EgzersizKilo Kontrolü ve Diyet

Göbek Eritmek İçin Diyet

0
Göbek Eritmek İçin Diyet

Göbek Eritmek için Diyet Var Mıdır? Bu diyet ile yanlardaki simitlerden kurtulabilir miyim? Merak ettiğiniz bütün soruların cevapları bu sayfada!

2017 yılı dâhil olmak üzere, son yıllarda hızla artmaya devam eden ayaküstü yemek tüketimi insanlarda bir takım kilo problemlerine sebep olarak, vücutlarında çeşitli şekil bozukluklarına yol açıyor. Özellikle karın bölgesinde ki yağların artması sonucu insanlar tarafından talep sayısı giderek artan liposakşın ameliyatları, estetik merkezlerinde en sık uygulanan yöntemlerden birisi haline geldi. Kadınların “Göbeğim erimiyor, karın bölgemdeki yağları germe ve eritmek istiyorum.” Düşünceleri insanlara göbek eritme diyeti veya liposakşın (liposuction = yağ aldırma) ameliyatı olma yollarından birisini sunuyor. Karın bölgesinde ki yağlardan kurtulmak için türlü yöntemler mevcut. Karın germe, lipoliz, abdominoplasti, liposakşın, yağ aldırma ya da defne lazer ile yağ aldırma gibi bir çok karın ve göbek ameliyatı mevcut. Ancak unutmamak gerekir ki; karın bölgesinde göbek yağların gitmesi için ilk çare ameliyat olmamalıdır. Göbek eritme diyetleri ve egzersizi ile insanlar göbek ameliyatı olmadan bu rahatsızlıklarından kurtulabiliyor.

Göbek Eritme Diyet Listesi

Diyetisyen hekimler tarafından her kişiye ayrı ve özel bir liste hazırlanarak, kişilerin yağ eritme ya da göbek estetiği ameliyatı olmasına gerek kalmadan karın yağlarından kurtulması sağlanıyor. Lipoliz veya liposuction ameliyatlarına ihtiyaç duyulmadan, bünyeye uygun bir diyet ile karın yağları eritilebilir. Göbek eritmek için bireylerin kendi başına diyet hazırlaması vücutta olumsuz etkiler yaratabilir. Bünyenin ihtiyacı olan besin miktarlarının belirlenmesi ve bu miktarlara göre diyet listesi hazırlanması sağlıklı zayıflama açısından çok önemlidir. Karın bölgesinde yağ aldırma veya lazer yöntemi ile liposakşın, abdominoplasti gibi göbek estetiği ameliyatı yaptırmadan aşağıda ki besinlerin tüketimini artırarak göbek bölgesinde ki yağların erimesi sağlanabilir.

Az Karbonhidratlı Besinler

Marul, ıspanak, pazı, karalahana, maydanoz, fesleğen otu, kereviz, kekik, Brüksel lahana, brokoli ya da salatalık ile bamya gibi besinleri göbek eritme / karın germe diyet listesine koymak vücudun hızlı bir şekilde fazla olan yağlardan kurtulmasını sağlar.

Bol Proteinli Besinler

Süt, peynir, yoğurt, fıstık, ceviz, kabak çekirdekleri, kuru tahıllar ya da soya gibi besinler protein ağırlıklı oldukları için vücutta ki yağ emilimini artırarak dipte kalan yağların kasa dönüşmesini sağlar.

Şekersiz Beslenme

Şeker insan vücudunda yağ oluşumu en çok hızlandıran maddelerden birisidir. Kas hücreleri içerisine sıkışarak kasların yağ olmasına sebep olur.

Lifli Besin Tüketimi

Lifli besin tüketimi hem sağlıklı yaşam hem de karın yağ sorunlarından kurtulmak için en iyi yöntemdir. Lifli besinlerin asıl görevi sindirimi hızlandırmak ve metabolizmayı harekete geçirmektir.

