ObeziteTedaviler

Mezoterapi ile Daha Kolay Kilo Verilebilir

0
mezoterapi

Obezite çağın en önemli sağlık problemlerinden bir tanesi. Vücut kitle indeksine göre 30’un üzerinde sonucu çıkanlar obez, 40 üzerindekiler ise morbid obez olarak kabul ediliyor

Hastalığın temel nedenleri kontrolsüz sınırsız yemekten geçmektedir aynı zamanda şeker ve yağ tüketiminin fazla olması da obezite hastalığına yol açabilir. Anesteziyoloji ve Reanimasyon, Akupunktur, Ozon Terapi Uzm. Dr. Figen Atak, tek başına diyet düzenlemesinin kilo vermede yeterli olmadığını belirtti. Mezoterapi ile daha kolay kilo verilebiliyor. Peki mezoterapi nedir, kimlere uygulanır?

Obezite vücuda alınan fazla gıdanın ihtiyaç olmadığı durumda yağ dokusuna çevrilerek organ ve organellerde birikmesiyle oluşan bir hastalık. Obeziteye bağlı olarak akciğer, karın, kalp ve diğer dokularda artan yağlanma bu dokuların ve organların fonksiyonlarını kaybetmesine yol açmaktadır. Fonksiyon kaybı ise karaciğer, kalp, solunum ve karın içi organ yetmezlikleri gibi sıkıntılara yol açar.

Tüm bunlara ek olarak alınan fazla kilolar hareket kabiliyetini azaltacağı için hastalar giderek daha az hareket etmekte buna bağlı olarak da kilo artışının hızlanması da söz konusu olur. Obezite tüm dünyada hayati risk oluşturan en tehlikeli hastalıkların başında yer alır.

Obezitenin hastalarda yarattığı diğer önemli bir problemde psikolojik sıkıntılar. Görünümlerinden ve hareket kısıtlılığından rahatsız olan hastaların depresyona girme oranları oldukça yüksek.

Obezite konusunda birçok tedavi yaklaşımı gösterilmiş ve birçoğunun etkisi ispatlandı. Bunlardan bir tanesi ise bölgesel yağ incelmede mezoterapi kullanılması. Mezoterapi deri altı dokuya verilen ilaçlar yardımı ile sistemik dolaşıma uğramadan ilaçların direk doku mekanizması üzerinden etki göstermesi.

Kilo ve bölgesel incelme yönelik uygulanan Mezoterapi de amaç yağ yakıcı ya da parçalayıcı ilaçların deri altı tabakasına mikroenjeksiyonlar ile uygulanır. Ardından bölgeye dağılması için venöz ve lenfatik drenaj amacıyla masaj uygulayarak bu bölgedeki yağların inceltilmesi veya vücut yağ miktarının azaltılması hedeflenir.

Yağ mezoterapisi istenen bölgeye özel olarak uygulanabilmekle beraber tüm vücut karın ve kalça yağlarını yönelik de uygulanabilir. Mezoterapinin içeriği lipolitik yani vücutta yağ yıkıcı sistemi aktive eden ve yağların hidrolizi yani parçalanmasına yardımcı olan çeşitli vitaminler ve mineraller ile nükleik asitler, DMAE (dimethylaminoethanol), hyaluronik asit, lidocaine gibi ajanlardan oluşur. Bu ajanlar yağ yıkımı sağlanmak istenen yağ bölgesine düşük dozlarda verilir.

Bölgesel yağ yakma hızını daha çok arttırmak amacıyla uygulanan mezoterapi her yaştan hastada yüz güldürücü sonuçlar veriyor. Mezoterapi, ozon tedavisiyle eş zamanlı uygulandığında hastanın yeme davranışları da kontrol altına alınabildiğinden çok daha sağlıklı bir şekilde kilo vermesi sağlanabilir.

İşlem alanın uzman doktorlar tarafından klinik ortamda uygulandığında kilo vermeyi hızlandırmada ve bölgesel incelmede oldukça güvenli sonuçlar sağlanır.

Pınar Eğilmez Yazio: Zihinsel Obezite

Previous article

“Melikgazi’de Sağlık İçin Sende Pedalla”

Next article

You may also like

More in Obezite