EgzersizObezite

Yazın Açık Havada Yapılabilecek Egzersizler

0
spor

Koşu bandında koşmaktan sıkıldınız mı? Fazlalıklarınızdan kurtulmak için yeni bir alternatif mi arıyorsunuz? Öyleyse bu yazımız tam size göre

Pek çok kas grubunu aynı anda çalıştıran ve kalp ritmini hızlandıran kardiyovasküler egzersizler; vücudun daha hızlı şekillenmesini sağlayan yüzme, koşu, crossfit, bisiklet sürme gibi egzersizlerin tamamını kapsar. Kardiyo yaparak formunuza gerekli özeni gösterebilir ve gün boyunca daha enerjik kalabilirsiniz. Bu egzersizlerin hangileri olduğuna gelecek olursak;

1- Yürüyüşü

Kardiyovasküler kapasitesi düşük olanlar ya da ortoperüydik bir rahatsızlığı olanlar için yürüyüş, koşuya göre daha doğru bir seçim olacaktır. Ortalama 40 dakikalık bir yürüyüş için en verimli zamanlar ise sabah kahvaltı öncesi ya da akşam yemeği sonrasıdır.

2- Koşu

Güzel havalarda egzersiz yapmanın en güzel yanlarından birisi de egzersiz için motive olmakta zorlananların heveslenmesini, daha kolay harekete geçmesini sağlamasıdır. Koşu, metobolizmayı harekete geçirirken kas ve iskelet sistemini de güçlendirir. Uzmanlara göre yeni başlayanlar için haftada 3 gün olmak üzere 20’şer dakikalık koşular kondisyon arttırmak için oldukça etkili.

3- Bisiklet Binmek

Bisiklet, kardiyovasküler spor dalları arasında en az yürüyüş ve koşu kadar önemli bir yere sahip. Kalp dostu olmasının yanı sıra kilo vermek ve formda kalmak gibi birçok faydası da var.

4- Yüzme

Yüzme, tüm kas gruplarını çalıştırması ve yaktığı kalori bakımından diğer tüm klasik egzersizlerinden çok daha etkili… Suyun rahatlatıcı ve dinlendirici özelliği de bir başka artısı. Yapılan araştırmalar, 1 saatlik yüzme egzersizinin yaklaşık 500 kalori yaktırdığını gösteriyor.

5- Merdiven Çıkmak

Tüm dünyada oldukça popüler olan merdiven çıkma sporu kardiyovasküler kapasiteyi artırır. En güzel yanı ise her yerde kolaylıkla yapılabilir oluşu. Yürüyüş ya da koşunun aksine kişinin kendi vücut kütlesi dikey olarak kaldırıldığından bacaklar hem kaslanır hem de güçlenir. Aynı zamanda metabolizma hızı arttığından kilo vermeye de yardımcı olur.

Kilo Aldırmayan Sağlıklı İçecekler! Şimdi Tüketmenin Tam Zamanı

Previous article

Diyet Yaparken Motivasyonunuzu Yüksek Tutacak 8 Öneri

Next article

You may also like

More in Egzersiz