BeslenmeBesinlerEgzersizObeziteSağlıklı Yaşam

Mutluluk Veren 8 Besin

0
kendinizi-mutlu-hissetmenizi-saglayacak-8-besin-

Şehir hayatının yoğunluğu, çoğu zaman mutsuzluk için oldukça önemli bir faktör olabiliyor.

Bu durumdan kaçınmak için yapılacaklar arasında, tüketeceğiniz besinler güçlü bir yere sahip.Bazı besinler, içerdikleri serotonin gibi maddeler sayesinde mutluluğun kapılarını aralayabiliyor. Mutluluk veren besinler stresi azaltıyor fakat kilo almamak için tüketilen miktarlara dikkat etmek gerekiyor.

Doğru Miktar

Çoğu insan mutsuz ya da stresli olduğunda yemek yeme eğilimi gösterir. Özellikle stres altındayken çiğneme refleksi baş gösterdiği için daha çabuk stres atmak adına sert yiyecekler tercih edilmekte veya daha fazla tatlı tüketilmektedir. Bunların yanında, ayak üstü yenen fast food türü yiyecekler ile yağlı yiyecekler de kolay yoldan doygunluk sağladıkları için kişilere geçici bir mutluluk sağlayabiliyor. Serotonin içeren yiyecekler enerji kaynağı ve mutluluk sağlayan besinlerdir fakat kalorileri de yüksektir. Mesela; kuruyemişler, enerji verdikleri için beraberinde mutluluk da getirmektedir ama fazla tüketimi enerji ve mutluluk artışının yanı sıra kilo artışına da neden olabilir. Bu yiyeceklerin geçici olarak mutlu ettiğini unutmamak gerekir. Geçici mutluluğun artan kilolarla birlikte kalıcı bir mutsuzluğa dönüşmemesi için bu gıdaların sınırlı olarak tüketilmesi çok önemlidir, aklınızdan asla çıkarmayın!

Öğün Atlamayın

Şekerin düşmesi beraberinde mutsuzluğu da getirir. Yoğun çalışma içerisinde öğün atlayan kişiler, şekerleri düştüğü için daha mutsuz olabiliyorlar. Uzun süre yemek yemeyen ve şekeri düşen kişiler şekeri hızla yükseltmek adına paketli gıdalara yönelir. Bu sebeple, kişinin hangi durumlarda yüksek kalorili atıştırmalıklara yöneldiğini fark etmesi kendisi için büyük önem taşır. Böyle durumlarda, doğru miktarda tüketildiği takdirde kişinin kendini daha iyi hissettirecek sağlıklı gıdalar tercih etmesi büyük önem taşır.

Mutlu Eden Besinler

 1. Bitter Çikolata
  Tatlı isteğini diğer tatlı ve çikolatalara oranla daha hızlı keser. Kahvenin yanında küçük bir ya da iki kare bitter çikolata tüketmenin pek bir sakıncası yoktur!
 2. Muz
  Serotonin içeriği yüksek bir meyve olan muz aynı zamanda ara öğün olarak da günde 1 tane tüketilebilir.
 3. Ceviz
  Fındık, çiğ badem, fıstık gibi kuruyemişler de serotonin açısından zengin olsalar da ceviz, bu konuda diğer kuruyemişlerin epey önündedir. Günde 2-3 ceviz tüketmek, stresinizi azaltır ve kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar.
 4. Ay Çekirdeği
  Çiğneme refleksini harekete geçirmesinin yanında yüksek serotonin oranıyla da stresi azaltır. Tabii ki koca bir oda dolusu yemenizi önermiyoruz!
 5. Kuru İncir
  Serotonin içeren kuru meyvelerin başında gelir. Ara öğün olarak tercih edilen kuru incir kan şekerini düzenler ve kaygı seviyenizi azaltır.
 6. Bezelye
  Serotonin seviyesini yükseltmek için önemli bir kaynaktır. Ana öğünlerden birinde bezelye tüketmek, kendinizi daha iyi hissettirecektir.
 7. Peynir
  Kahvaltıların olmazsa olmazı peynir, güne serotonin içeren bir öğünle başlamanızı, gün boyu daha enerjik ve mutlu olmanızı sağlar. Obeziteye neden olabilecek kadar çok tüketmemek şartı ile…
 8. Tahıl Salataları
  Stresle baş etmede nohut, buğday, fasulye ve kinoa gibi tahıl içeren salataların tüketilmesi stresle baş etmenizde size yardımcı olur.

Akdeniz Beslenme Tarzına Örnek Bir Diyet Programı

Previous article

Bir Elmanın İki Yarısı: Probiyotikler ve Prebiyotikler

Next article

You may also like

More in Beslenme