ObeziteBeslenmeSağlıklı Yaşam

Dengeli Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Konusunda Bilinçlendiler

0
saglik-reformlarindan-aydin-payina-duseni-aldi

Efeler’deki Ekrem Çifçi İlkokulu Anasınıfı öğrencileri, öğretmen Tuba Şahin öncülüğündeki Sağlıklı Gelecek (Healthy Future) projesi çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenleyerek dengeli beslenme ve sağlıklı yaşam konusunda kazanım elde etti.

Aydın’ın Efeler ilçesindeki Ekrem Çifçi İlkokulu Anasınıfı Öğretmeni Tuba Şahin, örnek bir projeyi hayata geçirdi. Sağlıklı Gelecek (Healthy Future) projesinin Romanya, Makedonya, Gürcistan, Azerbaycan, Yunanistan ile Türkiye’nin farklı illerinden olmak üzere toplam 17 ortağın yer aldığı uluslararası bir proje olduğunu kaydeden Öğretmen Şahin’in öncülüğünde projenin kuruculuğunu Osman Çelik ve Ayla Öztürk üstlendi. Sağlıklı Gelecek adlı eTwinning projesi ile öğrencilerde, başta sağlık olmak üzere spor, temizlik, beslenme vb. kurallarını benimsetmek, bu kuralları kendilerine hayat felsefesi yapmalarını sağlamak amaçlandı.

AKTİVİTELERE KATILDILAR

Projede öğrencilere yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak, obezite ile mücadelede düzenli fiziksel aktivitelere katılımını sağlamak, temizlik kurallarını öğretmek, veli ve öğrencileri sporla tanıştırmak, sağlıklı yaşam konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla çok çeşitli etkinlikler yapıldı. Öğretmenlerin hazırladığı sağlıklı hayat konusundaki broşürlerin veli ve öğrenciler tarafından incelenmesinin ardından sağlıklı meyve tabakları oluşturma etkinliği yaptırıldı. Pandemi sürecinde obeziteyle mücadele etmeleri amacıyla evde spor yapmaları, fiziksel aktivitelere katılmaları sağlandı. Yerli Malı Tutum ve Yatırım Haftası kapsamında öğrencilerin çeşitli meyveleri tanıtmaları ve evde sağlıklı meyve cipsleri hazırlamaları sağlandı. Yapılan online toplantılarla Türkiye ortaklı ve yabancı ortaklı öğretmen ve öğrencilerin birbirleriyle kaynaşması, öğrencilerin eğlenceli etkinliklere katılması, güvenli internet konularında bilgi almaları, yeni yıl kutlamalarını gerçekleştirilmeleri sağlandı.

SAĞLIKLI YAŞAMI ÖĞRENDİLER

Öğrencilerin bu etkinliklere katılmaktan büyük keyif aldıkları, aynı zamanda sağlıklı olmak konusunda farkındalık kazandıkları da gözlendi. Geçen Ocak ayında, Diyetisyen Beyza Kılınç tarafından tüm öğretmen, öğrenci ve velilere dengeli düzenli beslenmeyle ilgili seminer verildi. Bu bilgiler ışığında öğrenciler, evde sağlıklı kahvaltı tabaklarını, meyve suyunu ve kış çayı hazırladı. Ayrıca öğrencilerin evde yaptıkları deneyler ile temizlik konusuna dikkat çekilmesi, uzaktan eğitim sürecinde evde keyifli vakit geçirerek öğrenmesi sağlandı. Tuba Şahin, Şubat ayında biten proje sayesinde öğrencilerin sağlıklı yaşamayı öğrenmesinin, sağlıklı olarak yaşadığı zaman kendisine ve çevresindekilere mutlu bir birey olduğunu göstermesinin sağlanmaya çalışıldığını söyledi.

Hangimiz obeziz?

Previous article

Çin Tuzu Olarak Bilinen MSG, Vücuda Bakın Neler Yapıyor

Next article

You may also like

More in Obezite