Obezite

Obez Gencin Yaşam Beklentisi 12 Yıl Kısalıyor

0
Aralıklı Oruç Diyeti İle Zayıflama Yöntemi

Obezite, Türkiye’de ve tüm dünyada pek çok kronik hastalığa yol açan en önemli sağlık sorunlarından birisi olarak gösteriliyor

Pek çok kronik hastalığın en önemli nedeni olan aşırı kiloların kontrol altına alınması, yalnızca estetik değil sağlık açısından da gereklidir. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alihan Gürkan ve Op. Dr. Tolgay Akın, Op. Dr. Halis Müşfik, Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Berna Ertuğ, tarafından, aşırı kilo alımının nedenleri ile tedavi yollarını masaya yatırıldı. Toplantıda, aşırı şişmanlık tedavisinde hangi hastanın nasıl bir tedaviden en yüksek oranda yararı görebileceği değerlendirildi. Cerrahi sonrası kilo vermiş ve yaşamları değişmiş hastalar, katılımcılarla deneyimlerini paylaştı.

Obez gencin yaşam beklentisi 12 yıl kısalıyor

Memorial Sağlık Grubu Antalya Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de obezite tablosunun her geçen gün olumsuz yönde değiştiğini söyledi. Aşırı kilo sorununun son 10 yılda ciddi bir artış gösterdiğinin altını çizen Prof. Dr. Gürkan, ”Türkiye’de erkeklerin %25’i, kadınların da %40’ı aşırı kilolu.

Yapılan araştırmalar, diyet ve egzersizle kilo verebilen kişi sayısının %3 ila %10’u geçmediğini gösteriyor. Geriye kalan %90, kanser, diyabet ve kalp hastalığı riski altında. Obezite gençlerin yaşamını da önemli ölçüde etkiliyor. 20 yaşındaki bir gencin yaşam beklentisi, yaşıtlarına oranla 12 yıl azalıyor. Ancak tehlikeyi gösteren tüm bu verilere rağmen obeziteye karşı savaş Türkiye’de de dünyada da yeterli değil” diye konuştu.

Kuşadası Belediyesi’nin Diyetisyen Hizmetinden Bir Yılda 1055 Kişi Faydalandı

Previous article

Obezite Cerrahisi Sonrası Estetik Ameliyatlar

Next article

You may also like

More in Obezite