Obezite

Uzaktan Eğitim Sürecinde Çocuklar Nasıl Beslenmeli?

0
uzaktan egitim

Bugün okullarda yüz yüze eğitim, anasınıfı ve ilkokul 1’inci sınıflarda haftada bir gün olacak şekilde başladı.

Uyum sürecinin ardından haftada 2 gün olacak şekilde eğitime devam edilecek. Ancak diğer öğrenciler için uzaktan eğitim süreci devam ediyor. Peki uzaktan eğitimde aileler çocuklarına nasıl destek olabilirler? Çocukların beslenmesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Yaşamış olduğumuz pandemi nedeniyle hayatımıza dair belirsizlikler devam ediyor. Hem psikolojik hem de fiziksel olarak etkilendiğimiz corona virüs salgını bir çok farklılığı da beraberinde getirdi. Çalışma şartları değişti, eğitim sistemi değişti. Kısaca artık her şey eskisinden çok farklı. 

Bilindiği üzere bugün anasınıfı ve ilkokul 1‘inci sınıflarda yüz yüze eğitime geçildi. Ancak öğrencilerin büyük çoğunluğu uzaktan eğitime devam ediyor. Bu süreçte çocukların çalışma ortamından beslenmesine kadar dikkat edilmesi gereken pek çok önemli madde var. 

Çocuklar evde kaldıkları süre ve hareket alanlarının kısıtlanması ile birlikte aslında pek çok hastalığa da açık hale geliyorlar. Kas iskelet sistemi rahatsızlıkları, beslenme problemleri ve obezite, büyüme geriliği, teknoloji bağımlılığı ve psikolojik problemler gibi çocukları hedef alan pek çok hastalık mevcut.

Peki bu süreçte ebeveynlere nasıl bir sorumluluk düşüyor? Çocukları online eğitim gören aileler ne yapmalı? Konu ile ilgili olarak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Murat Doğan’a danıştım. Doğan, bu süreçte özellikle çocuklarda beslenmenin ve hareket etmenin önemine dikkat çekiyor. Covid-19 hastalığı ile yeni sonbahar/kış sezonuna girerken çocukların bağışıklıklarını güçlendirmek ve derslere olan ilgilerini arttırmak mümkün. 

Çocuğunuzu ve öğrenme süreci için genel duygu durumunu gün içerisinde sürekli kontrol etmek gerekir. Güne iyi başlamak, çocuğunuzun motivasyonu , odaklanması ve ders yapma isteğini olumlu yönde etkileyecektir. Duygu durumu kontrolü gün içinde gerçekleşecek akademik faaliyetlere kıyasla daha fazla öneme sahiptir. Ait olma, iyi hissetme, bağlı olma gibi duygular öğrenmeye çok ciddi katkı sağlar.” diyen Dr. Murat Doğan şöyle devam etti:

Örneğin çocuğunuz üzgünse veya yalnız hissediyorsa verimli olamayacak, öğrenme süreci sıkıcı gelecektir. Bu amaçla genelde gün içerisinde enerjik ve mutlu olabilmesi için bazı vitamin ve minerallerde büyük öneme sahiptir. Çinko desteği ,C vitamini, beyin gelişimi ve odaklanma için fosfolipitler (fosfatidilserin, fosfatidilkolin vb) önemlidir. Büyüme ve kas yapısı için aminoasitler (arginin, serin , kolin vs) alımda mutlaka desteklenmelidir. Bu yönde destek sağlayan gıda takviyeleri ile çocuğumuz desteklenebilir.

Uzaktan eğitim sürecinde çocukların beslenmesine dikkat!

Doğan çocukların beslenmesi ile ilgili de bazı bilgiler verdi: Genelde çocuklarımız can sıkıntısı veya hareket etme isteği nedeniyle aşırı bir enerji sarf ederler. Evde kalma veya ev içerisinde ödev yapma bir şekilde yapılmasa bile okul içerisindeki disiplin telafi şansı doğuruyordu. Fakat okullarda ki uzaktan eğitim nedeniyle artık disiplin ve eğitime odaklanma aile bireylerine düşmektedir. Buradaki önemli noktalardan biri de artık ev içerisinde enerji tüketimi azalan ve bilgisayar başında kalan çocuklarda beslenme bozukluğu açığa çıkarak, çocukları obezite riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Özellikle gelişim döneminde olan çocuklarda beslenmenin rolü oldukça önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme beyin gibi nörolojik organların gelişimine de katkı sağlayabilmelidir. Bu noktada eğitimin çocuğa sağlayacağı önem kadar, çocukların evde daha verimli olabilmeleri ve konsantrasyonu sağlayabilmeleri için beslenmelerine de dikkat edilmesi gerektiğine işaret etmektedir.

Gaziantep’te Obeziteye Yönelik Muayene ve Spor Etkinliği

Previous article

Geç yatan çocuklarda obezite riski artıyor

Next article

You may also like

More in Obezite