Beslenme

Detoks Çayı Tarifi

0
zayiflama cay

Detoks çayı tarifi ile vücudunuzda biriken toksinleri atarak, hem kendinizi daha zinde hissedin hemde metabolizma hızınızı artırın.

Vücuttaki toksinlerin birikmesiyle oluşan ödemi ve zararlı bileşenleri vücuttan atılmasını hızlandıran programa detoks denir. Örneğin sabahları uyandığımızda kendimizi yorgun ve halsiz hissederiz. Bu yorgunluğun büyük bir sebebi de vücudumuzdaki ödemler ve atılması zor atıklardır. Ödemler vücudumuzdaki hücrelerdeki sıvı birikmesinden kaynaklanan şişliklerdir. Genelde aşırı stres, az su içmek ve çok tuz tüketmekten kaynaklanır. Vücuttaki diğer toksik maddeler de tükettiğimiz hayvansal proteinlerden, katkı maddelerinden, hormonlu besinlerden ve çevre kirliliğinden kaynaklanır. Vücudun her an çalışan atık temizleme sistemleri vardır. Bunların başında da karaciğer gelir. Fakat vücudun elimine edebileceğinden fazla atık yüklenmesi, vücudu zorlar. Bunun sonucunda yorgun, bitkin hissederiz. Detoks kısa sürede bu ödemlerden ve zararlı bileşenlerden kurtulmaya yardımcı olur. Böylece daha sağlıklı ve zinde hissetmemizi sağlar. Kilo vermeye de yardımcı olur.

Detoks Çayı Ne İşe Yarar ?

Bildiğimiz üzere detoks suları vücudumuzdaki zehirli toksinlerin atılmasında önemli rol oynarken, yine detoks çayları da aynı şekilde bu toksinleri vücuttan kolay bir şekilde atmamıza yardımcı olur.
Bununla birlikte karaciğerimizi temizler ve kanımızdaki enerji üretiminde gerçekten etkilidir.


Günümüz insanlarının bulunduğu şartlardan ötürü yaşadığı stres ve düzensiz beslenme ile ortaya çıkan bağışıklık sisteminin kalkanları görevinde bulunan hücrelerimizin yenik düşmesi ile vücudun bağışıklığının azalmasını engeller, genellikle hissedilen yorgunluk ve enerji düşüklüğü bununla ilgilidir.

Yine içerdiği limon ve diğer besinler ile metabolizmanızı hızlandırarak hem kalori yakmaya hemde kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda kendinizi dinç hissederek enerjinizi tam olarak kullanmanızı sağlar ve odaklanmayı kuvvetlendirir.

İçeriği bitkisel olduğu için asla vücuda zararlı kimyasal madde içermez ve tamamen sağlık deposudur. Günlük hayatta alınan kafein, alkol gibi zararlı maddelerin vücuda kötü etkileri bulunur, bunların etkilerini ortadan kaldırır, yeniden canlandırır.

Ortalama insanların günlük aldığı gıdaların sindirilmesi de yine metabolizmasına bağlı olarak değiştiğinden, sindirim kolaylığı sağlayarak vücuttaki kalori alımını düşürür. Sindirim sistemini rahatlatır kabızlık ve idrar söktürücü rol oynar.

Aynı zamanda düzenli spor ile birleştiğinde vücut şişkinliğini azaltır, düzenli ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur. Detoks çayını kullandığınız zamanlarda aktif bir yaşam ile birleştirdiğinizde mutlaka daha çabuk sonuç alacak ve sağlıklı yaşamanın keyfine varacaksınız !

Detoks Çayı ile Ne Kadar Kilo Verilir ?

Detoks çayı tüketerek sadece bir haftada 2-3 kilo ve daha fazlasını vermeniz elbette mümkün. Ancak tabii ki sadece bu tarz detoks çaylarını tüketerek ve hareketsiz kalarak kilo vermeniz mümkün değildir. Detoks çaylarının etkisi tam olarak alabilmek ve detoks çayları ile kilo verebilmek için düzenli egzersiz gereklidir.

