ObeziteTedaviler

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Hamilelik

0
hamile

Obezite ameliyatı sonrası hamilelik için en az bir yıl beklenmesi gerektiğini belirten Op. Dr. Özgür Demirtaş, bu sürenin sonrasında hamile kalınmasında herhangi bir sakınca olmadığını açıkladı.

GENEL cerrahi uzmanı Op. Dr. Özgür Demirtaş, kadınların mutlaka çocuk sahibi olmak ve annelik duygusunu yaşamak istediğini beliterek, ancak obez kadınlarda hem gebe kalmanın zorlaştığını hem de gebelik sürecinin zorlu geçebildiğini söyledi. Obeziteden kurtulmanın hem anne olmayı kolaylaştırdığını hem de daha sağlıklı bir gebelik süreci yaşanmasını sağladığını hatırlatan Demirtaş, “Obez birçok kadının, obezite cerrahisinin gebeliğe engel olup olmayacağı konusunda endişe ve şüpheleri bulunuyor. Oysa obezite cerrahisinden (mide küçültme ve gastrik by-pass) 1 yıl sonra gebelik planları yapılabilir” dedi.

YAŞAM TARZI DÜZENLENMELİ

Obezite cerrahisi sonrasında vücudun yeni beslenme sürecine alışması ve fazla kiloların verilmesinin daha sağlıklı bir hamilelik süreci yaşanmasını sağladığını belirten Op. Dr. Demirtaş, “Gebelikte artan hormonların etkisiyle bulantı, kusma ve midenin boşalmasındaki yavaşlama, şişkinlik hissine neden olur. Ayrıca gebeliğin son dönemlerinde reflü şikayetleri daha sık görülür. Bu ameliyatı olan kişilerde daha çok yaşanıyor. Bu nedenle obezite cerrahisi olan kişilerin mümkünse 1 yıl hamile kalmamaları öneriliyor. Bu ilk 1 yıllık süre içerisinde kişilerde yeterli ve dengeli kilo kaybının sağlanması, diyetle birlikte yaşam tarzı düzenlenmesi gerekiyor” diye konuştu.

OBEZİTE TEDAVİ EDİLMELİ

Obezite sorunu olan kişilerde polikistik over sendromu da varsa, bu durumun insülin direnci gelişmesine bağlı yumurtlama bozukluğuna ve sonrasında kısırlığa neden olabildiğini de dile getiren Demirtaş, şu bilgileri verdi: “Bu nedenle obezite sınıfındaki kadınların gebe kalması da zorlaşıyor. Obezite sınıfındakiler gebe kalsalar da şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, böbrek rahatsızlıkları gibi gebelikte ortaya çıkan sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliyorlar. Mide küçültme ve gastrik by-pass sonrası gebe kalmak, kilo verimi sayesinde gebelik şeker hastalığı, gebelik yüksek tansiyonu gibi birçok hamilelik ile alakalı hastalığın riskini önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle ameliyat dışı yöntemlerle kilo verememiş ve gebe kalamamış ve vücut-kitle endeksi 35’in üzerindeki kadınların, obezite cerrahisini tercih etmeleri öneriliyor. Obezite cerrahisi sonrası ideal kiloya gelindiğinde, çoğunlukla kısırlık tedavisine gerek kalmadan gebe kalma şansı doğuyor.”

Obezitede Kişiye Özgü Beslenme Tedavisi Uyarısı

Previous article

Denizli’de Aynı Aileden 3 Kişi Aynı Gün Obezite Ameliyatı Oldu

Next article

You may also like

More in Obezite