EgzersizKilo Kontrolü ve Diyet

Biberiye Yağı ile Zayıflama

0
Biberiye Yağı ile Zayıflama

Biberiye yağı ile zayıflama mümkün! Biberiye yağının zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisinden yararlanın aynı zamanda sindirim sisteminizi düzenleyin!

Biberiye yağı, sağlık için birçok farklı alanda kullanılan uçucu bir yağdır. Saç uzamasını hızlandırma, zihinsel açıklığı artırma, solunum problemlerini hafifletme ve ağrıyı azaltma gibi özellikleri sayesinde giderek daha önemli ve popüler hale geldi.

Biberiye Esans Yağı Nedir?

Biberiye esans yağı, biberiye bitkisinden elde edilir. Yemeklerde baharat olarak, bitkisel tedavi ve kozmetik ürünlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. 

Biberiye Yağının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Sindirim Sistemi Üzerindeki Faydaları:

Biberiye yağı hazımsızlığı ve mide kramplarını gidermek, kabızlık ve şişkinlikten kurtulmak için kullanılır. Ayrıca araştırma, biberiye esans yağının sindirim sürecinin önemli bir parçası olan safra oluşumunu ve salgılanmasını düzenlemeye yardımcı olduğunu gösterdi. Aynı zamanda kan akışını uyarır ve dolaşımı geliştirir, bu da gıdalardaki besin maddelerinin emilmesine yardımcı olur. Böylelikle besinlerin emilim probleminden kaynaklanan hazımsızlık, şişkinlik ortadan kalkar.

Ağız Sağlığı Üzerindeki Faydaları:

Biberiye özü, bir dezenfektandır ve ağız sağlığı için gargara olarak kullanılır. Ayrıca ağızdaki istenmeyen kokunun giderilmesine de yardımcı olur. Biberiye esans yağı, oral bakterileri yok ederek, diş eti iltihabı, plak birikimi ve diğer diş ve ağız problemlerini engelleyebilir.

Saç Bakımında Kullanımı

Biberiye yağı ve biberiye çayları şampuanlarda ve saç bakımında yaygın olarak kullanılmaktadır. Biberiye yağı düzenli olarak tüketildiğinde saçları daha uzun ve daha güçlü hale getirir. Biberiye yağının, erken saç dökülmesini yavaşlattığı da düşünülmektedir. Kel erkeklerde veya erkek tipi kellik oluşmaya başlayan kadınlarda tonik olarak kullanıldığında olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir.Biberiye esans yağı, kuru saç derisi için de faydalıdır. Biberiye yağı ile saç diplerine düzenli masaj, kafa derisini besler ve kepeğin önlenmesini sağlar.

Cilt Bakımında Kullanımı

Biberiye esans yağı, saç bakımında tercih edildiği kadar cilt bakımında tercih edilmemektedir. Ancak egzama, dermatit, yağlı ve akneli cildin tedavisinde kullanılabilir. Antimikrobiyal ve antiseptik özelliklere sahiptir. Biberiye uçucu yağı, topikal bir yağ ile karıştırılarak uygulandığında kuruluğun giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca düzenli olarak uygulandığında veya nemlendiricilerin içine ilave edildiğinde cilde parlaklık kazandırır.

Kognitif Fonksiyon için Faydaları

Biberiye esans yağı sınav dönemlerinde sıklıkla öğrenciler tarafından kullanılır çünkü konsantrasyonu arttırır ve verimli çalışmaya yardımcı olur. Zihinsel aktiviteyi canlandırır ve depresyon, zihinsel yorgunluk ve unutkanlık için iyi bir çözümdür.2003 yılında yapılan bir araştırmada, bir sınav sırasında biberiye yağını teneffüs eden 144 katılımcının, bilişsel işlevlerini önemli ölçüde daha iyi gösterebildiklerini tespit ettiler. Sinirsel aktiviteyi arttırdığı için, Alzheimer hastalığını yavaşlatmak için alternatif bir tedavi olarak biberiye yağı kullanılabilir.

Stres Yönetimi için Faydaları

Biberiye esans yağının solunumu ile beyni rahatlatması dışında tükürükteki kortizol seviyesini de azalttığı kanıtlanmıştır. Kortizol, strese karşı vücudun “kaç veya savaş” yanıtı sırasında salınan ana stres hormonlarından biridir. Kanda bulunan aşırı kortizol, kronik stresi meydana getirir. Hormonal dengenin bozulmasıyla vücuda zarar verir. 2007’de yayınlanan bir araştırmada, biberiye yağı ve lavanta yağı beş dakika boyunca teneffüs edildiğinde, salgılanan kortizol seviyelerinde azalma gözlemlenmiştir. Bu sebeple kronik stresle mücadelede biberiye yağı kullanılabilir.

Ağrıyı Hafifletme Özelliği

Biberiye esans yağı baş ağrısı, kas ağrıları, romatizma ve hatta artrit tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Yağ ile ağrının olduğu bölgeye masaj kişiyi hızlıca rahatlatır. Biberiye yağı ile buhar banyosu yapılması, romatizma tedavisinde etkilidir.

Bağışıklık Sistemine Faydaları

Antioksidanlar, vücuttaki enfeksiyon ve hastalıklarla mücadelede kullanılan savunma mekanizmalarıdır. Bu nedenle antioksidanların aktivitesini arttıran yiyecekler veya esans yağlar genel olarak sağlığa büyük fayda sağlamaktadır. Biberiye esans yağının, kortizol düzeylerini azalttığını tespit eden aynı çalışmada, deneklerin vücutlarındaki atıl serbest radikal aktivitesinin de önemli ölçüde arttığı tespit edildi. Biberiye esans yağının düzenli olarak kullanılması veya teneffüs edilmesi bağışıklık sisteminin gücünü artırır ve kanser ve kalp rahatsızlıkları da dahil olmak üzere serbest radikallere bağlı tüm hastalıklarla mücadelede yardımcı olmaktadır.

Kakaolu Sütlü Toplar

Previous article

Aralıklı Oruç Diyeti İle Zayıflama Yöntemi

Next article

You may also like

More in Egzersiz