Obezite

Obezite Akademisi kuruldu

0
Obezite Akademisi kuruldu

Türkiye’de yaygınlaşan ve “çağın hastalığı” olarak tanımlanan obeziteyle mücadele için Obezite Akademisi hayata geçirildi.

Türkiye’de yaygınlaşan obezite ile mücadele için Türkiye Obezite Araştırma Derneği (TOAD), Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği (TEMD) ve Novo Nordisk Türkiye iş birliğinde Obezite Akademisi hayata geçirildi.

Obezite Akademisi’nin kuruluşuna ilişkin anlaşma, TOAD Başkanı Prof. Dr. Volkan Yumuk, TEMD Genel Sekreteri Prof. Dr. Reyhan Ersoy ile Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem tarafından imzalandı.

Obezite alanında toplum, hekim, diyetisyen, egzersiz uzmanı, klinik psikolog, hemşire ve basın gibi ilgili gruplara yönelik eğitim ve bilimsel projeler oluşturmak ve bu amaçla insan-toplum sağlığına hizmet etmek amacıyla kurulan Obezite Akademisi, farkındalık çalışmalarını hızlandırıp, eğitim projelerini hayata geçirecek.

“Çok insana ulaştıracağı için ümitliyim ve heyecanlıyım”

TOAD Başkanı Prof. Dr. Volkan Yumuk, Obezite Akademisi’nin obezite ile mücadelede çok önemli bir rol üstleneceğine inandığını belirterek, şunları söyledi:

“Halkı bilinçlendirirken obezitesi olan bireylerle ilgilenen sağlık personellerinin de eğitimini gerçekleştirmemiz lazım. Sadece sağlık personeli değil, sağlık politikası üreten kişilerin de olduğu grup ve kişileri de eğitmemiz lazım ki doğru kararlar alsınlar. Akademi kapsamında sadece erişkinler değil, çocuk ve adolesanlar da var. Bunun yönlendiricileri, pediatrik endokrinoloji uzmanları olacak. Bugünün çocukları, yarının erişkinleri olduğu için şimdiden hem kendilerine hem ebeveynlerine hem de okullarında öğretmenlerine eğitim götürmemiz gerekiyor. Sadece karşı karşıya oturup konuşmak değil, özellikle medyayı ve can alıcı spotları kullanmak ve elektronik ortamda hedef kitleye ulaşabilmek, hedeflerimiz arasında yer alıyor. “Türkiye Avrupa’da obezitede birinci sırada

Prof. Dr. Yumuk, 20 senedir obezite ile ilgilendiğini belirterek, “Hala yeteri kadar eğitim veremediğimizi düşünüyorum ama Obezite Akademisi oluşumu, vermemiz gereken eğitimi daha kısa zamanda daha çok insana ulaştıracağı ve hızlandıracağı için ümitliyim ve heyecanlıyım. Çünkü güçlü bir birliktelik var, tek başına büyük işler gerçekleşmiyor. Ne kadar fazla paydaş varsa işler daha büyük oluyor ve sonuçlar elde ediyorsunuz, bu nedenle hep beraber çalışacağız” dedi.

“Küçük yaşlarda problem haline geliyor”

TEMD Genel Sekreteri Prof. Dr. Reyhan Ersoy da, obezite görülme sıklığının dünyada ve Türkiye’de giderek arttığına dikkat çekerek, Obezite Akademisi’nin bu hastalıkla mücadelede büyük rol oynayacağını söyledi.

Obezite Akademisi’nin hayata geçireceği çalışmalarının önemine dikkat çeken Ersoy, şöyle konuştu:

“Obezite, çok küçük yaşlarda bir problem haline geliyor. Çocukluk çağı obezitesinde yetişkin çağa ulaştıklarında obez olma ihtimali daha yüksek hale geliyor. Bugün Türkiye’de yüzde 30’a ulaşan bir obezite oranı var yani kitle indeksi 30’un üstünde olan nüfusumuz, bütün nüfusun üçte birini kapsıyor. Ayrıca diğer üçte bir de kilolu diye tabir ettiğimiz obeziteye meyli olan popülasyonumuz var. Nereden baksanız tolumun üçte ikisi obez veya obeziteye meyilli. Böyle bir popülasyonda genç ve çocukların da obeziteye meyli bir hayli fazla. Öncelikle ailelerin, daha sonra gençlerin obezite konusunda bilinçlendirilmesi daha sağlıklı nesillerin yetiştirilmesini de sağlayacaktır. Önce önlem almak, sonra da tedaviye yönelik bir projeyi hayata geçireceğiz.”

Avrupa’nın en yüksek oranına sahibiz

Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem ise Türkiye’de obezitenin, yüzde 32 oranında olduğunu anlatarak, “Obezite ve diyabetin sahip olduğu bu orana baktığımız zaman anlıyoruz ki Avrupa’nın en yüksek oranına sahibiz. Biz istiyoruz ki insanlar önce obez, sonra da diyabetli olmasın. Obezite olmaması için çocukluk çağında oluşan obeziteyi nasıl engelleriz ile yola çıktık ve ‘0-5 yaş arasında çocukluk çağında görülen obeziteyi nasıl engelleriz?’ diye düşünerek, ilerde basın mensuplarıyla da paylaşacağımız çok büyük bir projeyi hayata geçireceğiz. Bunun dışında 6-12 yaş arasındaki okul çağındaki çocuklarla ilgili bir şehrimizi seçip, pilot uygulama gerçekleştirerek bütün Türkiye’ye yaymayı düşündüğümüz projelerimiz olacak. Bununla birlikte erişkin obezitesinde çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz” dedi.

Kaynak: AA

Çocuklarımızı Obezite Yapan Aile Tutumları

Previous article

Avusturyalı Gurbetçi BAUN’da Zayıfladı

Next article

You may also like

More in Obezite