BeslenmeObezite

7 İlginç Kilo Verme Yöntemi

0

Kilo vermek için harcanan çaba ve denenen yöntemler gün geçtikçe artıyor. Birçok insan kendisi için en kolay ve işlevsel yöntemi bulmak için araştırmalar yapıyor.

Siz de hemen hemen tüm yöntemlerden haberdar olduğunuzu düşünüyorsanız, bu yazıyı okumadan karar vermemenizi öneririz. En ilginç 7 kilo verme yöntemini sıraladığımız bu yazıyla, belki de ideal kilonuza ulaşmanız çok daha kolay olacaktır. Ayrıca ideal kilonuzu hesaplamanız da çok kolay. Vücut kitle indeksi hesaplama sayfamızdan ideal kilonuzu hesaplayabilirsiniz.

1. Bir elma, muz ya da nane koklayın, beyninizi kandırın

Kulağa biraz çılgınca gelebilir ancak elma, nane veya muz gibi kokulu gıdaları düzenli olarak koklamanın kilo kontrolünü kolaylaştırdığını kanıtlayan bir araştırmayla başlayalım.

Tat ve koku araştırmalarında uzman Dr. Alan R. Hirsch’in Chicago’da 3000 kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği deneyde, bu gıdaları koklayan kişilerin iştahlarının kapandığı ve ortalama yüzde 30 daha hızlı kilo kaybı yaşadıkları gözlemlenmiş. Araştırmaya göre bu kokular beynimizi aldatıyor ve düzenli olarak koklandığında beyin, yemek yendiğine inanıyor. Böylece vücuttaki açlık duygusunun bastırılması kolaylaşıyor.

2. İsteyene bahaneden bol ne var: Her mail için bir tur

Dağınıklığa meydan okumaya hazır mısınız? Gün içindeki hareketi artırmak kilo vermenin en iyi yolu. Siz de küçük bahanelerden yararlanarak kendinize fırsatlar yaratabilirsiniz. Her gün mail kutunuza düşen gereksiz mail’leri silme işlemi başına evin etrafında bir tur atarak ya da merdivenleri turlayarak 35-140 kaloriden kâr edebilirsiniz.

3. Küçük bir sır: Kurdele!

Ünlü fitness gurusu Valerie Orsoni’nin “Küçük Sır”ına kulak vermeye ne dersiniz? Birçok Fransız kadının sıklıkla uyguladığı bu küçük sır, kalori ve öğün kontrolü açısından oldukça etkili. Kadınlar akşam yemeğine çıkmadan önce kıyafetlerinin altından bir kurdeleyi bellerine bağlıyorlar. Kurdelenin sıkılaşma oranı akşam yemeğine devam etme veya son verme konusunda bir sigorta işlevi görüyor. Bu yöntemle siz de yemeği fazla kaçırmayarak sabaha şiş bir karınla kalkma pişmanlığından kurtulabilirsiniz.

4. Ayna ayna söyle bana, tüm bunları yiyen ben miyim?

Bu fikir size biraz gülünç geliyor olabilir. Ama inanın çok etkili. Ayna karşısında yemek yiyen insanlar standart öğünlerinin üçte birini yiyerek sofradan kalkıyor. Aynadaki yansımanız kilo verme hedefinizle yüzleşmenizi sağlıyor ve daha az yiyerek kendinizi kontrol altında tutmanız gerektiğini hatırlatmak için sürekli gözünüzün içine bakıyor.

5. Yazı uçar fotoğraf kalır

Yediklerinizi not almaktansa fotoğraflayıp görsel bir bellek olarak kayıt altında tutmak etkili bir yol olabilir. Nutrition & You dergisinin beslenme/diyet yazarı Joan Salge Blake da bu konuya değindiği açıklamasında, “Öğünlerin fotoğrafını çekmek ve ardından onlara yeniden bakmak insanların kendini durdurmasını sağlamakta ve ölçüyü kaçırıp şımarmasını engellemekte etkili bir yol olabilir,” diyor ve ekliyor, “Masum bir salata olarak not alınan öğündeki lezzet artırıcı yağlı peynirler ve kızarmış ekmekler de böylece kayıt altında tutulmuş olur.” Kendinizi kandırmanıza engel olacak, akıllıca bir yöntem olduğu gerçek!

6. Hafifliğin rengi mavi sizi de hafifletsin

Restoran dekorasyonlarında mavi renge pek de sık rastlanmamasının elbette bir sebebi var: Mavinin iştah azaltıcı etkisi! Araştırmalar da gösteriyor ki mavi ağırlıklı dekore edilmiş bir odada insanlar yüzde 33 daha az yemek yiyor. Ayrıca mavi renk ışık altında yemekler daha az iştah açıcı gözüküyor. Yani siz de mavi tabaklarda, mavi elbiseler içinde, mavi masa örtüleriyle yemeklerinizi yerseniz kilonuzu kontrol altında tutmanız kolaylaşabilir.

7. Evet, lokmalarınızı sayıyoruz!

Yemek yerken aldığınız lokmaları günden güne azaltmak, günlük öğünlerin birinden doymadan kalkmak ya da bir öğünde içeceğiniz kalorili içeceği içmemek gayet iyi bir yöntemdir. Bu yöntemle günde ortalama 100 kalori daha az alabilirsiniz

Yanlış Beslenme Alışkanlıklarıyla Mücadele Yolları

Previous article

270 Kiloluk Salim Sakarya’nın dramı!

Next article

You may also like

More in Beslenme