Sağlıklı Yaşam

9 Yeni Sağlık Trendi

0
9 Yeni Saglik Trendi

Aralıklı açlık (Intermittent Fasting)Geçen yılın sıkça konuşulan konularından biri olan aralıklı açlık diyeti, bu yıl da konuşulmaya devam edecek gibi görünüyor. Diyetin savunucuları sadece kilo vermek için değil bağışıklık sistemimizin güçlü kalması için de yemek yediğimiz saatleri sınırlamamız gerektiğini iddia ediyor.Şu sıralar çok rağbet gören aralıklı oruç, yemek yenen süreyi gündüz sekiz saatle sınırlayıp gece 16 saat boyunca yememek olarak özetlenebilir. Bu beslenme modelinin faydaları daha fazla araştırmaya ihtiyaç olsa da metabolizmayı hızlandırdığı ve böylece kilo vermeyi kolaylaştırdığı iddiası yabana atılacak gibi değil.

Zihin Dengesi

Mindfulness (Zihin Dengesi)Stres hayatlarımızı her yıl daha fazla işgal ederken, bununla mücadele etmek için de yeni çareler ortaya çıkıyor. Mindfulness, bu anlamda yoga gibi evrensel bir terim haline geldi ve yaygın olarak uygulanmaya başlandı bile. Atölye, kurs, etkinlik gibi pek çok yerde karşımıza çıkan ve Zihin Dengesi olarak 365gün.com’da da yer verdiğimiz mindfulness hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzmanlarımızdan Erhan Ali Yılmaz’a kulak verebilirsiniz.

Acro Yoga

Acro YogaYoganın kökeni binlerce yıl öncesine uzanmasına rağmen tüm dünyada yaygınlaşması 2000’lerin başında oldu denebilir. Hem zihin hem beden zindeliği sağlayan yoganın popülerliğinde bir azalma yok; tam tersine, her geçen gün farklı bir türüyle daha tanışıyoruz.Acro Yoga bu yılın gözde yogası olacağa benzer. Yoganın bilgeliğiyle, akrobasinin dinamik gücünü birleştiren Acro Yoga çiftler halinde yapılıyor. İzlemesi bile keyifli bu egzersizin güven, neşe ve birlik duygularını güçlendirdiği söyleniyor. Her ne kadar ortaya çıkan görüntülerden ciddi bir kas gücü gerektirdiği düşünülse de esasen güce değil tekniğe dayanıyor bu yüzden de hemen hemen herkesin yapabileceği söyleniyor.

Sürdürülebilir Beslenme

Sürdürülebilir BeslenmeTarımsal üretim ve tüketim koşullarının dengesinin değişmesiyle birlikte besin kaynakları da tehlikeye girmiş oldu. Bu da etik tartışmaları beraberinde getirdi. Vejetaryenlik ve veganlık da temel olarak buradan hareketle bir beslenme akımına dönüştü ve her geçen gün daha fazla insan buna katılıyor. Hal böyle olunca bu tercihe yönelik daha fazla sayıda ürün de raflardaki yerini alıyor.Son yıllarda da hayvansal ürün tüketmemek ideolojik bir tercih olmanın ötesine geçti ve sağlık faydaları konuşulur oldu. Vegan ya da vejetaryenlerin kalp ve damar hastalıkları bakımından düşük risk grubunda olmaları bu tartışmanın temelini oluşturuyor.3,4 Bunun yanında vejetaryen ve veganlara düzenli sağlık kontrolleri ve gerektiği takdirde besin takviyeleri öneriliyor.

Uyku Sağlığı

Uyku sağlığıUyku kalitesi ve uyku düzeninin önemi elbette yeni bir konu değil ancak 2019’da da konuşulmaya devam edilecek. Çünkü sayısı her geçen gün artan araştırmalar uykunun sağlık için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Araştırmalar, kalitesiz uykunun sadece yorgun bir gün geçirmenize değil aynı zamanda çeşitli hastalıklara, hafıza bozukluklarına ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına da neden olduğunu belirtiyor.5Bu yüzden “sirkadyan ritim” dahil olmak üzere 2019’da uyku kalitesini iyileştirmeye yönelik pek çok kavramla tanışacak ve yeni yöntemler öğreneceğiz.

Sağlıklı Atıştırmalıklar

Sağlıklı atıştırmalıklarGeçtiğimiz yıllarda beslenme önerileri arasında “abur cuburdan uzak durun” cümlesine sıkça yer verilirdi. Şimdilerdeyse ara öğün yapmayı sevenler için bolca “masum atıştırmalık” tarifleri paylaşılıyor, alternatifleri mahalle bakkalında bile bulunabiliyor.62019’da da ana öğünler dışında enerji veren, tok tutan sağlıklı atıştırmalıklardan çokça tüketeceğiz gibi görünüyor.

Beyin Sağlığı

Beyin sağlığıGeçtiğimiz yıl bağırsak sağlığını bolca konuştuk. Bu yılki odak noktası yerini biraz beyin sağlığına bırakacak gibi… Bu yıl, beynimizi güçlendirecek beslenme, egzersiz önerileri ile zihin aktivitelerinin faydalarını çokça konuşur hale geleceğiz.

Giyilebilir Teknoloji

Giyilebilir teknolojiTeknoloji hayatımızı gittikçe daha fazla belirler hale geliyor kuşkusuz. Beslenmemizi takip eden, attığımız adımları sayan, uyku kalitemizi ölçen giyilebilir cihazlar her geçen gün daha ergonomik tasarımlarla beğenimize sunuluyor. Bu yıl da bu ürünleri sağlığın her alanında kullanmaya devam edeceğiz.

Evde Egzersiz

Evde egzersizBu yazımızda değindiğimiz gibi açık havada egzersiz yapmanın faydaları şüphesiz çok fazla. Üstelik Oksijen Rotaları ile açık havada spor yapmanın çok daha keyifli olacağı kesin. Fakat hava koşullarının uygun olmadığı zamanlarda ya da spor salonlarına gitme imkânı bulunamadığında evde egzersiz yapmak hiç de kötü bir fikir değil. Sosyal medyada evde egzersiz akımının hızla yayıldığını görebilirsiniz. Bu yüzden de bu yıl, dijital çağın nimetleriyle birlikte evde egzersiz önerilerinin gırla gideceği bir yıl olacak. Böylece “spora vaktim yok” cümlesi geçerli bir bahane olmaktan çıkıyor!9

Cildinizi Gençleştiren Kolajen Üretimini Nasıl Artırabilirsiniz?

Previous article

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

Next article

You may also like