Obezite

Beyinde ‘İştahı Azaltacak’ Özel Bir Devre Keşfedildi

0
istahi azaltacak

ABD’deki bilim insanları beyinde yeme dürtüsünü yönlendiren özel bir devre tespit etti.Bu keşifle birlikte aşırı yemeğe karşı iştahın azaltılabileceği düşünülüyor

ScienceDaily‘nin haberine göre, Georgia Üniversitesi’nden Emily Noble liderliğindeki ekip, fareler üzerindeki çalışmaları sırasında hipotalamusta melanin yoğunlaştırıcı hormon (MCH) olarak adlandırılan bir tür iletkeni üreten hücre kümesine odaklandı.

Sonuçları “Nature Communications” dergisinde yayımlanan çalışmada, daha önce beyinde yüksek seviyelerde bulunmasının gıda tüketimini artırabileceği keşfedilen MCH’nin, ilk kez dürtüsel davranışta rol oynadığı ortaya koyuldu.

Emily Noble, beyinde MCH üreten hücreler etkinleştirildiğinde farelerin yemek konusundaki tutumlarının daha dürtüsel hale geldiğini belirterek, “Beyninizde dürtüsel yemeğe hayır deme kapasitenizin düzenlenmesinin temelinde yatan bir fizyoloji var.” değerlendirmesini yaptı.

Bulgunun, bilim insanlarının gelecekte aşırı yemeğe karşı iştahın azaltılması ya da lezzetsiz yemeklerle diyete gerek kalmadan yeni tedavi yöntemleri geliştirmesini sağlaması ümit ediliyor.

Fazla Kilo Beyni Yaşlandırıyor!

Previous article

‘Obezite Arttıkça Doğurganlık Azalıyor’

Next article

You may also like

More in Obezite