Obezite

Metabolizmayı Hızlandıran 10 Besin

0
Metabolizmayı Hızlandıran 10 Besin

Hepimizin metabolizma hızı farklı ama bu hızı artırmak elimizde. Düzenli egzersiz yapmak, bol bol su içmek ve yeterince uyumak bu hızı artırırken, beslenme tarzımıza da dikkat etmemiz gerekiyor. İşte uzmanlara göre metabolizmayı hızlandıran besinler.

1. Acı Biber

Araştırmalar, acı biber tüketiminin metabolizmayı yüzde 25 oranında artırdığını gösteriyor. Acı biberli yiyecekler yediğinizde, özellikle kırmızı bibere acılık veren madde olan kapsaisin nedeniyle daha çok terliyor olabilirsiniz. Bunun sebebi kan dolaşımı ve dolayısıyla metabolizma hızının artması. Bu da yağ yakımına ve terlemeye neden oluyor.

2. Tam Tahıllılar

Sağlıklı beslenmenin temeli, sağlıklı bir kahvaltı. Sağlıklı bir kahvaltının temeli ise tam tahıllı ekmek veya mısır gevreği! Buğday, yulaf, esmer pirinç tüketilecek diğer tahıllar arasında yer alıyor. Bu gibi tam tahıllar, içerdikleri besin değerleri  ve kompleks karbonhidratlar sayesinde metabolizma hızını artırırken insülin seviyesini de sabitliyorlar. Bilindiği üzere insülin seviyesinin düşmesi kilo almaya sebep oluyor.

3. Brokoli

Brokoli en sevdiğiniz sebze olmayabilir ama metabolizmayı hızlandıran çok önemli bir kalsiyum kaynağı. Aynı zamanda C, K ve A vitaminleri açısından da çok zengin. Bir porsiyon brokolinin, folik asit ve antioksidan ihtiyacınızı gidermede oldukça etkili olduğunu belirtelim. Aynı zamanda mükemmel de bir detoks yiyeceği.

4. Çorba

Pek çok araştırma, çorbayla obezite arasında ters bağlantı olduğunu gösteriyor. Zaten bundan dolayı da pek çok diyet programında ana yemeklerden önce çorba yer alıyor. Çünkü halk arasındaki deyişiyle çorba “tıkıyor” ve ana yemeğe daha az yer kalıyor.

5. Kahve ve Yeşil Çay

Sudan sonra metabolizmayı hızlandıran diğer içecekler, kahve ve yeşil çay. Bu ikisi, antioksidan özellikli olmakla birlikte kan şekerini düşürüyor, yağ yakıyor ve de selülitlerde gözle görülür azalma sağlıyor.

6. Elma ve Armut

Bu iki meyve, sadece düşük kalori içerdikleri için değil aynı zamanda metabolizma hızını artırdıkları için de kilo vermede muhteşem birer yardımcı. Rio de Janeiro Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, günde üç tane küçük elma veya armut yiyen kadınlar yemeyenlere göre daha fazla kilo veriyor.

7. Baharatlar

Karabiber, hardal tohumu, sarımsak tozu ve zencefil, metabolizmayı hızlandıran baharatların başında geliyor. Araştırmalar da, yemeklerine bu baharatları katan kişilerin günde 1000 kalori daha fazla yaktığını gösteriyor.

8. Turunçgiller

Portakal, greyfurt ve limon gibi turunçgillerin C vitamini kaynağı olduğunu ve insülin seviyesini dengelediğini biliyoruz. Ek olarak metabolizmayı hızlandıran özellikleri olduğunu da belirtelim.

9. Kalsiyum Bakımından Zengin Besinler

Metabolizma hızınızı artırmak istiyorsanız, kalsiyum bakımından zengin besinleri menülerinize katmaya özen göstermelisiniz. Tennessee Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, günde 1200-1300 mg arasında kalsiyum tüketen kişilerin, çok daha az tüketenlere göre iki kat daha fazla kilo verdiğini gösteriyor.

10. Omega-3 Yağ Asitleri

Omega-3’ün en çok bulunduğu besin balık. Balığı, ceviz gibi sert kabuklu yemişler ve keten tohumu takip ediyor. Bu yiyeceklerin metabolizmayı hızlandırmasının en önemli sebebi, metabolizma hızını düşüren leptin isimli hormonun üretimini azaltmaları.

Sağlıklı beslenmeye özen gösterirken, bir yandan da kansere karşı bugünden tedbir almanızda fayda var. Kansere İnat Yaşasın Hayat Sigortası ile kendinizi kansere karşı koruma altına alıp spor ve beslenme danışmanlığı gibi Destekleyici Sağlık Hizmetleri’nden %40’a varan indirimlerle faydalanabilirsiniz.

Obezite Cerrahisi Borsası

Previous article

Cerraha Ödül Gibi Ceza

Next article

You may also like

More in Obezite