Besinler

İştah Kontrolü Sağlayan Besinler

0
İştah Kontrolü Sağlayan Besinler

Kilo problemi yaşayan insanlarının, birçoğunun temeline inildiğinde; yemek yemeyi kendilerine ödül ya da ceza olarak kabullendirmeleri yatmaktadır. Sevinmek, üzülmek, mutlu olmak ya da aksine kendini mutsuz hissettikleri zaman yemek yemeleri sonucunda fazla kilolar vücutta birikiyor. Bu duruma ise duygusal açlık deniliyor.

Fiziksel açlık ise mide uyarınca, beyine giden açlık sinyalleri ile ilgilidir. Normale oranla, olması gerekenden daha fazla açlık hissi yaşanıyor ise kan şekerinde ani düşmeler meydana getirebilecek, hatalı beslenme şekillerinden kaynaklanıyor olabilir. Bunun bir diğer sebebi ise kişinin iştahının fazla olması ya da iştah arttıran besinler tüketmesi olabiliyor.

İştahınızı kontrol altında tutmak istiyorsanız, ne yemeniz gerektiğini biliyor olmanız gerekir. Bazı besinlerin,  yapıları ve içerisinde barındırdıkları bileşenler sayesinde normalden daha uzun süre tok tuttukları yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. İştahınızın kesilmesine yardımcı olacak besinleri dilerseniz birlikte inceleyelim;

İştahı Kapatmaya Yardımcı Besinler;

Armut: 

Beslenme düzenimizde mutlaka yer alması gereken meyve grubu, içerdikleri yüksek şeker oranları nedeniyle kontrollü tüketilmeye çalışılıyor. Bu gruptaki en düşük kalori içeren meyvelerden biri armuttur. Gün içerisinde almanız gereken kalori miktarının yalnızca %5’ini armut oluşturur. Diğer meyvelerde bu oran daha fazladır. Muazzam bir içeriğe sahip olduğundan fazlasıyla sağlıklıdır. Orta büyüklükteki bir armut, sadece 100 kaloridir. Üstelik bol lifli yapısı ile armut; uzun süre tok tutmasının yanı sıra iştah kapatıcı bir özelliğe de sahiptir.

Yumurta: 

En zengin protein kaynaklarımızdan olduğu bilinen yumurta, aynı zamanda iştah kapatmaya da yardımcı olan bir besindir. Özellikle düzenli spor yapan ve vücut geliştirme çalışan bireylerin, bolca yumurta tüketmesi gerekmektedir. Uzun süre tok kalmayı sağlayan yumurta, sizi kolay acıktırmayacağından gereksiz atıştırmalıklardan da uzak tutacaktır. Açlık krizlerinize yumurta tüketerek son vermeniz, sağlığınız açısından da oldukça yararlı olacaktır.

Maydanoz: 

Kilo vermek ve sağlıklı beslenmek isteyenlerin sıkça tercih ettiği maydanoz, oldukça düşük kalorili bir seçenektir. İştah kapatma özelliği de bulunan maydanoz; demir, potasyum, kalsiyum, folik asit, A ve C vitaminleri bakımından zengin olmasının beraberinde yüksek oranda lifte içermektedir. Maydanoz; hem uzun süre tok kalmanızı sağlayacak, hem de iştahınızı kapatacak olması nedeniyle beslenme de sık sık yer verilmelidir.

Kuru Baklagiller:

 Posalı yapıları ile nohut, kuru fasulye, barbunya, mercimek başta olmak üzere birçok alternatifi bulunan kuru baklagilleri, tok tutma konusunda son derece başarılıdırlar. Protein ve karbonhidrat içeren yapıları ile sağlıklı beslenmede önemli bir yer tutan kuru baklagiller, iştah kesme konusunda da oldukça etkilidir. Lifli yapıları ile mide uzun süre kalarak geç acıkmanıza neden olurlar. Bu nedenle, ani gelen açlık krizlerini ve iştahı kontrol altında tutarlar.

Elma: 

Öğünlerinizden önce ya da ara öğünlerinizde, üzerine tarçın sepilmiş elma tüketmeniz, iştahınızı kontrol altında tutacak bir yöntemdir. Bol lif içeren yapısı ile hem sindirim sistemi, hem de tok tutma konusunda yardımcı olan elmanın, sağlıklı beslenme listenizde yer alması gerekir. İştah kesme konusunda son derece başarılı olan elma, bu özelliği ile diyet listelerinde mutlaka yer almaktadır.

Karnabahar: 

Sofralarınıza karnabahar salatası, haşlanmış karnabahar, fırında karnabahar gibi seçenekleri koymanız ve yemeye bunlar ile başlamanız iştahınızı kapatmanızda oldukça yararlı olacaktır. Ana yemek öncesinde iştahınızın kapanmasını sağlayan karnabahar sayesinde, yüksek kaloriye sahip esas yemeği daha az tüketmiş olacaksınız. Ayrıca içerisinde bolca lif bulunduran karnabahar, midede fazlaca yer kapladığından; uzun süre tok kalmanızı ve daha kısa sürede doymanızı sağlar.

Ofiste Beslenmene Dikkat Et!

Previous article

Metabolizmayı Hızlandıran ve Yağ Yakan Yiyecekler

Next article

You may also like

More in Besinler