EgzersizKilo Kontrolü ve Diyet

Kilo Verme Diyeti Süreci

0
Kilo Verme Diyeti Süreci

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler incelendiğinde en büyük sorunun aşırı kilo alımı olduğu görülecektir. İdeal kilodan daha fazla kiloya sahip olmanın getirdiği sağlık problemleri ve sosyal problemleri insanları kilo vermeye itmektedir.

Doğru zamanda doğru şekilde yapılan müdahalelerle oldukça kolay olan bu süreç, müdahalelerin gecikmesiyle beraber zorlaşmakta; yanlış müdahale yapılması halinde ise inanılmaz derecede konforsuz hale gelmektedir. Kilo verme sürecinin nasıl geçeceği özel durumunuza ve uyguladığınız yöntemlere bağlıdır. Profesyonel destek alıp almadığınız, kilo verme sürecini hangi tekniklerle desteklediğiniz sürecin gelişimini etkileyen unsurlardır. Kilo verme sürecinin baş elemanı ise kilo verme diyetleridir.

Kilo verme sürecini üç evreye ayırabiliriz. Erken evre, orta evre ve geç evre olarak. Erken ve orta evrelerde kilo verme süreci görece daha konforludur. Kişilerin kilo vermeye harcadıkları efor az, elde ettikleri başarı ise fazladır. Geç evrede kilo vermek çok konforsuz bazı süreçleri içerebilir. Ayrıca çok fazla efor harcanmasına rağmen elde edilen başarı görece zayıftır. Bu sebepten ötürü, kilo vermeyi kafaya koyduktan sonra özel durumunuzu tartmalı, size en uygun olacak yöntemlerle kilo vermeye başlamalısınız.

Erken evrede ufak diyetlerle, yenilenlere dikkat edilmesiyle ve hafif yürüyüşlerle kilo verme süreci yürütülebilir. Kişinin harcaması gereken psikolojik efor da görece düşüktür. Kilolara müdahale edilebilecek en erke evre olduğundan dolayı da alınan kilolar oldukça azdır. Kişi ideal kilosuna oldukça yakın olmasından dolayı ne sosyal ne de iş hayatı kısıtlanmış durumda değildir.

Orta evrede diyetin ve spor egzersizlerini daha ağır geçtiğini söyleyebiliriz. Kişi yediklerine ve içtiklerine dikkat etmenin yanında kalori hesabı da yapmaya başlamalıdır. Ayrıca profesyonel destek alınması çok faydalı olacaktır. Spor egzersizlerinin düzenli hale getirilmesi de büyük bir zorunluluktur. İdeal kilodan on beş ile yirmi kilo fazlanız olabilir. Bu kiloları vermek altı aylık bir sürenizi alsa da ilgili yöntemlere gönülden bağlı kaldığınız sürece ek bir müdahaleye gerek duyulmadan fazla kilolar verilebilir.

Kilo verme sürecinin belki de en zorlu evresi geç olandır. Kişi ne erken ne de orta evrede kilolarını vermek için çabalamadığından dolayı, mevcut durumunda kilolarını vermesi çok zorlaşır. Diyetler ve spor egzersizleri oldukça ağır olmasına rağmen alınan kiloların verileceğine dair bir garanti bulunmaz. Geç evrede olan aşırı kilolular cerrahi müdahaleleri, yağ alma operasyonlarını seçenek olarak masada tutarlar. Genel olarak konforsuz bir dönemdir ve ideal kiloya olan farkın otuzdan fazla olduğunu söyleyebiliriz. 

Detoks Diyeti

Previous article

Kilo Verme Sürecinde Karşılaşılacak Zorluklar

Next article

You may also like

More in Egzersiz