Çocuk ObezitesiObezite

Teknolojiyi Kontrolsüz Kullanan Çocuklar Obez Oluyor

0
Z KUŞAĞINDA OBEZİTE TEHLİKESİ KAPIDA

Sosyal medya uzmanı Prof. Dr. Levent Eraslan, yeni neslin teknolojiyi kontrolsüz bir şekilde kullandığını belirterek, başta “obezite” olmak üzere ileride yaşanacak sosyal ve fiziksel bozukluklara ilişkin ebeveynleri uyardı.

Prizlere yakın yaşayan, tuvalete dahi cep telefonu ya da tabletle giden çocuklar obezite, duruş bozukluğu, duygusal ve sosyal bozukluklar yaşamaya başladı.

Ebeveynlerin gerçek hayatın daha güzel ve eğlenceli olduğunu, teknolojik aletlerin sadece bir araç olarak kullanılması gerektiğini çocuklarına anlatması gerekiyor. Fakat tam tersine anne ve babalar ‘Sen gidip tabletinle oynasana‘ diyerek, kendilerine zaman oluşturmanın formülünü kontrolsüz teknoloji kullanımıyla sağlıyor.

Çocukların hayatı prize bağlı

Çocukların hayatı prize bağlı 

Verilerine göre ilköğretim öğrencilerinin yüzde 41‘inin bilgisayarları kendi odasında. Çocukların yüzde 56‘sı cep telefonunu her gün kullanıyor.

Öğrenciler, tek bir iletişim aracı seçmek zorunda kalsalardı hangisini seçeceklerine yönelik soruya yüzde 75 oranla cep telefonu yanıtını verdi. Çocukların hayatı prize bağlı.

Artan ekran kullanımı beraberinde omurga, omuz, dirsek, el ve el bileğinde ağrılara yol açıp hareket kısıtlılıkları ile birlikte yaşam kalitesinde azalmaya yol açıyor.

Literatürde tablet, bilgisayar, cep telefonu gibi kullanım yaygınlığı artan teknolojik cihazların fiziksel gelişim üzerindeki bu olumsuz etkilerinin yanı sıra, zamanın büyük bölümünde internet kullanan ve bilgisayar oyunları oynayan çocukların sosyal gelişimlerinin önemli ölçüde gerilediği gözlemlenmiştir.

Bu çocukların öz güvenlerinin düşük, sosyal endişe düzeylerinin ve saldırganlık davranışlarının yüksek olduğu saptanmıştır.

Teknolojiyi doğru kullanmayı öğrenmek ve çocuklarımıza öğretmek zorundayız.

‘Boşanma Çocukların Kilo Almasına Neden Oluyor’

Previous article

Obezite ile Mücadele Programı

Next article

You may also like