Düzensiz beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz hayata sahipseniz sadece detoks çayı tüketerek bu çayların tam etkisini göstermesini bekleyemeyiz. Bunun için ufak tempolu koşu yapmak ve sağlıklı besinlerle beslenmemiz gerekmektedir. Sindirime yardımcı olan ve vitamin, mineral deposu olan bu detoks çayları aktif yaşam süresince bizlere faydasını gösterecektir.

Ödemlerinizi attıran ve kilo vermeye yardımcı olan detoks çaylarını düzenli olarak tüketmek haftada 5 kiloya kadar kilo verebilir, vücuttaki toksinleri atmanıza fazlasıyla yardımcı olur. Farklı çeşitlerdeki detoks çayları metabolizmanızı hızlandırır, daha kolay kilo vermenize yardımcı olur. İçerdiği limon, elma gibi meyve ve sebzelerin doğal yollarla sağladığı faydalarını, standart beslenme düzeni ve egzersiz olmadan tam olarak alamayız. Bu sebepten dolayı kilo vermek için kullandığımız detoks çaylarının yanında mutlaka düzenli bir şekilde hareket etmek gereklidir.

Bağışıklık sistemimizi güçlendirdiğinden dolayı hastalıklara yakalanma riskimizi düşürdüğünden, sağlıklı bir vücuda sahip oluruz, istenilen kiloya ve dilediğiniz vücutlara kavuşabilmemiz için detoks çayları bizlere büyük bir yardımcı, destek alabileceğimiz bir ek besin olarak düşünebilirsiniz.

Detoks Çayı Tüketirken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Daha önceden de bahsettiğimiz gibi, detoks çaylarının tüketilmesi elbette insan sağlığına olumlu etkileri bulunuyor fakat bu çayları tüketirken nelere dikkat etmemiz gerekir bunları inceleyelim.

Detoks çayları hazırlarken ve tüketirken mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken bir gerçek var  ! Spor ve egzersiz. Bu çayların tüketilmesinde gerçekten olumlu sonuç almak istiyorsanız ya da tam anlamıyla etkisini göstermesini istiyorsanız, çaylar ile birlikte mutlaka egzersizlerinize devam edin ve spor ile tamamlayın.

Yine detoks çaylarını tüketirken sağlıklı beslenmeye de gayret etmeliyiz. Yani sabah kahvaltısında ağır yağlı yiyecekler tüketip, yine gün içerisinde sağlıksız beslendikten sonra detoks çaylarından umut beklemek kesinlikle yanlış olur. Bunun yerine sağlıklı ve düzenli beslenip aldığımız kalorilerin miktarlarına dikkat ettiğimiz zaman gerçek etkilerini mutlaka göreceksiniz.

Tüm bu sağlıklı koşullara dikkat edildikten sonra bu tarz çayların  özellikle akşam ve gece saatlerinde alınması, alındıktan sonra uykuya dalınmasıyla uyku sürecinde toksin atmaya yardımcı olacak ve faydaları mutlaka artacaktır.

Gece vakitlerinde alınan detoks çayları sakinleştirici etkiye sahip olur ve rahat uyumanıza yardımcı olurken, sabah uyandıktan hemen sonra alınan detoks çayları gün içerisinde enerjik hissetmenize yardımcı olur yine gün içerisinden hafif tempolu yürüyüşler ile sağlanacak spor ve egzersizlerle detoks sularının faydaları en üst düzeye ulaşacaktır.

Detoks çaylarını çok sıcak tüketmeniz kesinlikle faydasını arttırmayacaktır, aksine çok sıcak tüketilen içecekler vücuda zararlı hale gelebilirler.

