Çocuk ObezitesiErgen ObezitesiObeziteSağlıklı Yaşam

Prof. Dr. Kamil Gülpınar: Obezite ergenlerde beyin hasarına yol açıyor

0
obeziteyle_mucadele_beyinde_basliyor

Obezitenin ergenlik çağındaki gençlerde beyin hasarına yol açtığını söyleyen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Kamil Gülpınar, Amerika’da yapılan ve sonuçları yeni açıklanan bir araştırmada,12-16 yaş arası kişilerin MR bulgularına bakıldığını ve obezitenin ergenlerde beynin hasarına neden olduğunun saptandığını belirtti

Prof.Dr.Kamil Gülpınar“Daha çok erişkinleri etkilediğini düşündüğümüz obezite, ergenlerde de çok yaygın hale geliyor. Çocukların sağlıklı bir birey olarak erişkinliğe adım atmaları için obezite ve buna bağlı gelişen rahatsızlıklarla mücadele etmek gerekiyor” dedi.

Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin (RSNA) yaptığı çalışma ile ilgili Medikal Akademi Ankara Temsilcisi Hatice Pala Kaya’ya açıklamalarda bulunan Prof. Gülpınar, obezitenin ergenlerde beyin hasarı riski oluşturmasının önemli bir bulgu olduğunun altını çizdi.

Obezitenin ergenlerde beyin hasarına neden olduğu saptandı

Araştırma sonuçlarının her obez ergende beyin hasarı olacağı anlamına gelmediğini fakat obezitenin riski artırdığını belirten Prof. Dr. Kamil Gülpınar, şu bilgileri verdi: “Bu araştırma, çağımızın hastalığı obezite açısından çok değerli. Çünkü daha çok erişkinleri etkilediğini düşündüğümüz bir hastalık olan obezite ve buna bağlı gelişen rahatsızlıklar, aslında çok daha küçük yaşlarda başlıyor. MR bulgularına göre, ergenlerin kilo almasına bağlı olarak, obeziteye ikincil beynin bazı bölgelerinde bazı hasarlar geliştiği saptanmış. Çocukların sağlıklı bir birey olarak erişkinliğe adım atmaları çok önemli. O nedenle obezite ile mücadeleye sadece çocukluk yaşlarında değil, ergenlik yaşlarında da çok dikkat etmek gerekiyor. Çünkü obezite sıklığı çok artıyor. Bunu bize başvuran hasta sayısının artışından da görebiliyoruz.”

Obezite beyinde nasıl hasara yol açıyor?

Obezitenin tüm vücutta iltihaplanmaya yol açan sistemik, inflamatuar bir hastalık olduğuna işaret eden Prof. Dr. Gülpınar, şunları kaydetti: “Obezitenin kendisi inflamasyona yani iltihaba (buna enfeksiyonsuz iltihap diyebiliriz) yol açan sistemik bir hastalık. Yani sadece beyinde değil, bütün organlarda bunu yapıyor. Beyinde de yaptığı bu çalışma ile gösterilmiş. Çalışmada bahsedilen şey, bir inflamasyon.”

Solunum Cihazına Bağlanan Hastaların Çoğu Öldü

Previous article

Çocuklarda Obezite Belirtileri Nelerdir?

Next article

You may also like