BeslenmeEgzersiz

Detoks Meyve Suları

0
Detoks Meyve Suları

Hazır detoks meyve sularını da alabilirsiniz ama en taze şekilde kendiniz detoks suları oluşturmak istiyorsanız detoks meyve suyu tarifi yazımıza göz atın.

Detoks etkili meyve suları, evde basitçe hazırlanabilen ya da satın alınabilen içeceklerdir. Uygulanan beslenme programına ek olarak ya da normal bir zamanda tüketilebilir. Mevsimine uygun, taze ve organik meyvelerle hazırlanan karışımlar vücut için gerekli bileşenleri en etkili şekilde almayı sağlar. Kullanılan meyvelere göre farklı etkileri olur. Meyveler amaca uygun seçilebilir. Özellikle zayıflamak adına diyet yaparken ya da detoks programları uygularken meyvelerden olabildiğince faydalanmak gerekir. Tatlı, şekerli besinler tüketme isteği doğal meyve suları ile bastırılabilir. Detoks meyve suları her yerde satılan meyve sularından farklıdır. Satın alınan meyve suları işlemden geçmiş, şeker ilavesi ve glikoz şurubu içeren içeceklerdir. Detoks meyve suları, mevsiminde ve taze meyvelerle hazırlanır. Vücudun arındırılmasında, metabolizmanın hızlandırılmasında etkili olur.

Meyve Sularının Özellikleri

Günümüzde en sık yapılan beslenme yanlışlarından biri meyve ve sebze tüketimine özen göstermemek ve işlenmiş gıdalara, şeker ilaveli atıştırmalıklara yönelmektir. Detoks programlarıyla bunlara ara vererek vücudun arındırılması hedeflenir. Kolayca hazırlanabilen meyve suları vücudu yoran alışkanlıklarla baş etmeyi sağlarken vücudu da güçlendirir. Meyve suları tüketilirken alerjiler, kronik hastalıklar göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin şeker hastalığı olanlar meyve tüketimini de sınırlandırmak durumunda kalabilir. Meyve suları hazırlanırken değişik kombinasyonlar yapılabilir. Hem tadının güzelleşmesi hem de faydaları gözetilerek amaca uygun karışımlar yapılabilir.

Detoks meyve sularında sıkça kullanılan meyveler vardır.

Greyfurt

Greyfurt C vitamini zengini bir meyvedir. Güçlü antioksidan özelliği ile evde hazırlanacak meyve suları için önemlidir. Çoğu diyet programında ara öğün olarak önerilir. Çünkü çok fazla su içerir ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Solunum ve bağışıklık sistemlerine fayda sağlar.

Elma

Elma C ve E vitaminlerini bolca barındırır. Tokluk hissini arttırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Kalorisi oldukça düşüktür. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur. Cildin sağlıklı olmasında etkisi büyüktür.

Kivi

Kivi lifli bir meyvedir. Tokluk hissini arttırır, sindirim sistemini düzenler. Protein kaynağıdır. Bağışıklık sistemini de güçlendiren kivi, kan basıncını düzenler ve serbest radikallerle savaşır. Bu yüzden detoks programlarında sıklıkla yer alır.

Çeşitli kombinasyonlarla hazırlanabilen meyve suları posalarıyla birlikte tüketilir. Hazırlarken meyvelerin mevsimine göre seçim yapmak alınacak faydayı arttırır. Günlük olarak hazırlanabileceği gibi buzdolabında da muhafaza edilebilir.

Zayıflatan Meyve Suları

Zayıflamada meyve ve sebze tüketiminin önemi yadsınamaz. Aslında sadece diyet veya detoks programları için değil sürekli tüketilmeleri gerekir. Meyvelerin zayıflamayı hızlandırıcı özellikleri içerdikleri bileşenlerin etkisiyle gerçekleşir. Metabolizmayı hızlandıran, sindirim sistemini düzenleyen, arındıran ve yağ yakılmasını sağlayan meyveler zayıflamak için tercih edilebilir. Günlük olarak hazırlanan meyve suları ile diyet yaparken tatlı ihtiyacı hissetmenin önüne geçilir. İşlenmiş ve şeker ilaveli atıştırmalıklar yerine sağlıklı, doğal meyveler tüketilebilir. Greyfurt, kivi, elma gibi meyvelerin yanında nar, muz, portakal, yaban mersini, avakado, kavun da diyet yapanlar için uygun meyvelerdir.

Nar

Güçlü antioksidan özelliğiyle nar eksik edilmemesi gereken bir meyvedir. Yüksek oranda C vitamini içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Kötü kolesterolü düşürür. Kan şekerini dengeleyerek diyet yapanlar için kolaylık sağlar. Bağırsak florasını düzenleyerek sindirim sistemine fayda eder.

Muz

Muz pektin adı verilen bir madde içerir. Pektin sayesinde vücudun arınması kolaylaşır. Sindirim sitemini düzenler. Tokluk hissini arttırarak diyet yapanlara yardımcı olur.

Portakal

Portakal posası sindirim sisteminde yağ yakılmasını sağlar. Karnitin adı verilen yağ yakıcı maddenin sentezlenmesini sağlar. Kan şekerinin dengede kalmasına katkı sunar.

Kavun

Kavun özellikle kabızlık sıkıntısı çekenler için önerilir. Sindirim sisteminin doğru çalışması kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca kavunun çekirdeği de zayıflamada etkilidir. Toksik maddelerin atılmasına yardımcı olur ve tokluk hissinin arttırılmasını sağlar.

Detoks Çayı Tarifi

Previous article

Zayıflamaya Yardımcı Meyve Suyu Tarifi

Next article

You may also like

More in Beslenme