BeslenmeSağlıklı Yaşam

Hızlı Kilo Verme Yöntemleri, Diyet Programları ve Zayıflatan Bitkisel Çaylar

0
İncelme ve Zayıflama İçin Altın Değerinde Öneriler! Kaynak: İncelme ve Zayıflama İçin Altın Değerinde Öneriler!

Sağlıklı ve kalıcı zayıflamanın hayatınızda yapacağınız çeşitli değişikliklerle başlayacağını unutmayın. Her şeyden önce kilo probleminizin temel nedenini öğrenmeniz ve beraberinde uygun bir diyet programına başlamanız oldukça önemlidir.

1. Düzenli Yemek Programı Uygulayın

Hızlı ve sağlıklı şekilde kilo vermek isteyen kadınlar için yapmanız gerekenler arasında ilk olarak düzenli ve sağlıklı bir yemek programı uygulamak olacaktır. Günlük ya da haftalık tüketeceğiniz besinlerin notunu tutmak ve bu programa bağlı kalmak çok önemlidir. Bu sayede yediğiniz besinlerin de ne kadar protein içeriğini ve sonrasında buna karşın ne kadar kalori yaktığınızı hesap edebilirsiniz.

2. Şeker – Karbonhidratı Az Tüketin

Bilindiği üzere işlenmiş gıdalar denildiğinde akıllara ilk olarak rafine karbonhidrat gıdalar gelmektedir. İşlem görmesi sebebiyle içerisinde metabolizmayı hızlandıran ve sağlıklı bir beslenmeyi ortaya çıkaran lif ve mikro oranları büyük oranda azalmaktadır. Karbonhidrat oranı yüksek besinlerde şeker oranı yüksek olduğu için belli bölgelerde yüksek yağlanmalara sebep olmaktadır. Bu yüzden sizlere tavsiyemiz ekmek, makarna, pirinç yani market paketli besinlerden özellikle uzak durmalısınız.

3. Evde Egzersiz Programları Hazırlayın

Kilo verilmesi için yapması gerekenlerin başında spor yani egzersiz hareketleri oldukça önemlidir. Özellikle direnç egzersizleri olarak adlandırılan hareketler neticesinde vücutta yakıla kalori miktarı bir hayli artış göstermektedir. Evde kilo vermek için yapabileceğiniz egzersizler arasında ağırlık kaldırma, spor aletleri ve ekipmanlarına yer verebilirsiniz.

4. Bol Su Tüketin

Kadın ya da erkek fark etmeksizin zayıflamanın için en etkili yollardan bir tanesi de günlük su tüketimini arttırmak. Ne kadar çok su tüketilirse kilo vermek için yakılan kalorinin aynı oranda arttığı görülmektedir. Özellikle yemek yemeden önce içilecek bir bardak su, daha çabuk doymanızı sağlayıp aynı zamanda az besin tüketmenize sebep olacaktır. Bu sayede yakılan kalori sayısı artıp, vücuda alınan karbonhidrat ise tersi olarak azalacaktır.

5. Sabah Kahvaltısını Sağlam Yapın

Günün ilk öğünü sabah kahvaltısı, kadınların kilo verme konusunda son derece önem vermesi gereken faktörleri başında gelir. Güne ne kadar sağlıklı bir beslenme hareketi ile başlarsanız, sonrasında öğünlerde tok tutulma oranınız bir o kadar artacaktır. Şunu iyi bilmelisiniz ki, zayıflamak için mutlaka tokluk sınırınızı arttırmalısınız.

Bunun için kesinlikle yüksek proteinli gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz. Düzenli, sağlıklı ve bol proteinli bir sabah kahvaltısı ile güne başladığınızda ve bunu sürekli olarak tekrarladığınızda gün içerisinde çok daha uzun süre tok kalabildiğiniz ve bunu sonucunda kilo vermeye başladığınızı hissedeceksiniz.

6. En Az Bir Haşlanmış Yumurta Tüketin

Haşlanmış yumurta, sabahları tüketilen ve protein kaynağı son derece yüksek bir besindir. Günümüzde vücudumuz, yumurta içerisinde bulunan proteinden yüzde yüz şekilde faydalanmaktadır. Bu sayede sabah öğününden başlayarak sonraki öğüne kadar uzun bir süre tok tutma işlemi görmektedir. Gün içerisinde tok kalınması sebebiyle daha az kalori almış ve hızlı kilo vermiş olacaksınız.

7. Zayıflatıcı Bitki Çayları İçin

Belki çoğu kişi bilmiyor ancak evde hızlı zayıflama yöntemleri arasında son yılların vazgeçilmez yöntemleri arasında yeşil çay tüketimi listenin başında yer almaktadır. Yeşil çay, antioksidan kaynağı olduğu yağ yakma konusunda oldukça etkilidir. Özellikle kadınların bel ve göbek bölgesinde biriken yağların yakılmasında etkilidir. Kahve kadar olmasa da yeşil çay içerisinde de kafein bulunmaktadır. Kafein oranının da kilo vermek için az da olsa payı olduğunu düşünürsek günde 1 ya da 2 bardak yeşil çay tüketebilirsiniz.

