BeslenmeObezite

Demirhindinin faydaları nelerdir, neye iyi gelir?

0
demirhindi faydaları

Demirhindi nasıl kullanılır ve ne işe yarar? Dünya genelinde Hint Hurması, ülkemizde ise Demirhindi olarak bilinen bu yiyecek hakkında çok sayıda bilgi vardır

Özellikle demirhindinin faydaları vatandaşlar tarafından yoğun olarak araştırılıyor. Diyet ve zayıflama için bu yiyeceği tüketecek olanlar ise demirhindinin kalorisi ve besin değeri gibi bilgileri araştırıyorlar. Peki, demirhindinin faydaları nelerdir? Haberimizde, demirhindinin faydaları ile ne iyi geldiği hakkında bilgiler yer alıyor.

Mucize yiyecekler arasında yer alan demirhindinin faydaları saymakla bitmiyor. Yoğun olarak tüketilmese de ismi sıkça duyulan bu yiyecek hakkında geçmişten günümüze birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Peki, bu yapılan araştırmalara göre demirhindinin faydaları nelerdir? Haberimizde, demirhindinin kalorisi ve besin değerinden, demirhindinin faydaları ve zararlarına kadar birçok önemli bilgi yer almaktadır.

DEMİRHİNDİNİN FAYDALARI

Demirhindi, kabızlık, diyabet, cilt sağlığı ve mikrobiyal enfeksiyonları yönetmek için iyi bilinen bir ev ilacıdır. Ayrıca kilo kaybına yardımcı olduğu ve kardiyovasküler hastalıkları önlediği kanıtlanmıştır. Bu inançları bazı bilimsel kanıtlarla doğrulayalım.

Karaciğer Hasarını Azaltabilir

Vücudunuzdaki kronik inflamasyon dolaylı olarak karaciğerinizi etkiler. Bir çalışmada, artritli sıçanlara demirhindi tohumu özütü verildi. Sonuçlar karaciğer oksidatif stresinde bir azalma göstermiştir.

Demirhindi ekstraktındaki aktif prosiyanidinler karaciğerin serbest radikal hasarına karşı koymuştur. Glutatyon, toplam tiyoller, glutatyon peroksidaz ve redüktaz gibi enflamatuar markör seviyelerinde azalma da kaydedildi

Mide Ağrısı ve Kabızlığı Azaltabilir

Demirhindi geleneksel olarak müshil olarak kullanılmaktadır, çünkü yüksek miktarda malik ve tartarik asitlere sahiptir.Demirhindi ayrıca, diğer aktif bileşenlerle birlikte kabızlığı hafifleten potasyum bitartrat içerir.

Kabızlık ve ishal sıklıkla karın ağrısına neden olur. Demirhindi kabuğu ve kök ekstraktlarının mide ağrısını iyileştirmede etkili olduğu kanıtlanmıştır. Nijerya’da, ıslanmış demirhindi kabızlık ile başa çıkmak için yenir.

Diyabet ve Hipergliseminin Yönetilmesine Yardımcı Olabilir

Demirhindi, diyabetik sıçanlarda kan şekeri seviyelerini düşürdü. Bu meyve, ciddi diyabetli sıçanlarda bile hiperglisemiyi nötralize edebilir.

Diyabetin en önemli nedenlerinden biri pankreas hücrelerinin, özellikle insülin üreten hücrelerin (beta hücreleri) iltihaplanmasıdır. Demirhindi, TNF alfa gibi pro-enflamatuar kimyasalların üretimini engelleyebildiğinden, pankreası iltihaplanmaya bağlı hasarlardan koruyabilir.

