ObeziteBeslenmeÇocuk Obezitesi

Çocuklarda Kabızlık Ne İyi Gelir?

0
cocuklarda_kabizlik_ne_iyi_gelir

Katı olarak bilinen gaitanın çıkmasının çok zor olmasına kabızlık adı verilir. Her yaştan insanda görüldüğü gibi çocuklarda da söz konusu olmakta. Bunun değişik nedenleri var.

Çözümü ise iyi bir şekilde ve düzgün olarak beslenmekten geçiyor.

Katı olarak bilinen gaitanın çıkmasının çok zor olmasına kabızlık adı verilir. Her yaştan insanda görüldüğü gibi çocuklarda da söz konusu olmakta. Bunun değişik nedenleri var. Çözümü ise iyi bir şekilde ve düzgün olarak beslenmekten geçiyor.

Çocuklarda Kabızlık Neden Olur?

Çocuklarda kabızlık nedenleri denildiği zaman ilk karşımıza çıkan gerekçe son derece katı olan yiyeceklerle beslenilmesidir. Bunun yanı sıra diğer nedenler ise şöyledir;

  • Su tüketiminin kısıtlı olması
  • Lif içermeyen ürünlerin yenilmesi
  • Özellikle fast food gibi gibi yiyeceklerle beslenilmesi
  • Bunun yanı sıra tuvalete gitme konusunun sürekli ertelenmesi de çocuklarda görülen kabızlığın en büyük nedenleri içinde yer alır.

Çocuklarda Kabızlığa Doğal Çözümler Var mı?

Çocuklarda görülen bu rahatsız edici durumu son derece doğal olan yollarla çözmek mümkündür. Bunları şöyle sıralamak mümkündür;

  • Çocuklarda kabızlık ne iyi gelir: Kabızlık sorununun görüldüğü dönemlerde beslenmenin her daim çok iyi olması gerekiyor. Bundan dolayı katı olarak bilinen besinlerden uzak durmak lazım. Hem çocuk gelişimi hem de kabızlığın giderilmesi konusunda sebze tüketmek gerekiyor. Çocuğun yiyebileceği şekilde, bol sulu olanların içinden seçin yapın. Böylelikle tuvalete çıkamama problemi en kısa sürede sonlanmış olacaktır.
  • Çocuklarda kabızlık sorununun çözümü için aynı zamanda sıvı alımının en üst düzeyde olması gerekir. Normal şartlar altında insanların gün içinde belli bir miktarın üstünde su tüketmesi gerekir. Çocuğun beslenmesinde buna mutlaka çok azami derecede dikkat edin. Aynı zamanda içinde sıvının bol olduğunu besinlerin tüketimi sağlanmalıdır. Sorunun çözümü noktasında bu yöntem her daim işe yarar.
  • Kabızlık sorununun ortadan kaldırılması adına yapılacak bir diğer şey ise posalı olarak bilinen ürünlerin yenilmesidir. Çünkü bu tip besinler tüketildiği zaman yapısı gereği kabızlığın önüne geçilmiş olur. Bunun yanı sıra sindirimin çok düzenli bir hale gelmesi bu şekilde kolaydır. Çocuğun tüketebileceği besinlerin içinde ise salata ve marul öne çıkıyor. Bunların kendisinden bir posasının olması büyük bir avantaj. Aynı zamanda incir ve kayısı her zaman önerilir. İki meyvenin en dikkat çekici yönü boşaltmaya yardımcı olmasıdır.
  • Tüm bunlara ek olarak çocuğun her zaman hamurdan yapılmış olan yemeklerden uzak durmasını sağlamak lazım. Böylelikle aynı anda obezite gibi bir rahatsızlığa karşı da önlem almış olursunuz. Çocuğun kahvaltının hemen ardından kesinlikle tuvalete gitmesi gerekir. Bunu unutmayın. Onu bol bol hareket ettirmeyi de unutmayın.
  • Çocuklarda kabızlık ne iyi gelir: Ayrıca çocuğun birtakım alışkanlıklarının mutlaka değişmesi lazım. Örneğin birçok çocuk o an için oyun oynadığı ya da çizgi film izlediği için tuvalete gitmeyi erteleyebiliyor. Bu durum onlar adına son derece sakıncalı. Çünkü böyle olduğu vakit kabızlık bir süre sonra kendisini göstermekte.

Yeme Davranışlarınızı Değiştirmek mümkün!

Previous article

Hadi Şu Yorgunluktan Kurtulalım İster Misin?

Next article

You may also like

More in Obezite