Göbek eritme diyeti yaparak cerrahi işlemler kategorisine giren: Liposakşın (liposuction), karın yağı aldırma, lazer ile yağ aldırma, abdominoplasti veya göbek estetiği gibi ameliyatlara ihtiyaç duymadan fazla olan yağlardan kurtulmak mümkündür. Liposakşın tedavisi ve ameliyatı daha önceden sezaryen olmuş, epilasyon sırasında karın bölgesinde çatlaklar meydana gelmiş, egzersiz yapmamış ve sonucunda karın kasları sarkmış, gevşemiş ve gevşeyip kas dokusu bozulmuş kişilerde yağların sertleşmesi sonucu yapılması düşünülen bir yöntemdir. Kavitasyon ve kanül yöntemleri ile uygulanan lazer epilasyon ya da liposakşın ameliyatları; diyet yapılmasına rağmen olumlu sonuç alınamayan kişilerde düşünülür.

Göbek Bölgesindeki Yağları Eritmek İçin Önerilen Besinler Nelerdir ?

Göbek bölgesi, kalça bölgesi ve basen bölgesinde yağ oluşumunun başlıca sebepleri arasında besinleri sayabiliriz. Zor parçalanan karbonhidratlar ve proteinle, fazla ve yanlış yağ tüketimi, zamansız ve fazla beslenmek sonucunda ilgili bölgelerde yağlanmanın ortaya çıkmaması imkansıza yakındır. Metabolizması oldukça hızlı çalışan insanlar dahi bu faktörlerin birleşmesi sonucunda göbek yapabilmektedir. Doğal olarak göbekten kurtulmak için de beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, yağ yakma hızını artıran bazı besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu besinlerin tamamı metabolizmanın çalışma hızını artırır. Aynı zamanda erimeye karşı direnç kazanmış olan yağ bloklarının erimesini sağlarlar.

1. Elma Sirkesi

Elma sirkesinin en temel özelliği kan şekerini ve kolesterolü düzenliyor oluşudur. Bu sayede besin tüketme ihtiyacını minimuma indirir. Ayrıca metabolizmayı da yüzde yirmi kadar hızlandırmaktadır. Eğer doğru zamanlarda (yemeklerden önce) tüketilirse tokluk hissi oluşturmakta, bu açıdan da besin tüketme ihtiyacını baskılamaktadır. Eğer elma sirkesi tüketerek göbek bölgesindeki yağları eritmek istiyorsanız, elma sirkesinin katkı maddesi içermediğinden ve organik olduğundan emin olmalısınız.

2. Kemik Suyu

Kemik iliğinin ve ilikli kemik ile hazırlanan kemik suyunun vücuda olan faydaları saymakla bitmez ama gözden kaçan en önemli faydası vücudun yağ yakma kapasitesini artırıyor oluşudur. Doğru şekilde hazırlanmış bir çorba kasesi kemik suyu tüketimi ya da kemik suyu ile hazırlanmış yemek tüketimi sayesinde vücut normalden yüzde otuz daha fazla yağ yakmaktadır. Ayrıca kemik suyunun içerisindeki besleyici maddelerden dolayı verilen kilolar oldukça sağlıklı şekilde verilmektedir. Yağlardan boşalan bölgelerdeki hasarlı dokular tamir edilerek kişinin oldukça sağlıklı olması sağlanmaktadır.

3. Acı Biber

Birçok yönden acı tüketimi tavsiye edilmez. Sindirim sistemini baskı altına alması, yemek borusuna zarar vermesi, midedeki asit miktarını artırması gibi sebepler bu yönlere örnek olarak verilebilir. Ancak eğer dayanabiliyorsanız acı biber tüketimi sayesinde vücuttaki yağları kolayca yakabilirsiniz. Başta göbek bölgesi olmak üzere vücudun tamamındaki yağlar acı biber tüketiminden sonra yakılmaya başlar. Bunun temel sebebi de vücut ısısını yükselterek metabolizmayı normalden yüzde yetmiş daha hızlı çalıştırıyor oluşudur.

4. Chia Tohumu

Başta kilo vermek isteyenler tarafından kullanılan bu tohumlar yeni yeni popüler olmaya başladı. Ülkemizde de son dört yıldır çok fazla tüketiliyor. İçerisindeki maddeler sayesinde tokluk hissi sağlar. Bu sayede de kişinin besin tüketme ihtiyacı azalır. Ayrıca doğal yağlar içerir. Bu yağlar, vücuttaki mevcut yağları yakmada oldukça etkilidir.

