Sağlıklı Yaşam

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Besinler

0
Bagisiklik Sistemini Guclendiren Besinler

Hastalıklardan korumak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme düzeni ihtiyaç duyduğunuz tüm vitamin ve mineralleri almanıza yardımcı olacaktır

Ancak özellikle çocuğunuz hastayken iştahsız olabilir veya yemek seçen bir çocuk olabilir. Böyle bir durum varsa doktorunuza da danışarak vitamin ve mineral takviyesine başvurabilirsiniz.

Mevsimsel hastalıklar ve grip, artrit, alerjiler, kanser gibi diğer sağlık sorunları ile savaşmada güçlü bir bağışıklık sistemi esastır. Size önereceğimiz bu besin türlerini diyetinizin bir parçası haline getirerek enfeksiyonlara ve kanser gibi hastalıklara karşı korunmada elinizi güçlendirebilirsiniz.

Protein, vücudun savunma mekanizmasının bir parçasıdır. Deniz ürünleri, yağsız et, kümes hayvanları, yumurta, fasulye ve bezelye, soya ürünleri ve tuzsuz fındık ve yağlı tohumlar da dahil olmak üzere çeşitli proteinli yiyecekleri diyetinizden eksik etmeyin.

A vitamini, bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Ağız, mide, bağırsak ve solunum sistemini sağlıklı tutarak enfeksiyonlardan korur. Bu bağışıklık destekleyici A vitamininden faydalanabilmek için tatlı patates, havuç, lahana, ıspanak, kırmızı biber, kayısı tüketebilirsiniz.

A Vitamini

C vitamini, antikor oluşumunu uyararak ve bağışıklığı güçlendirerek sizi enfeksiyonlardan korur. Başlıca C vitamini kaynakları portakal, greyfurt ve mandalina gibi turunçgiller, kırmızı biber, çilek ve domates suyudur.

C Vitamini

E vitamini bir antioksidan olarak çalışır ve serbest radikalleri nötralize ederek bağışıklık fonksiyonunu geliştirebilir. E vitamini eksikliği yaşamamanız için ayçiçeği tohumu, badem, bitkisel yağlar (zeytin, ayçiçek yağı gibi), fındık ve fıstık ezmesi yiyerek bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

E Vitamini

Çinko, bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına ve yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. Çinko, yağsız et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, süt, tam tahıl ürünleri, fasulye, fındık ve diğer yağlı tohumlardan alınabilir.

Çinko

Vücudunuzun savunma sistemini güçlü tutmak için B6 vitamini, folat, selenyum, demir, prebiyotikler ve probiyotikler gibi diğer besin türlerini de yemek planınıza almalısınız. 

B6 Vitamini

9 Yeni Sağlık Trendi

Previous article

Kanser Riskini Azaltan 7 Beslenme Önerisi

Next article

You may also like