Obezite

Online Eğitim Çocuklarda Obezite Riskini Artırıyor: İşte Çocuklar İçin Beslenme Önerileri

0
online

Pandemi öncesi ekrandan uzaklaştırmaya çalıştığımız çocuklarımızın ekran önünde geçirdikleri zamanın uzaması hareketlerini kısıtladı ve enerji harcamalarını azalttı.

Atıştırmalıkların daha cazip ve ulaşılabilir olması ile çocukların aldıkları enerji artarken kilo artışı da kaçınılmaz hale geldi. Çocukların sağlıklı beslenmesinin ders başarılarını da doğrudan etkilediğini belirten Yayla Agro Sağlıklı Beslenme Departmanı Diyetisyeni Nihal Tunçer, ebeveynlere “Değerli bir bitkisel protein kaynağı olan kuru fasulyeyi sofradan eksik etmeyin ve tabaklarda bulgur pilavına yer açın” önerisinde bulundu ve sağlıklı bir atıştırmalık olan nohut cipsi tarifi verdi.

Çocukların günlük hayatını planlayın ve uyku saatlerine dikkat edin

Çocukların günlük hayatını planlayın ve uyku saatlerine dikkat edin

Uyku, beslenme ve hareket… Bu üç unsurun çocukların sağlığı ve derslerine odaklanabilmeleri açısından çok önemli olduğunu belirten Diyetisyen Nihal TunçerOkul demek düzen demektir. Yattığı saatten, kalktığı saate, yemek yediği saatlere kadar bir düzen içinde yaşayan çocuklarımızın düzeni bozuldu. Öncelikle, uyku saatlerini düzenlemek hem büyüme ve gelişme hem de iştah açısından atılması gereken ilk adımdır. Günde ortalama 8-9 saat uyuması; kış aylarına girerken yaşadığımız hava değişimi ile düşebilecek bağışıklık sistemimiz için de çok önemlidir. Bu sayede kaliteli bir uyku uyuyacak ve sabah daha dinç kalkacaktır. Ders saatlerine göre düzenlenen öğünler; günde 3 ana, 2 veya 3 ara öğün şeklinde planlanmalıdır dedi. 

Kuru fasulyeyi sofranızdan eksik etmeyin

Kuru fasulyeyi sofranızdan eksik etmeyin

Büyüme ve gelişme çağında olan çocuklar için günlük protein alımı son derece önemli diyen TunçerProtein çocukların halen devam eden gelişimine katkı sağlarken daha tok hissetmelerine yardımcı olan besin guruplarıdır. Et, tavuk, balık, yumurta ve süt gibi hayvansal kaynaklı proteinin yanı sıra çocuklarımızın beslenmesinde mutlaka bitkisel kaynaklı proteine yer vermeliyiz. Ülkelerin rehberlerine göre sağlıklı beslenmede haftada en az 3 öğün kuru baklagiller (kuru fasulye, nohut, kırmızı mercimek, yeşil mercimek, börülce, maş fasulyesi vb.) yemeği bulundurmak, yüksek posa içeriği ve sağladığı tokluk hissiyle hem kilo artışını engellemeye yardım eder, hem de çocuklarımızın daha dengeli beslenmesine katkı sağlar. Baklagillerin içerdiği proteinler hayvansal kaynaklı proteine göre daha yavaş sindirilerek yağ yakımını artırırken vücuttaki yağlanmayı azaltır. Biz ebeveynlerin büyürken sofrasında sık sık yer alan kuru fasulyeyi çocuklarımızın sofrasından eksik etmeyelim” diye konuştu. 

Sofranızda bulgur pilavına yer açın

Sofranızda bulgur pilavına yer açın

Dengeli bir menünün diğer bir ayağı ise karbonhidratlar. Rafine karbonhidratlar yerine kilo artışını engellemeye yardımcı olan tahılların tercih edilmesini öneren Yayla Agro Sağlıklı Beslenme Departmanı Diyetisyeni Nihal Tunçer şunları söyledi:

Karbonhidratlar temel olarak enerji kaynağıdırlar. Basit karbonhidratlar; şeker ve şekerli yiyecekler, çikolata, hamur işleri gibi vücutta yağ depolanmasını hızla artırırken kompleks karbonhidratlardan tahıllar (bulgur, pirinç, kinoa, karabuğday vb.) düşük glisemik indeksi ve yüksek vitamin içeriği sayesinde çocuklarımızın daha dengeli beslenirken kilo artışını engellemeye yardımcı olur. Enerji kaynağı olarak rafine edilmiş karbonhidratlar yerine, daha yüksek lif, vitamin ve mineral kaynağı olan tahılları tercih etmeliyiz. Çocuklarımızın tabağında yer vereceğimiz bir porsiyon bulgur pilavı ile besin emilimi, kemik gelişimi ve bağışıklık sistemi gibi birçok hayati fonksiyon için gerekli olan mangenezin yüzde 55’ini karşılamak mümkün.

Sağlıklı bir atıştırmalık olan nohut cipsi tarifi

Sağlıklı bir atıştırmalık olan nohut cipsi tarifi

Malzemeler (2 porsiyon için)

  • 200 gram haşlanmış nohut (1 su bardağı)
  • 1,5 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı pul biber veya tatlı toz biber
  • 1 çay kaşığı kimyon
  • Yarım çay kaşığı tuz
Nohut cipsi hazırlanışı

Nohut cipsi hazırlanışı

Haşlanmış nohuta baharatları ve yağı ekleyin ve yağlı kâğıt serili tepsiye döküp 200 derece fırında 20 dakika pişirin. Nohutların daha çıtır olmasını isterseniz kabuklarını soyarak pişirebilirsiniz. 1 porsiyonu sadece 220 kalori ve 7 gram lif içeren nohut cipsini çıtır çıtır afiyetle tüketebilirsiniz.

İlk Kez Yapılan Araştırma: Obezlik İle Beyindeki Esnekliğin Azalması Arasında Bağlantı

Previous article

Pandemi Sürecinde Gizli Tehlike: “Metabolik Sendrom”

Next article

You may also like

More in Obezite