Başarı HikayeleriObeziteSağlıklı Yaşam

Obezitenin Zararları (Obez Hastaların Dilinden)

0

Obezitenin zararları, obezitenin yol açtığı sıkıntılar, obezitenin hayatta yol açtığı zorluklar nelerdir, obezitenin hayata olumsuz etkilerinin araştırıldığı çalışmamızla alakalı detayları sizinle paylaşmak istiyoruz…

Obezitenin zararları, obezitenin yol açtığı sıkıntılar, obezitenin hayatta yol açtığı zorluklar nelerdir, hayata olumsuz etkilerinin araştırıldığı çalışmamızla alakalı detayları sizinle paylaşmak istiyoruz. Obez olmayan insanlar için çok normal olan durumlar, birçok obezite sorunu yaşayan hasta için problem olabiliyor. İnsanların neden zayıflamak istediğini, şişmanlığın ne gibi zararları olduğunu göstermek istiyoruz. Bu konuda obez olan ya da olmayan herkesi bilgilendirmek istiyoruz.

Şişmanlığın zararları hakkındaki görüşler şu şekildedir. (Her satır farklı bir hastamızın görüşünü yansıtmaktadır.)

Valla bazen nefes alamıyor gibi oluyorum. Karın ve göbek bölgem çok genişledi. Kıyafetlerim olmuyor. Eğilip kalkarken namazda bile zorlanıyorum. Çevremdekiler ne olmuş sana, çok kilo almışsın diye sinir ediyor. Bazen oyunda çocuğuma yetişemiyorum ve hamileyken bile bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum. Yürürken ve merdiven çıkarken de zorlanıyorum.

Obezite sosyal hayatimi çok etkiliyor. Kendime özgüvenim maalesef düştü. İstediğimi giyip istediğim şeyleri yapamıyorum. Hayatımı çok kısıtlıyor.

Kiloya bağlı hastalıklardan korkuyorum. Bedenimden memnun değilim. İstediğim kıyafeti bulamıyorum. Hareketlerim oldukça kısıtlı ve etrafımdaki insanların bakışları ve sözleri beni rahatsız ediyor.

Kilolarım beni asosyal insan yapmaya başladı

Yaş ilerledikçe kilo daha fazla geliyor, hareketlerimi kısıtlıyor, bir de istediğimi giyememek anlatılamaz. Sadece yaşayan bilir.

Öncelikle kendim için zayıflamak istiyorum. Aynaya baktığımda mutsuz olmak istemiyorum. Kilolarım beni asosyal insan yapmaya başladı. Evden çıkmak istemiyorum. Enerjim çok düşük ve çok çabuk yoruluyorum. Bu yüzden zayıf,  enerji dolu olmak istiyorum. Bir mağazaya gittiğimde bunlar bana olmaz deyip hemen çıkmak istemiyorum.

Sağlık sorunlarım ve görüntüm rahatsız edici. Göbeğimden kurtulmak istiyorum, göbek bölgesi yağlanma fazla 6 aylık hamile gibiyim.

Sağlıklı olup güzel görünmek için zayıflamak istiyorum, koşamıyorum yaşıtlarıma göre daha yavaşım.

Çok hızlı hareket edemiyorum. Çok çabuk yoruluyorum. Halbuki yaşım 29 yani daha çok genç. Artık  aynaya bakmak istemiyorum, aynada gördüğüm görüntü hiç hoşuma gitmiyor artık. Evliyim yeni bebeğim var. Evliliğim ve bebeğime örnek olmak için acil zayıflamam lazım.

Obezitenin zararları en başında, mutsuz ediyor.

Aslına bakılırsa artık kendimi beğenmiyorum dolabım elbise dolu ama hiçbiri  olmuyor alışveriş hayatım bitti.

Kilo beni kendimden soğuttu

Ben 3 yıldır zayıflamak istiyorum fakat bunu düşünürken bile strese giriyorum. Çünkü normal şartlarda zayıf biriydim neden bu hale geldim ya da neden hiç kilo kaybı yaşamıyorum gibi sorularla yaşıyorum, uygulama yok. Aşırı stresli duygusal biriyim hevesim çok çabuk kaçıyor. Kilo beni kendimden soğuttu, özgüvenim kayboldu. Artık kıyafet bulmak da çok güçleşti mesela çizme bile bulamıyorum kendime. Koşamıyorum, hızlı yürüyemiyorum, merdiven çıkarken çabuk tıkanıyorum. Kısacası çok çabuk yoruluyorum! Kilom görüntü olarak çok fazla sırıtmıyor belki ama kilom iyice arttı.

Hayatımı olumsuz etkiliyordu. İnsanlar içinde güvensizlik oluşturuyordu. 3 ay öncesine kadar. Şimdi daha iyi olduğumu düşünüyorum…

Çocukluktan beri hep fazla kiloluydum. Üniversite döneminde zayıflayıp tekrar aldım. Giyinip kuşanmayı çok sevdiğimden hep engel oldu kilolarım. Düşünmeden her istediğimi giymek istiyorum. Beğendiğim şeyleri dilediğimce almak istiyorum.