 • Beyaz Çay
 • Yaban merisin Çayı
 • Maydanoz Çayı
 • Yerba Mate Çayı
 • Tarçın Çayı
 • Zencefil Çayı
 • Kuş Otu Çayı
 • Pu-Erh Çayı
 • Yeşil Kahve Çayı
 • Karnıyarık Otu Çayı
 • Biberiye Çayı
 • Limon Çayı

8. Kahve Tüketin

Daha rahat kilo vermek için metabolizmanızın hızlı çalışması gerekir. Kahve bunun için en ideal içeceklerden biridir. Çünkü kahvede ‘kafein’ bulunur ve kafein yağ yakmayı ve kilo vermeyi destekler. Kafein aynı zamanda spor yapmanız için gerekli olan enerjiyi de sağlar. Kardiyo antrenmanın daha verimli geçmesine olanak tanır. Kahveyi antrenmandan bir saat önce tüketirseniz daha fazla kalori yakarsınız.

9. Belli Aralıklar Yürüyüşe Çıkın

Yürüyüş yapmak, kilo vermeyi hızlandırmak için kolay yöntemlerden biridir. Sabah erken saatlerde yapılan yürüyüş, gün boyu metabolizmanızın hızlı çalışmanızı sağlar. Asansör yerine merdivenleri kullanmak, aracınızı evinizin biraz ilerisine park etmek, otobüsten bir durak önce inmek gibi adım sayınızı arttıracak basit yollar da kalorinizi yakmanıza yardımcı olur.

10. Lifli Gıdalar Tüketin

Lifli gıdalar sağlığımız için mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Her alanda etkili olduğu gibi kilo verme için de en çok tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir. Bunun en büyük nedeni, lifli gıdalar midenin boşaltım hızını düşürür ve bu sayede çabuk acıkmayı ortadan kaldırır. Gün içerisinde tok durma süreniz son derece yüksek kalacaktır. Düzenli bir programla beraber tüketilen lifli gıdalar sonucunda kilo verme işleminizi hızlandırabilmeniz mümkün. Meyveler, sebzeler ve kurutulmuş gıdalarla birlikte aynı zamanda marketlerde satılan hazır lifli gıda ürünleri ile bu besinleri alabilirsiniz.

11. Daha Küçük Tabaklar Kullanarak Porsiyonunuzu Azaltın

Normal boyuttaki tabaklara göre daha küçük tabak kullanmanız sizi daha az yemek yemeye yöneltir. Bu araştırmalar sonucu ortaya konmuş bir gerçektir. Bu şekilde porsiyonlarınızı sınırlandırırsanız aşırı yeme ihtiyacınızın önüne geçersiniz ve kontrolü ele alırsınız.

12. Alkol Tüketimini Azaltın ya da Tamamen Sonlandırın

Bu kısımda alkolün sağlığa olan zararlarından bahsetmek yerine kilo vermeye olan olumsuz etkilerine değineceğiz. Alkol iştah açar ve daha fazla yemenize neden olur. Alkol tüketimi arttıkça vücuttaki kalori kaynakları düşer. Böylelikle vücut daha fazla kalori alma eğilimi gösterir. Bu da sizin daha fazla egzersiz yapmanız gerektiği ve yemenizi daha aza indirmeniz gerektiği anlamına gelir. Alkolü bırakırsanız bu süreci daha rahat sürdüreceğinizi gözlemleyeceksiniz.

13. Acıkma Duruma Karşı Atıştırmalık Gıdalar Bulundurun

Atıştırmalık deyince çoğumuzun aklına cips, çikolata gelir ancak sağlıklı beslenmek veya kilo vermek istiyorsanız hayatınızdan bunları çıkarmanız yerlerine proteini ve lifi yüksek gıdaları koymanız gerekir. Kuru yemişli yoğurtlar ve kuru meyveler gibi atıştırmalıklar ara öğünlerinizin en büyük kurtarıcısı olacaktır. Üstelik evinizde kendinizin yapacağı fit tatlılar ya da atıştırmalıklar da kilo verme sürecinde size yardımcı olacaktır.

14. Kendinize Hedef Koyun

‘İnanmak başarmanın yarısı’ ise kilo vermenin yarısı da ‘hedef koymaktır’. Öncelikle en sağlıklı olacak şekilde kaç kilo vermeniz gerektiğini belirleyin. Egzersizlerinizi günlük ve haftalık olarak planlayın. Aynı şekilde beslenmeniz için de bir takvim oluşturun. Bu hazırladığınız planlar sizi hedeflediğiniz yolda kamçılayacak en büyük etkenler olacaktır.

Stresten sürekli yemek… Bu tabiri hayatınızın bir döneminde kullanmış ya da çevrenizden duymuşsunuzdur. Stres sizi aşırı yemek ya da tatlı yemeye yönlendirebilir. Bu nedenle stresten uzak durmanın ya da azaltmanın yollarını aramalısınız. Spor yapmak, müzik dinlemek, yoga yapmak, yürüyüşe çıkmak, hobi edinmek, arkadaşlarınızla sohbet etmek gibi sizi rahatlatacak yollar aramalısınız.

Beslenme Ve Diyet Uzmanından 5 Soğuk Yaz Çorbası Tarifi

Previous article

Yazın Çorba İle Gelen 6 Fayda!

Next article

You may also like

More in Beslenme