BeslenmeObeziteSağlıklı Yaşam

Verdiği Kiloları Geri Alıp 240 Kiloya Ulaşınca Hastanelik Oldu

0
verdigi kilolar

Yattığı klinikte 19 kilo veren 19 yaşındaki morbid obezite hastası Emel Ayaf, evine dönüp yeniden 240 kiloya ulaşınca hastaneye kaldırıldı

Tarım işçisi anne ve şoför babanın 6 çocuğundan ikincisi olarak İzmir‘in Torbalı ilçesinde dünyaya gelen Emel, çocukluğundan bu yana obeziteyle verdiği mücadeleyi, İzmir Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘nde sürdürüyor.

Hastanenin palyatif bakım merkezine 2014 yılının ekim ayında 249 kilo olarak “yürüyemez” halde gelen, 2 ayda 19 kilo veren Emel‘in eve dönünce 10 kilo geri aldığını tespit eden sağlık ekipleri, harekete geçti. Obez ambulansıyla evinden alınan genç kız, yeniden Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırıldı.

Doktorlar önce 140 kiloya inmesini öneriyor

Hastanenin Aile Hekimliği Eğitim Görevlisi Doç Dr. Haluk Mergen, palyatif hastalarının bulunduğu merkezde daha önce Emel Ayaf‘ı tedavi ettiklerini anlattı.

Hastanın ilk gelişinde 249 kilo olduğunu belirten Mergen, şunları söyledi:

Normal kilolu bir insanın vücut kitle indeksi 25’in altında olması gerekirken Emel’de bu indeks 93’e ulaşmış durumda. Hastamızın öncelikle 140 kiloya inmesini istiyoruz . Daha önce tedaviyle 19 kilo vermişti. İkinci kez yatıyor. Şu an biraz üzüntülüyüz çünkü evde 10 kilo almış. Kesinlikle mücadeleyi bırakmamalı. Eve çıkarken morbid obezite hastalarımıza diyet örneği veriyoruz. Ancak dikkat etmezse kilo alarak gelebiliyor.

Taburcu edilen hastaların sıklıkla kontrole geldiğini kaydeden Mergen, obezite hastalarının haftada 500 gram ve ayda 2 kilo vermesini önerdiklerini dile getirdi.

Yaşı küçük olduğu için Emel Ayaf‘ın şimdilik çok büyük bir rahatsızlığı olmadığına işaret eden Mergen, “Emel için yeniden bir diyet programına başlayacağız. İlaç vereceğiz. Hareket etmeye devam edecek. Yeniden kilo vermesini sağlayacağız. Kelepçe gibi cerrahi yöntemler için henüz erken olduğunu düşünüyoruz” diye konuştu.

“Eve gittim yine kilo aldım”

Hastanedeki basküle çıktığında moralinin bozulduğunu ifade eden Emel Ayaf, kilolarıyla mücadelenin çocukluk yıllarına dayandığını söyledi.

Kilolarla yaşamanın gittikçe zor hale geldiğini anlatan Ayaf, kendine güvenmediği için hiç arkadaş edinemediğini ve yalnız kaldığını dile getirdi.

Hareket edemediği ve bakışlardan çekindiği için eğitimine 8. sınıftan sonra devam etmediğini belirten Ayaf, “Kilolu olduğum için okula gidemedim ama en büyük hayalim doktor olmaktı. Zayıflayıp okula dönebilirim, o zaman benim gibi hastalara yardım ederim” dedi.

Güçlükle de olsa yürüdüğü için mutlu olduğunu anlatan Ayaf, en büyük isteğinin ise tuvalete ve tek kişilik yataklara sığabilmek olduğunu aktardı.

Kilo almanızın sebebi eviniz olabilir!

Previous article

Obezite, Karaciğer Kanserini Tetikliyor

Next article

You may also like

More in Beslenme