BeslenmeSağlıklı Yaşam

Zayıflama Çayları Sağlıklı Bir Şekilde Kilo Verdirir mi? İşte Zayıflama Çayları Hakkında Çok Önemli Bilgiler

0
zayiflama cay

Tıbbi tavsiye olmadan kullanılan bitki çayları, obeziteye karşı popüler bir kaynak haline geldi. Bu ürünlerin çoğu sağlık bakanlığı tarafından onaylanmamıştır ve sağlığa zarar verebilir. Kilo vermek için çay içen insanlar çoğunlukta.

Bazı kişiler ister fiziksel ister psikolojik olsun, acılardan kurtulmak için bitki çaylarından yardım ister. Ayrıca çayı sakinleştirici, kaygıyı azaltabilen bir içecek yapanlar da var. Bir gelip bir giden ürünler var, markalar ortaya çıkıyor ve yok oluyor ve onlara güvenen, yanlışlıkla kendilerinin iyi olduğuna inanarak, kendi bedenlerine zarar verdiklerini anlamadan modayı takip ediyor.

Şu anda, örneğin sağlık bakanlığı onayına sahip olmayan veya vücutta vaat edilen etkiyi göstermeyen, istenmeyen etkiler yaratacağının bilimsel garantisini taşımayan çaylar yoğun talep görmektedir. Tamamı bitkisel maddelerden oluşan bu tür ürünler serbestçe satılmaktadır. Bununla birlikte, ciddi, etik ve etkili olduğu kanıtlanmış olan bitkisel farmakoloji ile ilgili olarak bu tür çayları ayırt etmek önemlidir. “Mucizevi” olarak tanıtılan çaylara geri dönersek, hiçbir çay sihirli değildir.

Türkiye’ de aşırı kilolu ve obez sayısı oldukça fazla. Bu, insanları bu ürünleri aramaya iten sebeplerden biridir. Bu konu hakkında uzmanlar “Doğal olduğu için sağlığa zararlı olmadığını düşünenler var” diyor. Yani bu çayı tüketenler klinik olarak herhangi bir zararı olmayacağından emindir. Kilo vermek için bu karışık çaylardan birini kullandıktan sonra sorunlarının kötüleştiğini gören bir hasta: “İçinde ne olduğunu bilmiyorum, şiddetli mide bulantım vardı”. Bir hafta kullandıktan sonra kendimi iyi hissetmedim ve hastaneye kaldırıldım. Sonuç: bir ülser kazandım.’’ diyor. Öyle ki bazı zayıflama çayları ölüme kadar götürebiliyor. Ölçülü olarak alınan bazı çaylar, çok lezzetli olmasının yanı sıra vücuda fayda da sağlayabilir. Ancak en saf kokteyl tarzında farklı maddelerin kombinasyonu genellikle oldukça kötüdür. Piyasada fazla şifalı ot içeren ürünler var. Bu karışım ciddi zehirlenmelere neden oluyor. Uzmanlar kilo kaybı sağlayan hiçbir bitki veya bileşik olmadığını açıklıyor. Obezite karmaşık bir hastalıktır. Onunla savaşmak için bir sihir yok. Lütfen doktor kontrolünde zayıflamaya çalışınız.

Fırında Karışık Sebze Yemeği Tarifi

Previous article

Yeme bağımlılığı ile nasıl mücadele edilmeli?

Next article

You may also like

More in Beslenme