5. Hindistan Cevizi ve Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi ülkemizde pek bulunmasa da Hindistan cevizi yağına ulaşmak zor değildir. Tüketilebilecek en sağlıklı yağlardan birisi olmasından dolayı göbek eritirken kullanılması oldukça faydalıdır. Vücuda girdikten sonra hormonları dengeler. Tiroid hormonunun düzenli çalışmaya başlamasını sağlayarak metabolizma hızını artırır. Aynı zamanda da fazla besin tüketme isteğini baskılar.

6. Kefir

Kefirin de ülkemizdeki tüketimi günden güne artmaktadırç İçerisinde bağırsakları düzenleyen probiyotikleri barındırır. Aynı probiyotikler yağ yakım sürecini de hızlandırmaktadır. Eğer göbek bölgenizdeki yağları vermek istiyorsanız her gün düzenli olarak kefir tüketmelisiniz.

7. Lahana, Karnabahar, Bürüksel Lahanası, Brokoli

Tüm bu sebzeler oldukça sağlıklıdır. Diyet dönemlerinde haşlanarak tüketilmeleri tavsiye edilir. Ayrıca zeytinyağlı şekilde tüketilmeleri halinde vücuda oldukça faydalıdırlar. Tüm bu özelliklerinin yanında, göbek eritmek isteyenler tarafından tüketilmeleri halinde yağların hızlıca erimesini sağlarlar.

8. Yüksek Protein İçeren Besinler: Peynir Altı Suyu, Tavuk ve Protein Tozu

Beslenme alışkanlıklarının içerisindeki yağ ve karbonhidrat tüketimini azaltıp bunu protein ile ikame etmek göbeği eritmek için yapılması gerekenlerin başında gelir. Eğer protein tüketimini artırmak istiyorsanız da bu açıdan zengin olan peynir altı suyu, tavuk ve protein tozu tüketmeniz gerekir. Protein tozu pek tavsiye edilmese de eğer göbek hacminiz çok yüksekse diyetlerinize ekleyebilirsiniz.

9. Bitki Çayları

Birçok bitki çayı az miktarda da olsa kafein içerir. Ayrıca metabolizmanın hızın artıran diğer bazı maddeleri de içlerinde ihtiva ederler. Diyet dönemlerinde bu çayların tüketiminin artırılması sayesinde metabolizmanın hızı yüzde yirmi kadar artırılabilir. Gün içerisinde düzenli tüketim yapılırsa sürekli olarak göbek yağları yakılabilir.

10. Greyfurt

Greyfurt oldukça sağlıklı bir meyvedir. Tadının hafif acımtırak olmasından dolayı pek tüketilmese de konu yağ yakımı olduğunda başı çekmektedir. Özellikle kahvaltıda meyve suyu olarak, katkısız şekilde tüketilmesi halinde metabolizma hızını yüzde otuza varan oranda artırır. Bu artış geçici bir etki değil, gün boyu kalıcıdır.

En Etkili Göbek Eritme Yolları Nelerdir?

Konu göbeğin eritilmesi olduğunda birçok hurafe ile karşılaşmak mümkün. Vücuda yarar sağlamaktan çok zarar veren yöntemler dahi göbek eritme yöntemi olarak pazarlanmakta. Etkili şekilde göbek yağlarını eritmenin yolu ise bilimsel olmaktan geçiyor. Göbek yağları oldukça zor eritilen yağlardır. Bunun en temel sebebi de iki hareketli bölgenin arasında kalmış hareketsiz bölge olmasındandır. Yani göbek bölgesini doğrudan çalıştıran herhangi bir hareket gün içerisinde icra edilmez ya da icra edilenler buradaki yağları eritmekten acizdir.

Göbek bölgesindeki yağların vücudun genel görünümüne olan olumsuz etkisi oldukça fazladır. Estetik bir olumsuzluk sunmasının yanında sağlık sorunlarını da ortaya çıkarmaktadır. Bu sağlık sorunlarının başında da diyabet gelir. Bu sebepten ötürü de bu bölgedeki yağlarla aktif olarak mücadele etmek oldukça önemlidir. Göbek bölgesindeki yağların, vücudun genelini ilgilendiren diyetlerle veya spor egzersizleri ile eritilmesi mümkün değildir. Bu sebepten ötürü de göbek yağlarını eritmek için uygulanan bazı özel tekniklerin kullanılması gerekmektedir.

