TedavilerObezite

Gen Mutasyonu İle Farelerde Obezite Gelişimi Önlendi

0
Gen Mutasyonu İle Farelerde Obezite Gelişimi Önlendi

Bütün gruplar 6 hafta boyunca yağ içeriği yüksek diyetle beslendi. Gen aktivitesi bozulan ve nanopartikül verilen grubun kontrol grubuna göre %45 oranda daha fazla kalori harcadığı tespit edildi.

Obezite 21. yüzyılda oldukça büyük oranda artış göstermekle birlikte gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde logaritmik artış gösteriyor. Washington University School of Medicine in St. Louis kurumundan bir grup araştırmacı obezite üzerinde çeşitli araştırmalar yapmakla birlikte oldukça önemli bir buluşa da imza attı.

Araştırma ekibi makrofaj olarak adlandırılan ve immün sistemin temel hücrelerini oluşturan hücrelerde spesifik gen aktivitesini engelledi ve bu durum sonucunda yağ ağırlıklı beslenen farelerde obezitenin engellendiği tespit edildi.İlginizi Çekebilir

 CRISPR ile serviks kanseri tedavi edildi

Makrofajlar ve ASXL2 geni

Gen Mutasyonu İle Farelerde Obezite Gelişimi Önlendi

Araştırmacılar fareleri 2 gruba ayırdı ve ilk gruptaki fare makrofajlarında bulunan ve ASXL2 olarak adlandırılan geni bloke etti. 2. gruptaki farelere ise bahsi geçen gen aktivitesini bozan nanopartiküller enjekte edildi. Ayrıca bahsi geçen gruplara ek olarak normal gen aktivitesine sahip kontrol grubu oluşturuldu.

Bütün gruplar 6 hafta boyunca yağ içeriği oldukça yüksek diyetle beslendi. Araştırma sonucunda gen aktivitesi bozulan ve nanopartikül verilen grubun kontrol grubuna göre %45 oranda daha fazla kalori harcadığı tespit edildi.

Yeni araştırma insanlara uygulanabilir ve insanlar için çeşitli tedavi yöntemleri geliştirilebilirse obezite için yeni tedavi yollarının kapılarını aralayabilir.

İzmir’de Sokakta Yaşayan Hayvanlar için Mama Seferberliği

Previous article

Ünlü iş adamı ‘Obezite’ ameliyatı oldu! Ölümden döndü, dava açtı

Next article

You may also like

More in Tedaviler