Detoks Çayı Kullanım Önerileri

Detoks çayı fazla kiloları vermeyi kolaylaştırır. Ancak düzenli bir diyet ile etkisi çok daha büyük olur. Şeker tüketimini ve yediğimiz porsiyonları azaltmak ve bir süreliğine de olsa katkı maddelerinden, şeker ilaveli besinlerden ve işlenmiş gıdalardan uzak durmak gerekir. Düzenli bir spor ve diyetle birlikte tüketilen detoks çayı vücuda canlılığını geri kazandırır. Evde kolayca hazırlanabilen detoks çayları genellikle sabah kahvaltıdan önce ve akşam yatmadan önce içilmelidir. Vücudu rahatlatma özelliğinden dolayı gece toksinler daha rahat atılır. Düzenli kullanıldığında ise gün boyu zinde hissetmemizi sağlar.

Neden Detoks Çayı İçmeliyiz?

Vücuda sayısız yararı olan detoks çaylarını içmemiz için birçok sebep vardır. Günlük tüketilen besinlerin içeriğindeki aşırı şeker ve yağlar karaciğeri, biz fark etmeden aşırı yorar. Dikkat etmemeye devam edersek de yağlanarak işlevini yerine getiremez. Detoks çayları ise vücuda zararlı toksik maddelerin atılmasını kolaylaştırarak karaciğere yardımcı olur. Böylece daha sağlıklı ve hızlı bir şekilde kilo verilebilir. Sabah kahvaltıdan önce ve akşam yatmadan hemen önce içilen detoks çayları ise gün boyu zinde kalmayı sağlar. Zinde ve dinç bir vücut kolay kolay yorulmaz ve yaşam daha kolay hale gelir. Psikolojik olarak rahatlamayı sağlar ve zihnin çalışmasını iyi yönde etki eder.

Detoks Çayı Örnekleri ve Hazırlanışı

Detoks çayı vücuttaki zararlı bileşenleri ve karaciğeri temizlemek için doğal meyve, sebze ve otları demleyerek hazırlanır. Bunlardan bazıları elma, kivi, tarçın, maydanoz, zencefil, nane vb. gibi gıdalardır. Özellikle meyvelerin kabukları toksinleri atmada birebir olduğu için, genelde büyük parçalar halinde demlenir.

Zencefilli, Zerdeçallı Detoks Çayı Tarifi

 • 6 parça zencefil
 • 1 çay kaşığı zerdeçal
 • 2 çubuk tarçın
 • 1 çay kaşığı taze bal
 • 1 limonun suyu

Hazırlanışı:

Zencefillerin kabukları soyulur ve ince parçalar halinde dilimlenir. 6 bardak su ile zencefiller bir kaba konulur ve kaynatılır. Kaynadıktan sonra 10 dakika daha kısık ateşte bekletilir. Ardından posalar ayrılacak şekilde bir bardağa süzülür. Limon ve bal da bardağa eklenir ve içmeye hazır hale gelir.

Maydanozlu Detoks Çayı Tarifi

 • 1 litre su
 • 1 demet maydanoz
 • 2-3 çubuk tarçın
 • 1 adet fındık büyüklüğünde zencefil
 • 1 limonun suyu
 • 1 elma

Hazırlanışı:

1 litre su kaynatılır. Kaynayan suya maydanozlar eklenir. Maydanozları 2-3 parça olacak şekilde elle bölmek daha faydalı olur. Limon sıkılıp suyu çıkarılır. Elma 4-5 parçaya bölünür ve kabukları soyulmaz. Elmalar da kaynayan suyun içine atılır. Tarçın, zencefil ve limon suyunu da tencereye ekledikten sonra kapağı kapatılır ve 10 dakika daha kaynatılır. Kaynadıktan sonra bu karışımın suyu süzülür ve içmeye hazır hale gelir.

Elma Sirkeli Detoks Çayı Tarifi

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi
 • 1 tatlı kaşığı organik bal
 • 1 çay kaşığı limon suyu
 • 1 bardak sıcak su

Hazırlanışı:

ilk olarak bir bardak su kaynatılır. Kaynadıktan sonra biraz soğumaya bırakılır. Ardından elma sirkesi ve bal eklenir. Biraz karıştırdıktan sonra limon suyu eklenerek içime hazır hale getirilir.

Detoks Ayran Çorbası Tarifi

Previous article

Detoks Meyve Suları

Next article

You may also like

More in Beslenme