Obezite

Birçok Organı Kanser Gibi Etkileyebiliyor

0
gobek Yaglarini Eritmek icin Oneri

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Duran, obezitenin tehlikesine değinerek, “Obezite, birçok organı kanser gibi etkileyebiliyor.

Kalp yetmezliği, kalp büyümesi, kalp damar tıkanıklığı, karaciğer yağlanması, tansiyon, şeker, uyku apnesi, solunum sıkıntısı, eklem problemleri ve psikolojik faktörlere yol açabiliyor” dedi.

Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Duran, obezite hastalığıyla ilgili önemli uyarılarda bulundu. Obezitenin çağın hastalığı olduğunu belirten Duran, “Obezite, çağın hastalığı diyebileceğimiz, kanserden daha tehlikeli bir hastalık. Obezite, birçok organı kanser gibi etkileyebiliyor. Kalp yetmezliği, kalp büyümesi, kalp damar tıkanıklığı, karaciğer yağlanması, tansiyon, şeker, uyku apnesi, solunum sıkıntısı, eklem problemleri ve psikolojik faktörlere yol açabiliyor. Bu hastalık bütün sistemimizi etkileyebiliyor. Obeziteden korunmak için öncelikle sağlıklı beslenmeliyiz. Karbonhidrat yerine protein tercih etmeliyiz. Sıklıkla meyve sebze tercih etmeliyiz. Hayatımızda muhakkak sporu, egzersizi sağlıklı bir hayat için katmamız gerekiyor. Bunlara rağmen obezite olduysak diyet ile zayıflamamız gerekiyor. Eğer diyet ve spora rağmen kilo veremiyorsak dönemimizin en etkin tedavisi obezite cerrahisidir” diye konuştu.

‘OBEZİTE KÜÇÜK ÇOCUKLARDA DA GÖRÜLÜYOR’

Obezitenin artık küçük yaş gruplarında da görülmeye başladığını belirten Op. Dr. Mahmut Duran, “Obezite günümüzde modern çağ ve fastfood ürünlerinin artması ile birlikte çok düşük yaş gruplarına kadar inmiş durumda. 12-13 yaş grubundaki bir çocuk obeziteye maruz kalabiliyor. Burada obeziteye karşı savaş açmalıyız, sağlıklı ve doğru beslenmeliyiz. Hayatımızdan sporu ve egzersizi hiç çıkarmamalıyız” ifadelerini kullandı.

Aşırı Tokluk ve Batı/lı Formül

Previous article

Op. Dr. Melik, Medical Park Gaziantep Hastanesi’nde

Next article

You may also like

More in Obezite