ObeziteTedaviler

Mide Botoksu İle İdeal Kilona Ulaş

0
Mide

Genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Cem Güçlü, mide botoksu işleminin özellikle cerrahi girişimlerden korkan ya da cerrahi girişimler için uygun olmayan hastalar için çok iyi bir seçenek olduğunu söyledi, “Tecrübeli hekimler tarafından uygulandığında yüz güldüren sonuçlar veriyor” dedi.

MİDE botoksu hakkında bilgiler veren genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Cem Güçlü, uygulamanın endoskopi yolu ile yapıldığını söyledi. İşlem sırasında hastanın 10-15 dakika uyku altında tutularak midesine botoks işlemi uygulandığını ifade eden Güçlü, böylece mide tokluk sürecinin arttığını, mideye giren gıdaların duodenum, yani oniki parmak bağırsağına geçiş süresinin uzadığını kaydetti. Bu süreçte işlem sonrasında hastaya uygun bir diyet listesi verildiğini ifade eden Güçlü, işlemin daha verimli olması için hastanın diyet listesine uymasının mutlaka gerekli olduğunu bildirdi.

Mide botoksu ile ideal kilona ulaş

DİYET TAKİBİ ÖNEMLİ

Mide botoksu işlemin herhangi bir komplikasyonu bulunmadığını belirten Güçlü, “İşlem yapılmadan önce hastanın midesi endoskopi ile kontrol edilir ve bir sorun görülmediği taktirde botoks işlemi uygulanır. İşlem sonrası ilk 3 ayda hastamız hedef kilosuna ulaşır. Kalan 3 ayda ise kilo koruma evresine geçeriz. Toplam 6 aylık bu periyotta sağlıklı kilo vermek mümkün” dedi. Mide botoksunun özellikle cerrahi girişimlerden korkan hastalar için çok iyi bir seçenek olduğunu belirten Güçlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Diyet konusunda sıkıntı yaşayan, diyette ciddi anlamda uyumsuzluk gösteren, diyetle yıldızı bir türlü barışmayan insanlar bu teknik için ideal hasta grubunu oluşturuyor. Sağlık problemleri olup kilo verme konusunda sürekli başarısız olanlar için de önerilebilecek bir yöntem. Bu olay diyet uyumunu belirgin derecede artırıyor.”

KİMLER YAPTIRABİLİR?

Hopkins Tıp Fakültesi’nin resmi yayınında kimlerin mide botoksu yaptırabileceği şöyle tarif ediliyor: » Vücut kitle indeksi 27 ile 35 arasında olan grup. » Ortalama 10-20 kilo kaybetmesi gereken hastalar. » 18-55 yaş arası hastalar. » 6 ay boyunca botoksa destek olmak amacıyla diyet ve egzersiz programına da katılacak hastalar.

AVANTAJLARI NELER?

MİDE botoksunun avantajları hakkında bilgiler veren Op. Dr. Cem Güçlü, şöyle dedi: “Hastalar 6-8 ay içinde fazla kilolarının yüzde 40’ını verebilmekte ve ideal kilolarına ulaşabilmektedir. Obeziteye bağlı diğer hastalıklarda da önemli düzelmeler gözlenmektedir. Etkisi 4-6 ay süren botoks uygulamasının yüksek güvenlik profili sayesinde, uygulamadan sonra gözlenebilen yan etkiler çok düşük.

Kilo sorunu olanlar bunları daha önce hiç duymadınız!

Previous article

Pandemide Çocukları Bekleyen Tehlike: Obezite

Next article

You may also like

More in Obezite