ObeziteBeslenme

Kesinlikle Tüketilmemesi Gereken Besinler

0
yeme duzeni

İnsanların büyük kısmı patates kızartması, pizza ve hamburger tüketerek kendini mutlu hissettiğini ifade ediyor. Ancak bu besinlerin zararları oldukça büyük.

Yapılan araştırmalarda fast food adı verilen bu gıdalarla beslenmenin orta vadede duygu durum bozukluğuna ve depresyona neden olabildiği ortaya çıktı. Gıdaların üretiminde kullanılan trans yağ ise ürünlerin raf ömrünü artırmaya yarayan endüstriyel bir yağdır. Doğal ürünlerin içerisinde bulunmayan Trans yağ, sadece endüstriyel amaçla üretilmekte ve kullanılmaktadır. Bu yağlar az miktarda tüketildiğinde dahi hastalık yapma olasılığı taşımaktadır.

headline.jpg

Fast food tarzı ürünler, hazır kurabiye, kızartma yağları, işlenmiş gıdalar, margarinler, poğaçalar ve keklerde trans yağ kullanılmaktadır. Trans yağ kullanımı da başta kalp damar hastalıklarına, diyabete ve kanser gibi birçok hastalığa neden olabilmektedir. Trans yağ bunun dışında obeziteye neden olmakta ve insanları depresyona sürükleyen duygu durum bozukluğunun oluşmasına katkı sağlamaktadır.

Trans yağların tüketimi nedeniyle bağırsaklarda yer alan yararlı bakterilerin yerine zararlı bakteriler almaktadır. Sürekli trans yağ içeren besinlerin tüketimi obeziteye neden olmakta, ayrıca normalde vücuttan atılabilecek olan zararlı maddeler kana karışmaktadır. Kana karışan maddelerin bir kısmı nörolojik sistemimiz ulaşırken bir kısmı da karaciğerimiz de depolanmaktadır. Bu noktalara ulaşan zararlı bakteriler ise pek çok hastalığa neden olmaktadır. Ayrıca bağırsak sistemindeki yararlı bakterilerin sayısının azalması bağırsak florasının bozulmasına ve hastalıkların artmasına neden olabilmektedir.

-Depresyon Yeme Biçimi İle Alakalı 

Trans yağ içeren besinlerin aşırı tüketimi beynin hipotalamus bölgesindeki iletişimi zamanla bozmaktadır. Bu durum kişide algılamayı güçleştirmekte, yavaşlatmakta ve adım adım depresyona sürüklemektedir.

chronic-inflammation-may-be-causing-your-depression.jpg

Yeme alışkanlıkları büyük oranla ruh haliyle etkileşim halindedir, bundan dolayı depresyona giren kişilerin ilk olarak yeme alışkanlıklarını değiştirmesi tavsiye edilmektedir.

Fast food tüketimini genelde çocukluk çağlarında başlamakta, ebeveynler çocuklarına ödül olarak içerisinde trans yağ bulunan hamburger, çikolata, cips gibi besin maddelerini vermektedir. Çocukların bu çağlarda trans yağlı üretilmiş olan besin maddelerini alışkanlığı ilerleyen dönemlerde giderek artmaktadır. İlerleyen çağlarda da çocuk bu yemekleri her zaman ödül olarak görmekte ve kendisini mutlu hissetmektedir.

Bundan dolayı ebeveynlerin çocuklarının tüketmiş olduğu yemekleri dikkat etmesi önerilmektedir.


Tüp Mide Ameliyatından Sonra Pankreas Kanseri Riski Artıyor

Previous article

Obez Olduğu İçin Spor Yapmak Zorunda Kalan Kedinin Hüzünlü Halleri

Next article

You may also like

More in Obezite