DEMİRHİNDİNİN KALORİSİ VE BESİN DEĞERİ

Demirhindi birçok besin açısından zengindir. Tek bir bardak (120 gram) demirhindi şu besinleri içerir:

RDI: Günlük alınması tavsiye edilen miktar

  • Magnezyum: RDI’nın %28’i.
  • Potasyum: RDI’nın %22’si.
  • Demir: RDI’nın %19’u.
  • Kalsiyum: RDI’nın %9’u.
  • Fosfor: RDI’nın %14’ü.
  • B1 Vitamini (tiamin): RDI’nın %34’ü.
  • B2 Vitamini (riboflavin): RDI’nın %11’i.
  • B3 Vitamini (niasin): RDI’nin %12’si.

DEMİRHİNDİ İLE ZAYIFLAMA

Obezite kalp, karaciğer, böbrek ve çeşitli metabolik bozukluklarla bağlantılıdır. Araştırmacılar sıçan çalışmalarında demirhindinin kilo yönetimi ve obezite üzerindeki etkisini incelediler. Demirhindi hamurunun kötü kolesterolü (LDL) düşürdüğü ve plazmada iyi kolesterol (HDL) içeriğini arttırdığı bulunmuştur.

Bu anti-obezite etkisi, yüksek yağlı bir diyete sahip fareler 10 hafta boyunca ağızdan 5, 25 veya 50 mg / kg demirhindi posası özü aldığında görülmüştür. Bu çalışma aynı zamanda bu farelerde vücut ağırlığı kaybına neden olmuştur.

Ayrıca bu ekstrakt, yağ asidi sentazının (FAS) aktivitesini azaltmaktadır. FAS, vücudunuzdaki yağ dokusunun oluşumunu destekleyen bir enzimdir. Ayrıca serbest radikaller tarafından lipitlerin oksidasyonunu da önlemektedir. Fareler üzerinde yapılan demirhindi çalışması, bu ekstraktın antioksidan özelliklerini de ortaya çıkarmıştır.Bezelyenin faydaları ve zararları nelerdir? Bezelye neye iyi gelir, besin değeri ve kalorisi nedir?

DEMİRHİNDİNİN CİLDE FAYDALARI

Cildi pul pul dökmek ve cildi parlatmak için yardımcı olabilir

Demirhindi meyvesinin hamuru, eski günlerden beri doğal bir cilt ovma olarak kullanılmaktadır. Alfa-hidroksil asitlerin (AHA) varlığı nedeniyle daha pürüzsüz ve daha açık bir cildi destekler. Demirhindi hamurundaki AHA’lar tartarik asit (% 8-23.8), laktik asit (% 2), sitrik asit ve malik asidi içerir. Bu AHA’lar, pektin ve ters şeker ile birlikte cildinizi nemlendirir ve nemlendirir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) demirhindi meyvelerini güvenli ve toksik olmayan olarak değerlendirmektedir. Sıçan çalışmaları, ekstraktının 5000 mg / kg ve 3000 mg / kg dozlarının uygulanmasından sonra bile mortalite / toksisite göstermemiştir.

Bununla birlikte, böbrekleriniz aşırı mineral yüklenmesinden etkilenebilir. Demirhindi alımının sizin için üst sınırına karar vermek için bir beslenme uzmanına / sağlık uzmanına danışmak daha iyi olacaktır.

DEMİRHİNDİNİN ZARARLARI

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) demirhindi meyvelerini güvenli ve toksik olmayan olarak değerlendirmektedir. Fare üzerinde yapılan çalışmalar, ekstraktının 5000 mg / kg ve 3000 mg / kg dozlarının uygulanmasından sonra bile mortalite / toksisite göstermemiştir.

Bununla birlikte, böbrekleriniz aşırı mineral yüklenmesinden etkilenebilir. Demirhindi alımının sizin için üst sınırına karar vermek için bir beslenme uzmanına / sağlık uzmanına danışmak daha iyi olacaktır.

Demirhindi genel olarak suyu ile tüketilmektedir.

Obezite Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Emin Ersoy

Previous article

84 Obezite Merkezinde 1 Yılda 22 Ton Zayıfladık

Next article

You may also like

More in Beslenme