Obezite

Obezite Hesaplama Nasıl Yapılır? Boy Kilo İle Obezlik Hesaplama Yöntemi

0
obezite

Obezite yaşayan kişiler önemli sağlık durumu sorunları yaşayabilmektedir.

Obezite yaşayan kişiler önemli sağlık durumu sorunları yaşayabilmektedir. Keza sosyal yaşamları da olumsuz etkilenmektedir.

Obezite Hesaplama Nasıl Yapılır?  

Gövde kitle endeksi hesaplanarak, Obezite tespiti yapılabilir. Vücut kitle endeksi, yetişkin bir bireyin ağırlığının, boyu ile orantılı olup olmadığını bildiren bir sistemdir. Ceset kitle endeksi hesaplaması esnasında kilo, yükseklik ölçüsünün karesine bölünür. Bu oran Dünya Afiyet Örgütünün normlarına tarafından belirlenmiştir. VKE hesaplaması esnasında cinsiyet ve yaş dikkate alınır. Kilo ile ceset yüzdesi dengeli olmalıdır. Obezite hesaplama yaparak, kişi kendi durumunu tespit edebilir.

Ayrıca bel bölgesindeki yağlanmaya da dikkat etmek gerekir. Bu bölgede fazla yağlanma, önemli sağlık sorunları yaratmaktadır. Ceset kitle endeksi ölçümü sonrası meydana çıkan değerlerin sıralaması vardır. Buna tarafından, kişiler kuvvetsiz, şişman, obez, morbid obez, olarak sınıflandırılır. Obez ve morbid obez aşamasında olanların ise şu anda bir uzman eşliğinde zayıflama programı oluşturması gerekir.

Yükseklik Kilo ile Obezlik Hesaplama Yöntemi

Karoser kitle endeksi hesaplanırken, kilogram olarak kişinin ağırlığı, tepe uzunluğunun karesine bölünerek bulunur. Bunun formülü ise( kg/m2) olarak hesaplanır. Beden Kitle İndeksi Hesaplaması;

VKİ = Ağırlık (Kg) / tepe metre cinsinden karesi  

100 kilo ve 1.80 boyundaki biri için hesaplamayı aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.  

1.7 x 1,7 = 2.89  

100 / 2.89 = 34,60  

VKİ = 34,60

Dünya Sağlık Durumu Örgütünün Kriterlerine tarafından 18,5-24,99 arasındaki değerler bayağı sayılır. VKİ oranı 25 ve üzeri olanlarda obez olarak kabul edilir. Bu değerlere göre hesaplaması yapılan kişi obez olarak değerlendirilmektedir. Obezite, kişinin sağlığını korkutma edecek derecede vücutta aşırı yağ depolamasıdır Yapılan hesaplamalara kadar çıkan sonuçların karşılığı altında belirtildiği gibidir

18, 5 kg/m altında değerler: Zayıf

18.5 – 24, 9 kg/m arasında değerler: Normal

25 – 29, 9 kg/m. arasında değerler: Fazla kilolu

30 – 39, 9 kg/m. arasında değerler: Obez

40 kg/m. üzerinde değerler: İleri derecede obez

Yutulabilir Mide Balonu İle Kilo Verin

Previous article

Uzmandan Uyarı;’Salgında Obezite Arttı, Ev Yemekleri Tüketin’

Next article

You may also like

More in Obezite