Obezite

Obezite Nedir? Nedenler Nelerdir?

0
obezite

Obezite yaş ve boy dikkate alınmak üzere vücudun fiziksel yapısının dışındaki yağ depolanması halinin artması ile başlayıp ilerleme kaydeden ciddi bir sağlık problemidir.

Obezite yaş ve boy dikkate alınmak üzere vücudun fiziksel yapısının dışındaki yağ depolanması halinin artması ile başlayıp ilerleme kaydeden ciddi bir sağlık problemidir. İdeal kilonun %20 fazla oranda olması obeziteye doğru adım adım ilerleme demektir.

Obezite Nedenleri

Obezite nedenleri olarak genetik faktörler çoğu keresinde çok daha etkilidir. Genetik olan vücut yapısı anne ve babadan çocuğa geçerek benzerlik gösterir. Genetik faktörlerin dışında çevresel faktörler vardır ki; bu obeziteye eğitimde en çok etkili olan kısımdır. Sağlıklı olmayan fast food sınıfı ne yazık ki çocuklar ve gençler dünyasında en sevilen, en tercih edilen besin gruplarıdır. Bu beslenme türü ile birlikte hareketsiz bir yaşam tarzında olan çocukların geleceklerinde obezite ile tanışmaları olağan bir gelişme olarak tanımlanabilir.

Obezite nedenleri arasında bilinmeyen hastalıkların da etkisi mümkün olabilmektedir. Bunların başında tiroid hormonunun az çalışması gelir. Aynı zamanda hormona anlamda düzensizlik yaşayan bir kişide de obezite ile karşı karşıya kalma riski yüksektir. Beslenme düzeni kuşkusuz bir insan için önemli bir kavramdır. Ancak hayatın içinde çoğu kez atlanan öğünler, fast food tüketmelerle geçen bir gün yaşanma oranları da oldukça yüksektir.

İş Hayatına Göre Beslenme Şekilleri

İş hayatı ile beslenme doğru orantılıdır. İş hayatının şekli ile beslenme şeklinin birbiri ile bağlantısı sonucunda doğru ya da yanlış beslenme oluşur. Mesela sürekli oturarak çalışanlar için beslenme şekli az ve sık şeklinde olmalıdır. Kalori miktarı ne kadar düşük olursa o derece doğru beslenme söz konusu olacaktır. Çay kahve tüketimi yerine su içilmesi çok daha faydalıdır. Dışarıda olma saatleri fazla olan iş grubu insanlarının kuruyemişler, kuru meyveler ya da simit ve peynir gibi pratik besinleri tercih etmesi sağlıklı olacaktır.

Obezite ciddi bir sağlık problemi olup dikkatli ve özenli beslenmek, kişisel bir bakım gibi kişinin kendine olan dikkati ile mümkündür. Sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmamak için dengeli ve sağlıklı beslenmek en doğru seçimdir.


Tüp Mide Ameliyatı ile Obezite Tedavisi

Previous article

Sürekli Acıkmanızın Sebebi Bu Olabilir!

Next article

You may also like

More in Obezite