Başarı Hikayeleri

Bir Zayıflama Hikayesi

0
Bir Zayıflama Hikayesi

Bu seferki başarılı zayıflama hikayesi, bir diyet serüveni içeren bir başarı hikayesi. 82 kg ile başlayan, hedefi 60 kg olan ve şu an 62 kiloda olan bir kahramanız var hikayemizde.

Kendisi zayıflayacağından o kadar emin başlamış ki bu serüvene, instagram hesabını da hedefine uygun olarak “birzayiflamahikayesii” olarak seçmiş. İlham veren zayıflama hikayeleri, diyet yapacaklar için mükemmel bir motivasyon kaynağıdır. Buyrun, serüveni ve menüleri beraber görelim.

– Genel olarak diyet serüveninizi özetler misiniz? Kaç kilodan kaça indiniz?

Doğum günümden sonraki gün başladı diyet hikayem. İddia ile başlayıp yaşam tarzına dönüştü sonrasında. 82 kiloya kadar çıkmıştım ve artık aynaya baktığımda hiç mutlu değildim. Şimdi ise 62 kilo ile hedefime doğru yola devam ediyorum, doğum günüm yeniden doğmaya karar verdiğim gün oldu 🙂 1.68 boyundayım.

– Neden zayıflamak istediniz?

Ailemde ve çevremde konuşulan konu hep ben ve kilolarımdı. Ya da ben o kadar çok kafama takmıştım ki bana öyle geliyordu. Kendimi mutlu hissetmiyordum ve sağlığımın da tehlikeye gireceğini düşünüyordum. Bu yüzden kilo vermeye karar verdim.

– Zayıfladıktan sonra duyduğunuz en güzel şey ne oldu?

Uzun zaman sonra beni görenler “Aaa tanıyamadım ne kadar zayıflamışsın” dediler ve girdiğim bir mağazada “Size uygun bedenimiz yok, bizdekiler büyük beden” demişlerdi. Bunlar beni çok mutlu etmişti.

– Sizce kilo vermenin sırrı nedir?

Bence kilo vermenin sırrı, kötü yemek alışkanlıklarını değiştirmek ve sporun herhangi bir dalını ya da birden fazlasını hayatınıza katmak. Protein, sebze ve lifli besinleri baş tacı edip ekmeği, pirinci, şekeri, seker oranı yüksek meyveleri ve abur cuburu terketmek, akşam yemeğini gec saatlere bırakmamak ve 19:00 dan sonra bir şey yememeye dikkat etmek, haftanın 3-4 günü spor yapmak büyük ölçüde zayıflamanıza yardımcı oluyor.

– Sizce obezitenin tanımı nedir?

Obezitenin, günlük almanız gereken kalori miktarının harcadığımız kaloriyi aştığında, aradaki farkın fazla yağ olarak vücutta depolanması ile başlayan bir sağlık sorunu olduğunu biliyorum 🙂 Kilolu, aşırı kilolu ve obez şeklinde ilerleyen basamakların son aşaması.

Bir başarı hikayesi için böyle menüler ve sunumlar, işleri kolaylaştırır.

Başarı Hikayesi Sonrası Olan Değişiklikler

– Zayıflarkenki hedefiniz neydi?

Zayiflarkenki hedefim, iyi bir görünüme kavuşmak, sağlıklı beslenmek ve sporu vazgeçilmezim yapmaktı.

– Sarkma oldu mu zayıflama sonrası?

Vücudumda sarkma olmadı ama sıkılaşmam gerektiğinin farkındayım 🙂

– Enerjinizdeki değişim nasıldı?

Kilo vermeye başladığım ilk günden itibaren enerjim yükseldi, hem psikolojik hem de fizyolojik.

– Yemek ile beraber su içiyor muydunuz? Suyu nasıl tüketiyorsunuz? Tek seferde kaç ml içiyorsunuz?

1.5-2.5 litre su tüketimim oluyor günlük. Kahvaltıdan önce, su ya da yeşil çay kürü tüketiyorum. Gün içinde yarım litrelik su şişelerimi yanımdan ayırmıyorum. Akşam saatlerinde çok su içmiyorum, yatmadan önce 1 bardak su içmeye çalışıyorum.

– Diyet için olmazsa olmazlarınız nelerdir?

Herkes kendi vücudunu tanımayabilir. Bunun icin önceliğiniz bir doktor yardımı almak olabilir. Düzenli olarak vücut değerlerinize baktırmalı, yaptığınız diyetin sağlığınıza etkisi olup olmadığını takip etmelisiniz. Kendinize “neden kilo vermeliyim?” diye sorun ve sizi de inandıracak bir yanıt verin. Bu yarı yolda yılmamanızı, soranlara daha rahat cevap verebilmenizi ve kendinize güvenmenizi sağlar.

– Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Kendinizi sevin kilo alsanız da verseniz de kendinizle barışık olun 🙂 Az yiyip çok hareket edin, duraksamalar olabilir asla pes etmeyin. Sofradan doymadan kalkmak sünnettir bunu da unutmayın 🙂

Bir de, unsuz şekersiz muzlu kek tarifi ekliyoruz hesaptan…

UNSUZ ŞEKERSİZ MUZLU KEK 🍌

⭐ 2 #muz
⭐ 5 yk #yulaf ezmesi
⭐ 1 çay bardağı #fındık
⭐ 1/4 çay bardağı #ceviz
⭐ 1 yk #ketentohumu
⭐ 1 yk #hindistancevizi
⭐ 1 paket #kabartmatozu
⭐ 2 #yumurta
⭐ 1 yk #chia tohumu

2 muz ezilir. Fındık, ceviz, yulaf rondodan geçirilir. Tüm malzeme blender ile karıştırılır. Yağlanmış #muffin tepsisine dökülüp fırına verilir

‘Pandemide Evde Kalan Çocuklar İçin Pratik ve Sağlıklı Atıştırmalıklar Hazırlanmalı’

Previous article

“Obez bireyler virüsü daha ağır geçiriyor”

Next article

You may also like