BeslenmeObezite

Pandemide Alınan Kilolar Hangi Hastalığa Sebep Oluyor?

0
uyku apnesi

Kulak Burun Boğaz Kliniği Uzmanı olan Doç. Dr. Vural Fidan pandemi sebebiyle alınan aşırı kiloların nasıl bir soruna yol açtığını anlattı.

Yaşadığımız zorlu pandemi süreci insanların daha hareketsiz bir yaşama girmesine sebep oldu. Pandemi sebebiyle hareketsiz kalan insanlar aşırı kilolara maruz kalmaya ve bu sebeplerle yeni hastalıklara hazır bir hale geliyorlar. Kulak Burun Boğaz Kliniği Uzmanı olan Doç. Dr. Vural Fidan pandemi sebebiyle alınan aşırı kiloların nasıl bir soruna yol açtığını anlattı. Pandemi sebebiyle alınan aşırı kilolar sebebiyle birçok insanda uyku apnesi yaşandığını belirten Fidan, obezitenin uyku apnesine neden olduğunu ifade etti.

Yaşanan pandemi sebebiyle insanların hareketsiz kaldığını vurgulayan Dr. Vural Fidan, bu süreçte de eskisi gibi kalori alımına devam edildiğini ifade etti. Alınan kalorilerin hareketsizlik sonrası vücutta depolanması ile aşırı kiloluk hallerinin ortaya çıktığını söyleyen Dr. Fidanbu kiloların da başka sorunlara sebep olduğuna değindi. Kilo artışının %10 ve üzerinde olduğu durumlarda uyku apnesi sorunu yaşandığını ifade eden Doç. Dr. Vural Fidan pandemi sürecinde ise tam da bu durumun ortaya çıktığını ifade etti.

5dc283e45542842328033a23.jpg

Uyku apnesi şikayetlerinin son zamanlarda artış gösterdiğini ifade eden Fidan, bu durumun tek sebebinin aşırı kilo olduğunu net bir şekilde ifade etti. Eski hastalarında da yeniden şikayetler oluştuğunu ifade eden Dr. Vural Fidan, yeni birçok hastanın da uyku apnesi şikayeti ile kendilerine başvurduğunu söyledi.

Doç. Dr. Vural Fidan, Uyku Apnesine Sebep Olan Aşırı Kilolar İçin Bazı Tavsiyelerde Bulundu

dr-vural-fidan.jpeg

Uyku apnesi şikayeti ile kendilerine gelen başvuruların arttığını ifade eden Dr. Vural Fidan bunun pandemi sürecinde alınan aşırı kilo ile alakalını olduğunu ifade ettikten sonra nasıl bir yolla bu kilolardan kurtulabilineceğine dair ipuçları verdi.

Uyku apnesinin oksijen satürasyonuna sebep olduğunu ifade eden Fidan, bu durumda ise hücrelerin oksijen alamaması sebebiyle kendilerini yenileyemediklerini ifade etti. Hücrelerin kendilerini yenilememesi üzerine vücutta birçok sorunun oluşabileceğini ifade eden Fidan, bu kişilerin virüs için riskli duruma geldiklerini ve iyi korunmaları gerektiğini söyledi. Ayrıca hareketsizliğin neden olduğu aşırı kilolardan kurtulmakla uyku apnesinde ciddi bir rahatlık sağlanacağını ifade eden Dr. Vural Fidan, bu sebeple ev içinde düzenli olarak vücut egzersizlerinin yapılmasının gerekliliğini ifade etti.


Sakar Çocuk Sendromuna Dikkat!

Previous article

Gençlerde Kalın Bağırsak Kanseri Artıyor

Next article

You may also like

More in Beslenme