Sağlıklı Yaşam

Dünya Sağlık Örgütü’nden Kırmızı Alarm! Türkiye Avrupa’nın En “Obez” Ülkesi Konumunda…

0
turkiye avrupanin en obez ulkesi

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), hepimizi ilgilendiren ve ilgilendirdiği kadar da endişe verici olan bir açıklamada bulundu.

Kurum tarafından yapılan açıklamada 53 ülkeyi kapsayan bir araştırma yapıldığı ve bu araştırma kapsamında obezitenin Avrupa’da bir salgına dönüştüğü ifade edildi. Yapılan araştırmalara göre obezite, Avrupa’da yıllık 200 bin kanser vakasına ve 1,2 milyon ölüme neden oluyor.

Araştırmanın sonuçlarına baktığımızda, Avrupa’da yaşayan her 100 yetişkinden 15’inin aşırı kilolu ya da obez olduğunu görüyoruz. 5 yaş altında olan çocukların yüzde 8’i e obeziteden muzdarip durumda. Ayrıca okul çağındaki çocuklarda da durum pek iç açıcı değil. Araştırmaya göre okul çağındaki her 3 çocuktan 1 tanesi obez. Dünya Sağlık Örgütü, bu oranların ABD’den sonraki en yüksek rakamlar olduğunu belirtiyor. İşin asıl can sıkan yanı, hiçbir ülke bu konuda bir şey yapmıyor. DSÖ, Avrupa ülkelerinin obezite konusunda yeterli çalışmaları yapmadıklarını ve 2025 yılı hedeflerinin çok uzakta olduğunu duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 53 ülkeyi kapsayan aşırı kilo ve obezite araştırmasının sonuçlarında Türkiye’nin obezite konusunda Avrupa’nın en sıkıntılı ülkesi olduğu ortaya çıktı. İşte Avrupa’nın kilo problemi en yüksek olan ilk 10 ülkesi:

Türkiye: Yüzde 66,8
Malta: Yüzde 66,4
İsrail: Yüzde 64,3
Birleşik Krallık: Yüzde 63,7
Andorra: Yüzde 63,7
Yunanistan: Yüzde 62,3
Çekya: Yüzde 62,3
Bulgaristan: Yüzde 61,7
İspanya: Yüzde 61,6
Macaristan: Yüzde 61,6

Astım Hastalarının Yüzde 40’ı Obez Çıktı! Astım İlacı Bağımlılık Yapar Mı?

Previous article

Obeziteye Karşı Düzenli Olarak Bulgur Tüketin

Next article

You may also like