BeslenmeObezite

Obezitenin Neden Olduğu Sağlık Sorunları Nelerdir

0
obezite hastaliklari

Obezite veya aşırı kilo, dünyadaki birçok insan için en sinir bozucu sorunlardan biridir ve resmi olarak bu dünyada yaygın bir hastalık olarak kabul edilir

Obezite veya aşırı kilo, dünyadaki birçok insan için en sinir bozucu sorunlardan biridir ve resmi olarak bu dünyada yaygın bir hastalık olarak kabul edilir. Bu, kilonun kendisinden değil, aşırı kilonun neden olduğu sağlık sorunlarından kaynaklanmaktadır. Aslında, Kanada gibi bazı ülkelerde obezite, başka bir ciddi sağlık sorununa yol açmadan önce yenilmesi ve çözülmesi gereken çok tehlikeli bir durum olarak kabul edilir.

Günümüzde obezite için çeşitli çözümler var. Bazı insanlar obezite problemlerini günlük egzersizler ve geleneksel cerrahi olmayan tedavi olan sağlıklı bir yaşam tarzı ile tedavi ederler ve elbette başarılı yollardan biridir, ancak her zaman olmayabilir. Çünkü bazı insanlar yaşam tarzlarını düzeltme noktasına geç harekete geçebilirler.

Bazıları doktor gözetiminde iştahlarını ve yemek arzusunu azaltan bazı obezite ilaçları alırken, bu tüm sorunu çözemez, ancak bir şekilde yardımcı olabilir.

Kimileri ise obezite veya kilo verme ameliyatı ile sorunu bir defasında çözmeyi tercih eder ve daha sonra egzersiz yapmaya ve sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamaya başlar. Obezite cerrahisi nihai çözümdür, çünkü bu bir ameliyattır, ve en yüksek başarı oranına sahip çözümdür. Aslında, obeziteden şikayet eden yüz binlerce insan bu sorunu obezite ameliyatları ile çözüyor. Midenin %80 kadarının alındığı tüp mide ameliyatı ile obezite büyük oranda yenilebilir bir hastalık. Tüp mide ameliyatıyla ilgili daha detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz

Sonu olarak obeziteyi küçük bir silah gibi düşünün, küçük ama yine de tehlikeli.

Peki, obezite veya aşırı kilo hangi sağlık sorununa neden olabilir?

Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’ne göre obezite birçok sağlık sorununa neden olabilir ve doğrudan bazı ciddi problemlerle ilişkilidir:

  • Tip 2 diyabet
  • Yüksek tansiyon
  • Bazı özel durumlarda kanserler
  • Uyku apnesi
  • İnme
  • Düşük yaşam kalitesi
  • Karaciğer sorunları
  • Hamilelik sorunları
  • Osteoartrit
  • Tabii ki obezitenin neden olduğu daha fazla sağlık sorunu var, ancak bunlar en ciddi olanlar.

Peki aşırı kilolu olup olmadığımı nasıl anlarım?

Aşırı kilolu olup olmadığınızı bilmenin birkaç yolu vardır:

Vücut kütle indeksi veya “BMI”:

Kilolu iseniz ya da obeziteniz varsa bu ölçüt bunu size söyler. Kilonuzu boyunuza göre ölçer, eğer indeksiniz 18.5 ila 24.9 arasındaysa, kilonuz normaldir ve puanınız 25 ila 29.9 arasındaysa, o zaman aşırı kilolusunuz, puanınız 30 veya daha yüksekse, kesinlikle obeziteniz var demektir.

Bel Boyutu:

Bel büyüklüğü, obezite veya aşırı kilonun bir başka önemli işaretidir. Belinizi her zaman santimetre cinsinden kesin olarak ölçün, çünkü mevcut durumunuzu anlamanın en kolay yolu budur.

Sağlık sorunlarınız bel çevresinde daha fazla yağ ile beraber artma eğilimi gösterir.

Sonuç olarak, her zaman sağlıklı bir yaşam tarzını benimsemeyi unutmayın. Sağlıklı kalmak için kendinizi sıkıp daraltmanıza gerek olmayabilir, istediğiniz gibi yaşamaktan çekinmeyin, sadece sağlığınızı her zaman kontrol edin.

Günde Ne Kadar Su İçmelisiniz?

Previous article

Obezite ile Mücadelede Botoks Yöntemi

Next article

You may also like

More in Beslenme