BeslenmeEgzersizSağlıklı Tarifler

Yağ Yakan Domates Çorbası Tarifi

0
Yağ Yakan Domates Çorbası Tarifi

Domates çorbasının orijinal tarifi oldukça kalorili olduğu için diyete uygun hale getirilmelidir. Bu tarif ile beraber alışıldık bir tat üzerinden yağ yakıcı etki oluşturulabilir. Yağ yakan domates çorbasının tarifindeki malzemeler aşağıda yer almaktadır.

Malzemeler

  • Dört adet orta boy ve sulu, tercihen de organik domates,
  • Dört adet lahana yaprağı,
  • Bir adet kapya biber,
  • Bir çay bardağı yulaf,
  • Birkaç adet fesleğen yaprağı,
  • Bir litre pH değeri yüksek su,
  • Tuz hariç tercih edilen baharatlar.

Yapılışı

Domateslerin kabukları soyulur. Diğer sebzelerle birlikte suyunu salana kadar pişirilir. Domatesler kendini bırakıp biberler yumuşadıktan sonra yulaf eklenir ve biraz daha kavrulur. Devamında ise bir litre su eklenir. Pişmesine yakın fesleğen de eklenerek çorba tatlandırılır. Dinlendirildikten sonra tüketilebilir.

Bunlara ek olarak onlarca farklı çorba tarifi vermek mümkündür. Verilen tariflerin tamamı benzer mantıkla hazırlanmakla birlikte genelde bilinen tariflerin varyasyonları şeklindedirler. Sadece, içlerindeki aşırı kalori oluşturan malzemeler alınır. Örneğin domates çorbasının olmazsa olmazı olarak değerlendirilen kaşar çıkarılır ve yerine lahana eklenir. Çorbanın yağ yakıcı etkisi artırılır, kalorisi düşürülür ve sağlıklı bir çorba haline getirilir.

Kilo almak ya da kilo vermek için uygulanan diyetlerin tamamında yağ yakıcı etkiye sahip olan çorbaların kullanılması gerekmektedir. Kilo alırken bile yağların kontrollü şekilde alınması faydalı olacaktır. Özellikle spor ile şekillendirilemeyen yağların vücutta bulunmasını kimse istemez. O yüzden yağ yakımı kilo alırken de oldukça faydalı bir süreçtir.

Kabak Kavurma Tarifi

Previous article

Şifası Kendinden: Terbiyeli Sebze Çorbası Tarifi

Next article

You may also like

More in Beslenme