Sağlıklı TariflerEgzersiz

Cevizli ve Semizotlu Salata Tarifi

0
Cevizli ve Semizotlu Salata Tarifi

Salatalar günlük beslenme alışkanlıklarının belirlenmesinde, yönlendirilmesinde ve gerçekleştirilmesinde oldukça faydalı yemeklerdir. Yapıldıkları malzemelere göre bir öğünün tamamını kapatmaları mümkündür.

Ayrıca yine yapıldıkları malzemelere göre birçok fayda sağlayabilirler. Vitamin, mineral ve yağ asidi oranları hazırlandıkları besine göre kolayca değiştirilebilir. Salata denince akla gelen ilk şey yeşilliklerden ve domatesten oluşan bir karışımdır ancak günümüzde bu standart salata tarifinin çok uzağında tarifler verilmektedir. Özellikle diyet uygulamalarının artmasıyla beraber salata tüketiminin de artması, farklı damak zevklerine sahip insanların salata tüketimine yönelik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla yüzlerce farklı tarifin ortaya çıkmasını sağlamıştır.Ceviz ile semizotunun aynı salatada kullanılabilmesi için bir bağlayıcıya ihtiyaç vardır. Bu bağlayıcı da yoğurttur. Yani salatanın esas adı yoğurtlu, cevizli ve semizotlu salatadır. Besleyicilik seviyesi çok yüksek olmakla beraber ceviz sayesinde vücudun birçok ihtiyacını da kolayca karşılar cinsten bir salata türüdür. Yoğurdun yağsız olması durumunda diyetlerin tamamında sorunsuz olarak kullanılabilir. İçerisindeki tatların birbiri ile oldukça uyumlu olmasından dolayı da herkes tarafından her öğünde kolayca tüketilebilir. Genelde akşam öğünlerinde ana yemeği tamamlamak amacıyla kullanılmaktadır. Ceviz oldukça yararlı bir meyvedir. Vücuda olan faydaları saymakla bitmese de birkaç tanesini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Beyin fonksiyonlarını kuvvetlendirir. Özellikle hafıza üzerinde ciddi etkileri vardır.
  • İyi kolesterolü yükseltir, kolesterol seviyesini kontrol altında tutar.
  • Cilt sağlığını korur. Yıpranmaların tamirini kolaylaştırır, akne oluşumunu engeller.
  • Yoğurt ve semizotu ise vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirmede oldukça iyi etkiler oluşturan iki besindir. Ekstra olarak yoğurt sindirim sisteminin düzenlenmesinde büyük faydalar sağlamaktadır. Bu üç faydalı besinin bir arada kullanılması sayesinde de yoğurtlu, cevizli ve semizotlu salatalar ortaya çıkmaktadır.

Salatada kullanılan malzemeler şunlardır:

  • Bir bağ kadar taze ve organik semizotu
  • Bir su bardağı organik ve yağsız yoğurt
  • Kıvamı sağlamak amacıyla bir yemek kaşığı organik süzme yoğurt
  • Bir diş orta boy sarımsak
  • Yarım su bardağı hafif kırılmış ceviz içi
  • Az miktarda tuz

Salatanın Hazırlanışı:

Semizotu iyice yıkanır ve kurutulur. Sonrasında saplarından ayrılarak ince parçalara ayrılır ve salata kabına aktarılır. Yoğurt dahil kalan tüm malzemeler salata kabının içerisine atılarak iyice karıştırılır. Karıştırma süresi, homojenliğin sağlanması açısından uzun tutulmalıdır. Karıştırma bitince servis edilir.

Şekersiz, Diyet Güllaç Nasıl Yapılır? İşte Güllaç Tatlısı Tarifi

Previous article

Gurbetçi Obez Aile Türkiye’de Şifa Buldu: “Topluca Olsun Bitsin Dedik”

Next article

You may also like