Obezite

Obezite Cerrahisi Sonrası Saç Dökülmesi

0
sac dokulmesi

Ağır kilolu yaşamları sağlığına kavuşturan tüp mide ameliyatı bazı hastalarda saç dökülmesini neden olduğu görülmektedir.

Hastalar saç dökülme problemlerini genellikle ameliyattan 2. ve 6. aylar arasında yaşıyor. Hastanın ameliyat sonrası takibinin çok iyi yapılmaması sonucu vitaminsiz kalması nedeniyle saç dökülme problemleri ile maruz kaldığı görülmektedir.

Ameliyat sonrası saç dökülme sebepleri

Sağlıklı bir vücut yapısında gün içerisinde 100 ile 150 tel arası saç dökülmesi uzmanlar tarafından normal karşılanmaktadır. Fakat daha fazla saç dökülmesi vücutta bir problem olduğunu işaret eder. En etken nedenler arasında vücutta oluşan vitamin eksikliği olduğu söylenmektedir. Ameliyat sonrası hasta diyetisyenin verdiği liste uygun olsa dahi vücudun yaşadığı değişikliğe uyum sağlaması süreci uzun sürebilir. Dolayısıyla vitaminlerden eksik kalan vücut tepki göstererek saç dökülmesine sebep olduğu ifade edilebilir. Mide ameliyatı sonrasında hastaların ortalama yüzde Kırkında saç dökülmesi problemi görülmektedir. Ameliyat dışında dökülen saç dökülmeleri belli bir aşamaya kadar normal sayılıp stres yeme bozukluğu genetik faktörler ve çevresel faktörler olarak nedenleri  belirlenmiştir. Söz konusu saç dökülme nedeni mide ameliyatı olunca özel bir tedavi yöntemi gerekebilir.

Saç dökülmesi kalıcı bir sorun mudur

Mide ameliyatı olan kişi geçirdiği saç saç kaybından dolayı psikolojik olarak zor bir süreçten geçtiğini söyleyebiliriz. Çünkü güzel ve fit görünmek için mide ameliyatı olan kişi daha sonrasında saçları dökülerek kötü bir görüntüye sahip olması psikolojisini olumsuz etkileyebilir. Fakat iyi bir tedavi yöntemi ile beraber saç kaybının Kalıcı olduğu söylenemez. Elbette ki bunun için kesin konuşmak yanlış olacaktır. Çünkü her vücut yapısının kişiye özel oldu söylenirse bazen saç dökülmesi az oranla saçlarla seyrekliği neden olabilir. Mide ameliyatı sonrası yaşanan saç dökülmesi sorunu telogen effuvium olarak isimlendirilmiştir. Hastalarda yaşanan bu saç dökülmesi normal süreçte 6 ay içerisinde düzeldiği görülür. Saçların dökülmesi hastanın sağlıksız ve kötü beslenmesinin de sebep olduğu bilinir.

Neler yapılmalı 

  1. Hastalarda oluşan saç dökülmelerini önlemek adına ameliyat öncesi ve sonrası tüm tahlillerden geçmeli ve vitamin desteği üzerinde önemle durulmalıdır.
  2. B12, çinko,demir ve çeşitli protein desteği alınmalı ve kesinlikle gereksiz olduğu düşünülmemelidir.Ameliyat sonrası oluşacak vücutta uyum süreci boyunca tüm vitaminlerin dikkate alınması önerilir.
  3. Kan tahlillerinin ilk yılda her yıl düzenli olarak ve en az 4 defa yapılması gerektiğinin üzerinde durulur. Eğer saç dökülme problemi yaşanıyorsa doktorunuzun verdiği tedavi süreçlerine adım adım uyulmalıdır.
  4. Saç dökülme problemi genellikle geçici bir sorun olduğu doktorlar tarafından söylenir. Ameliyat sonrası yaşanılan saç kaybı problemi vitamin takviyesi ile beraber 6 ay içerisinde toparlanmaya başlar.Genel olarak saçlar eski güç ve kuvvetine yeniden kavuşmaya başladığı görülür.
  5. Özel şampuan ve saç kremi kitleriyle birlikte serumlar kullanılabilir.

“Kilo Vermek İçin Kullanılan Yöntemlere Dikkat”

Previous article

Günde Ne Kadar Su İçmelisiniz?

Next article

You may also like

More in Obezite