1. Bağırsak Fonksiyonlarınızı Düzenlemek İçin Lifli Gıdaları Tüketin

Bağırsak fonksiyonlarının düzenlenmesi vücudun tamamında olduğu gibi göbek bölgesinde de etkisini kısa sürede gösterir. Lifli gıda demek, lif açısından yoğun içeriğe sahip olan gıda demektir. Lifli gıdaların bağırsaklar tarafından hemen sindirilmesi söz konusu değildir. Bu sebepten ötürü de tokluk hissi uzun süreli olmaktadır. Bunun yanında, lifli gıdaların sindirilmesi sırasında bazı diğer besinlerin kalorisi vücuda alınmayabilmektedir. Bu sebepten ötürü de lifli gıdaların daha az kalori alımını sağladığını söyleyebiliriz. En genel manasında ise, lifli gıda tüketimi sayesinde göbek yağları hızlı bir şekilde erimeye başlamaktadır.

2. Yağ Tüketim Alışkanlıklarınızı Değiştirin

Yağ oluşumunun başlıca sebebi yağ tüketim alışkanlıklarıdır. Paketlenmiş ya da hazır olarak sunulan gıdaların neredeyse tamamında trans yağlar bulunmaktadır. Trans yağlar, göbek bölgesine ek olarak vücudun neredeyse tamamında yağ dokularının birikmesine sebep olurlar. Ayrıca vücudun görüntüsünü bozan bu yağlara ekstra olarak ise kalp, damar ve sindirim sistemi problemleri ortaya çıkarabilirler. Eğer göbeğinizi eritmek istiyorsanız trans yağ kullanmaktan kaçınmanız gerekir. Bunun yerine tereyağı, zeytinyağı, avokado yağı kullanılabilirsiniz. Eğer bulabiliyorsanız fındık yağı da oldukça sağlıklıdır.

3. Sigarayı Tamamen Kesin, Alkolü Azaltın

Sigara solunum sistemini, solunum sistemi de tüm vücudu etkiler. Ayrıca kalp – damar sağlığının korunabilmesi kadar metabolizmanın da korunabilmesi için sigara kullanımının tamamen kesilmesi gerekmektedir. Muallakta gibi görünen ikinci nokta ise alkoldür. Bilindiği üzere alkollü içecekler yüksek kaloriye sahiptir. Doyuruculukları ise sınırlıdır. Bunun yanında metabolizma hızını olumsuz yönde etkilerler. Eğer kalori kaynağını kesmek, metabolizmayı düzenlemek istiyorsanız günde bir kadehten fazla alkol tüketmemeniz tavsiye edilir. Tamamen bırakmanız ise daha olumludur.

4. Psikolojik Sorunlarınızı Çözün

Fizyolojik yapı üzerinde etkisi olan faktörlerin başında da psikolojik durum gelir. Yeme sıklığınız, yeme miktarınız, tükettiğiniz besinler ve arzularınız tamamen psikolojik durumunuza göre şekillenir. Psikolojik durumu ise stres seviyesi düzenler. Daha sağlıklı beslenmek, daha az kalori almak ve uygun gıdalarla beslenmek göbek yağı oluşumunu tamamen engeller. Ayrıca halihazırda göbek yağları oluşmuşsa yakılmasını kolaylaştırır. Bu sebepten ötürü iş yaşamında, sosyal yaşamınızda üzerinizde olan stres yükünü azaltın.

5. Protein, Karbonhidrat ve Yağ Tüketimindeki Dengeyi Değiştirin

Ülkemizdeki beslenme alışkanlıkları yağ ve karbonhidrat üzerine kuruludur. Yağ zengin bir kalori kaynağı iken karbonhidratlar kan şekerini dengesizleştirmek konusunda oldukça başarılıdır. Eğer göbek yağı oluşumunu engellemek ya da halihazırda varsa eritmek istiyorsanız bu üç kalori kaynağı arasındaki dengeyi değiştirmeniz gerekir. Protein ağırlıklı beslenmeyi artırarak karbonhidratı ve yağı büyük oranda kesmelisiniz. Ancak tamamen kesmeniz de tavsiye edilmez. Yalnızca ağırlığı değiştirmelisiniz.

