BeslenmeSağlıklı Yaşam

Markette Daha Sağlıklı Yiyecekler Bulmanın 5 Yolu

0
Markette Daha Saglikli Yiyecekler Bulmanin 5 Yolu

Sağlıklı beslenmek sağlıklı alışveriş ile başlar. Bu beş öneri ile market alışverişlerinizde sepetinizi sağlıklı yiyeceklerle doldurun

Besin etiketlerini okuyun.

“Sağlıklı” olduğunu düşündüğünüz gıdalar için bile besin etiketlerini okuyun. Besin içeriği markaya ve o ürünün nasıl hazırlandığına göre değişebilir. Örneğin konserve bir ürün fazla miktarda tuz içerebilir. Bazı ‘şeker katkısız’ veya ‘şekeri azaltılmış’ besinler, kalp sağlığının bozulmasına neden olabilen doymuş yağı fazla miktarda içerebilir. Birden fazla seçenek olduğunda etiketleri karşılaştırın. En düşük miktarlarda tuz, doymuş yağ, trans yağ ve ilave şeker içeren ürünü seçin. Besin etiketi okuma rehberimize bakmayı unutmayın!

Besin Etiketleri

Gizli katkı maddelerine dikkat edin.

Örneğin, tuz (sodyum) ve eklenmiş şeker birçok farklı isimle gıdalara girer ve o ürünün ne kadar tuz veya şeker içerdiğini anlamayı zorlaştırır. Bu konuda daha fazla bilgi almak için “Şekerin gizli isimleri” ve “Gizli tuz kaynakları” başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Gizli Katkı Maddeleri

Sebze ve meyveleri mevsiminde tüketin.

Hem lezzet hem de sağlık açısından en doğrusu meyve ve sebzelerin mevsiminde tüketilmesidir. Bu nedenle manav reyonundan alışveriş yaparken mevsimi olmayan sebze ve meyveleri almamaya özen gösterin. Ancak günümüzde her meyve ve sebzeyi mevsim dışında da marketlerde bulabiliyoruz, bu da kafamızı karıştırıyor. Sizde meyve ve sebzelerin hangi mevsimde yetiştiğini karıştıranlardansanız “Meyve ve Sebze Takvimi” yazımızı okuyabilirsiniz.

Mevsiminde Sebze Tüketimi

Tam tahıllı yiyecekleri seçin.

Satın almadan önce o ürünün besin etiketinde “tam tahıl” (ya da “tam” kelimesinin ardından tahılın adı, örneğin tam buğday unu) ibaresi olup olmadığına bakın. Sadece ekmekte değil diğer tahıl ürünlerinde de buna dikkat edin. Yalnızca tek bir malzemeden yapılmış tam tahıllı makarnaları tercih edin ve beyaz pirinç yerine kahverengi pirinç alın. Araştırmalar, bu basit değişimin kalp hastalıkları, diyabet ve kilo riskini azalttığını gösteriyor.

Tam Tahıllı Yiyecekler

Alışveriş listesi hazırlayın.

Markete gittiğinizde evde nelerin eksik olduğunu veya domatesin hangi ayda çıktığını hatırlamakta zorlanabilirsiniz. Evde liste hazırlama alışkanlığı edinerek hem ihtiyacınızdan fazla alışveriş etmez hem de markette satılan ürünlerin cezbedici ambalajlarına kapılıp sağlıksız ürünler almazsınız.

Alışveriş Listesi

Çilekli Chia Puding

Previous article

Obezite, Trafik Kazaları ve Terörün Toplamından Daha Fazla Öldürüyor

Next article

You may also like

More in Beslenme