ObeziteHastalıklar ve Beslenme

Kadınlarda Bağırsak Kanserinin Sebebi?

0
kadınlarda obezite bagirsak kanseri

Büyüklerimiz eskiden söylediği çok doğru bir sözü vardı azı karar çoğu zarar diye. Şimdi cümle tüm sağlıkçılar tarafından teyit edilen bir cümle olmuştur

Çağımız en büyük sorunlarından biri sağlıksız beslenmedir. Yoğun iş temposu nedeniyle kolay ve hızlı ama ne yazık ki sağlık beslenme çoğu vatandaşımızı obeziteye teslim etmiştir. Dışarıda yenen fastfoodun vücuda zararı sadece obezite yani aşırı kilo alımı değildir. Bununla birlikte kanser riskini büyük ölçüde arttırdığı bilimsel deneylerle desteklenmiştir. Yaş ve cinsiyette farklılık gösteren bağırsak kanser hücreleri obez riski taşıyan kadınlarda daha fazla görülmektedir.

Obezite ve Bağırsak Kanseri

Aşırı kilonun yol açtığı kanser hücreleri arasında bağırsak kanseri insan vücudunu tehdit eden bir konuma gelmiştir. Son zamanlarda obezite ve bağırsak kanseri hakkında yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Tibbi Onkoloji Uzmanı Prof. Doktor Uğur ÇOŞKUN iki hafta önce Journal of National Cancer İnstitute dergisine açıklama yapmıştır. Burada kilo indeksleri obez olan kadınların bağırsak kanserine yakalanma yüzdesinin diğer kadınlara göre artış gösterdiğinin altını çizmiştir. SMAD7 geninde CC-genotip özelliği bulunan kadınların kilo indekslerine daha dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Çoşkun bununla ilgili 30 bine yakın hasta ile tespit ettiğini söyledi. Vücut kitle indesksi her 5 puanlık artışta toplam yüzde 25 oranında bağırsak kanserli hücrelerin arttığını kamuoyuna bildirdi. Bu ciddi artış obezitenin açtığı sorunlara tekrar dikkat çekti.

Obezite ile Bağırsak Kanseri ile Nasıl Savaşılır.

Bilindiği üzere obezite meme kanseri, şeker hastalığı, rahim kanseri, prostat, pankreas kanseri hipertansiyon ve yemek borusu kanseri gibi birçok sağlık sorunlarına yol açan modern dünyanın en büyük sorunudur. Aslında çözümü çok basittir. Sağlıklı bir kiloya ve vücut yapısına sahip olmak ve bunu korumaktır esas olan. Peki kimler obez diye merak ederseniz cevabını yine Prof. Doktor Uğur ÇOŞKUN yayınlanan dergide vermiştir. Vücut kitle indeksi 30 üzerinde olan her birey sağlıkçılar arasında obez kabul edilir. Kanserden korunmak için düzenli beslenme ve her gün egzersiz ile kilonuzu sabit tutup kilo almayı engelleyebilirsiniz.

Özellikle hızlı kilo verip hızlı kilo almak kadınlarda bağırsak kanser hücrelerini arttırmaktadır

Obezite Nedir? İşte Obeziteye Neden Olan Sebepler ve Tedavi Yöntemleri!

Previous article

Hareketsizliğiniz obezite nedeni

Next article

You may also like

More in Obezite