6. Rafine Şeker Yerine Doğal Şeker Tüketmeye Başlayın

Konu kilo almak, göbek yapmak olduğunda ilk suçlu şeker olmaktadır. Bu yanlış bir önerme değildir Çünkü şeker tüketimi, özellikle de rafine şeker tüketimi zengin bir kalori kaynağı olmasının yanında vücudun hormon dengesini değiştiren, acıkma süresini artırırken doyma süresini azaltan bir faktördür. Paketli gıdalar tüketildikten sonra içlerindeki şeker bağırsaklara bile gelmeden, tükürük bezleri tarafından kana karıştırılır. Bu da kan şekerini hızlı bir biçimde artırır. Eğer göbek yağlarınızı eritmek istiyorsanız rafine şekerden tamamen kurtulmanız gerekir. Vücudunuzun ihtiyacı olan az miktardaki şekeri ise meyvelerden karşılamalısınız.

7. Spor Egzersizlerini Hayatınızın Merkezine Koyun, Bölgesel Zayıflama Egzersizleri Yapın

Her diyetle verilen standart egzersizler işinize yaramaz. Eğer göbek bölgenizdeki yağlardan kalıcı şekilde kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken şey, standart spor egzersizlerine ek olarak bu bölgedeki yağları eritmek için özel egzersizlerdir. Haftanın dört günü yapacağınız bu egzersizler sayesinde, iki aylık süreç sonunda kaslı bir karın bölgesine dahi sahip olabilirsiniz.

8. Göbek Yağlarını Eritmenin Yolu Düzenli Uykudan Geçer

Uyku düzenleri bozuk olan, gece uykusu uyumayan ya da uykusu bir sebepten ötürü sürekli kesilen insanların kilo almaya; kilo alanların da göbek bölgesinde yağ oluşturmaya meyilli oldukları gözlemlenmiştir. Bu sebepten ötürü düzenli şekilde uyku uyumanız oldukça faydalı olacaktır. Doğrudan doğruya yağ yakmaya bir etki oluşturmasa dahi (ki oluşturduğuna dair çalışmalar bulunmaktadır) yağ oluşumunu engellediği için oldukça faydalıdır. Eğer uyku apnesi gibi hastalıklarınız varsa, göbek eritme yöntemlerine başlamadan önce mutlaka tedavi olmanız gerekmektedir.

9. OMEGA 3 Tüketimi Göbek Yağlarını Eritmede Oldukça Faydalıdır

Organlardaki, damarlardaki ve kalpteki yağlanmaların azalmasına olan etkisi kadar, göbekteki yağların erimesine de OMEGA3’ün büyük etkisi bulunmaktadır. Bu etkiyi düzenli hale getirebilmek için de ya haftanın en az dört öğünü balık tüketilmeli ya da takviye alınmalıdır. Bölgesel zayıflama egzersizlerini ve göbek eritme diyetini destekler nitelikte bir takviyedir OMEGA3 yani balık yağı.

10. Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Sirke Tüketin

Kan şekerini, kan yağlarını düzenlemek; metabolizmayı hızlandırmak ve göbek yağlarını yakmak için bulunmaz bir nimettir sirke. Özellikle elma sirkesi tüketimi sayesinde bölgesel yağlanmalardan daha zahmetsiz şekilde kurtulabilirsiniz. Özellikle göbek eritme konusunda faydası olan elma sirkesinin günde çeyrek çay bardağı kadar, aç karna tüketilmesi faydalı olacaktır.

11. Bitki Çayları Tüketin

Ülkemizde en sık tüketilen çay çeşidi siyah çaydır. Yapılan araştırmalar siyah çayın o kadar da yararlı olmadığını göstermektedir. Eğer vücudunuzun genel sağlığını korumak, genel olarak kilo vermek ve bölgesel yağlarınızdan kurtulmak istiyorsanız yapmanız gereken şey bitki çaylarının tüketimini artırmaktır. Tüketimi yaparken şeker kullanmamaya ve gereğinden fazla tüketmemeye büyük özen gösterin. Göbek eritmek için günde dört fincan yeşil çay veya ada çayı tüketimi yeterlidir. Fazla tüketiminin zararı görülmese de faydası da yok denecek kadar azdır.

