Çocuk ObezitesiObeziteSağlıklı Yaşam

Geç Yatan Çocuklarda Obezite Riski Artıyor

0
çocuk tv

Geç yatan çocuklarda obezite riskinin arttığı, bir çalışmayla daha ortaya konuldu

İsveç Karolinska Enstitüsü‘nden pediyatri profesörü Claude Marcus liderliğinde yapılan çalışmanın sonuçları, Pediatrics dergisinde yayımlandı. Obezite ile ilgili geniş kapsamlı bir araştırma çerçevesinde yürütülen çalışmada, 64’ünün ebeveynlerinden biri obez ya da aşırı kilolu 107 çocuğa odaklanıldı.

Prof. Claude Marcus

Saat 21.00’dan sonra yatağa gitme alışkanlığı olan çocukların bel çevresinin genişlediği görüldü

1’den 6 yaşına kadar çocukların kilo, boy ve bel çevresini ölçen uzmanlar, başlangıçta hepsinin benzer ölçülere sahip olduğunu saptadı. Yılda bir kez birbirini izleyen 7 gün boyunca bileklerine takılan cihazla uykuları takip edilen çocuklardan yatağa 21.00’den sonra gitme alışkanlığı olanların bel çevresinin genişlediği ve vücut kitle indekslerinin arttığı görüldü. Marcus, çocukların yatağa gitme saatlerinin, İspanya gibi ılıman iklim kuşağındaki ülkelerde ve Asya’nın bazı bölgelerinde değişiklik gösterdiğini ifade etti. Ailelere en azından yatma ve yeme saatlerinde bir rutini benimsemeleri tavsiyesinde bulundu.

Obez ve aşırı kilolu ebeveynlere sahip çocukların aşırı kilolu olma ihtimallerinin arttığını da ortaya koyan çalışmada, bu çocukların yatma saatlerinin, akranlarından farklı olmadığı kaydedildi.

Daha önce yapılan bir araştırma, uyku süresinin kısalmasının, çocuklukta obezite riskinin yükselmesiyle bağlantısı olduğunu göstermişti.

Obezitenin Sosyal Yönü: “Stigma” Yani Damgalama!

Previous article

Almanya Türk doktoru konuşuyor… Obeziteye Karşı ‘EFE’yi Geliştirdi…

Next article

You may also like