Sürekli yorgun oluyorum. İstediğim kıyafeti bulamıyorum. Dikkat çekiyorum.  Dışlanıyorum.

Ben yurtdışındayım, buradaki bayanlar hep zayıf ben de gittikçe kilo alıyorum ve eşim bunu dalga konusu yapmaya başladı ve benden uzaklaşmaya başladı.

Sağlıklı olmak ve fit görünmek için.

Daha sağlıklı bir yaşam edinmek istiyorum kendimi şişman görmek istemiyorum. Aynaya baktıkça utanıyorum ve giysilerim olmuyor. Zor elbise buluyorum, genellikle sırt ağrılarım çok oluyor ve bu durum beni artık sıkmaya başladı, ortamlarda alay konusu oluyorum.

Daha zayıf ve sağlıklı olmak için.

İstediğim güzel pantolonların içine girebilmek ve rahatça giyinebilmek, özgür hareketlerde bulunmak istiyorum.

İlk önce sağlık için, vücudumda olmaması gereken ağırlıklarla yaşıyorum dolayısıyla daha çabuk yoruluyorum. Fiziksel görüntüm de en az sağlık kadar önemli benim için.

Psikolojik olarak kötü yönde etkiliyor kendimi eski halime göre ağır hissediyorum. Sanki kendi vücudumu taşıyamıyorum gibi, sağlıklı olabilmek için zayıflamak istiyorum.

İlk olarak obezite hastası değilim ve ben tam olarak armut tipliyim o yüzden kolay kilo alıp, zor veririm.

Obezite hastalığım yok ama kendimi kilolu hissediyorum bundan 2 yıl öncesine kadar gayet zayıf bir insandım ancak artık öyle değil ve kilo vermek istiyorum.

Çünkü vücudumu böyle güzel bulmuyorum mutlu değilim, özgüvenim yok.

İstediğim kıyafetleri giyemiyorum, kendimi çirkin hissediyorum.

Babam, amcam ve halam onların çocukları fazla kilolular. Genetik herhalde bende de başladı lise döneminde bir tane bile sivilcem (ne alaka diyebilirsiniz ne zaman kilo almaya başladıkça yüzüm sivilcelenmeye başladı) olmadı ve fiziğim herkes tarafından çok güzel olduğu söylenirdi. Lise 2. sınıfta okul ile yaşadığım bazı sorunlardan sonra o yılı 10 kilo almış bir şekilde bitirdim. Tabii bünye kiloyu aldıkça istiyor bende duramadım liseyi tam 65 kiloyla kapattım ve son iki yılda tam 68 kilo oldum. Bu kilolarımı fark etmem 1  hafta önce oldu göbeğimin fazla çıkması üzerine artık dur demem gerektiğini fark ettim ama duramıyorum o ayrı . Hayatım boyunca gezmeyi koşmayı seven ben artık yapamıyorum ve bu beni gerçekten üzüyor. Yaşım çok küçük önümde uzun yıllar var kendimi durdurmaz isem sonra daha kötü sonuçlar yaşamak istemiyorum.

Etrafımdakiler birden çok kilo aldığımı söylediler, kötü hissediyorum.

Çok sıkıntı çekmiyorum ama zayıflamak istiyorum

Eskiden sporcuydum ve haliyle zayıftım ama bırakınca kilo aldım ve çevrem sürekli kilolarım hakkında konuşuyorlar ve sinir oluyorum daha fit daha ince yağlardan kurtulmak istiyorum.

Çabucak yoruluyorum. Kıyafetler üzerimde düzgün durmuyor. Arkadaşlarımın yanında kendimi şişman hissediyorum. Kalça kısmımdaki aşırı kilodan dolayı çok dikkat çektiğimi düşünüyorum ve yürürken bile kendimi kötü hissediyorum. Aslında aşırı bir kilom olmamasına rağmen, zayıflamayı en azından 5-6 kilo vermeyi çok istiyorum. Eğer zayıflarsam kendimi çok iyi hissedeceğim.

Obez değilim ama şişmanım. Alt bedenim 42, üst bedenim medium veya large. Spordan dolayı sarkma yok, vücudum sıkı ve kemiklerim 2 kg 800 gram çıktı, bir de kemiklerim ince olduğundan da olabilir tek sorunum istediğim kıyafeti giyebilsem de bir zayıfta durduğu gibi bende durmuyor, vücudum orantısız. Ve tabii ki kondüsyon ve hız olayına da yan etkisi çok oluyor, bundan çok rahatsızım aslında.

Şişmanlık ve obezitenin zararları konusunda siz ne düşünüyorsunuz? Obez hastaların ne gibi sorunları olabilir? Bu konuda kendinizde ya da etrafınızdan gördüğünüz sorunları aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

Vücut Kitle Endeksi Hakkında Tüm Bilmeniz Gerekenler

Previous article

Gıda Bağımlılığının Üstesinden Nasıl Gelirsiniz?

Next article

You may also like