Göbek Bölgesinde Birikmiş Yağlar Nasıl Eritilir?

İnsanlar onlarca farklı faktöre bağlı olarak kilo almaya başladıklarında ilk yağlanma genelde göbek bölgesinde görülmektedir. Göbek bölgesinin hareketsiz olması ve yağlanmaya müsait olan yapısının bir sonucudur bu durum. İlgili yapının bir diğer sonucu da bu bölgedeki yağlardan kolay olarak kurtulamıyor oluşunuzdur. Yani göbek eritmek, göbek bölgesinde birikmiş yağları eritmek istiyorsanız özel olarak bazı yöntemleri uygulamanız gerekmektedir.

1. Beslenme Alışkanlıklarının Değiştirilmesi

Neyi, ne kadar ve nasıl yerseniz sonucunda da ona göre bir vücuda sahip olursunuz. Göbek yağlarının oluşumunda etkili olan ilk faktör beslenme alışkanlıklarıdır. Göbek eritmek için de değiştirilmesi gereken ilk şey yine beslenme alışkanlıklarıdır. Sebze, lif ağırlıklı; düzenli ve az kalorili; öğün atlamadan uygulanan bir diyet programı sayesinde kısa sürede yağ birikimini durdurmak, sonrasında ise tersine çevirmek mümkündür.

2. Spor Egzersizlerine Başlanması

Günümüzde birçok insanın hayatında sporun yeri oldukça dar. Günlük koşturmacalar, iş hayatı ve şehir yaşamı bizi spor yapmaktan alıkoyuyor. Spor yapmamanın, hareketsiz yaşamanın sonucu olarak da basen ve göbek bölgesinde yağ birikimi hızlanıyor. Eğer göbek eritmek istiyorsanız bölgesel zayıflama egzersizleri yapmalı, spor egzersizlerini hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz.

3. Hayat Tarzının Değiştirilmesi

Diyet ve spor yapmak yağların eritilmesi için yeterli değildir. Hayatın genel olarak düzenli bir hale getirilmesi gerekir. Başta uyku düzeni olmak üzere günün aydınlık saatlerinden yararlanmak, stresten uzak durmak başlıca değişiklikler olarak sayılabilir.

Hızlı Göbek Eritmek İsteyenlere Tavsiyeler

Bazen bir düğün bazen de aniden planlanan bir tatil, hızlı şekilde göbek eritmeyi istemenize sebep olabilmektedir. Bazen de geç fark edilebilen bir kıvrım sizi bu yola sürükler. Sebep ne olursa olsun hızlı şekilde göbek eritmek için uymanız gereken bazı kurallar, bu kuralları sağlıklı şekilde icra edebilmeniz için de tavsiyeler vardır. En genel bakış açısıyla hızlı şekilde göbek eritmek için beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeli, bölgesel zayıflama eğersizleri yapmalı ve hayatınızı düzene sokmalısınız. Daha da detaya inildiğinde ise şu tavsiyeleri vermek mümkündür:

 • Kan şekerinizi kontrol altında tutmak oldukça önemlidir. Bu, aldığınız besinlerin doğrudan doğruya göbeğinize yağ olarak gitmesini engeller. Kan şekerinin dengeli biçimde artıp azalması sayesinde ani besin tüketimlerinden kaçınırsınız. Daha az besin tüketirsiniz. Kan şekerini düzende tutmak için de rafine şekeri hayatınızdan çıkarmalı, az ama sık beslenmelisiniz. Ayrıca hızlı parçalanabilen karbonhidratlardan da uzak durmalısınız.
 • Karbonhidrat ağırlıklı beslenmek yerine protein ağırlıklı beslenmeye başlayın. Bu sayede daha az kaloriyi daha sağlıklı şekilde alırsınız. Ancak karbonhidratı hayatınızdan tamamen çıkarmayın. Göbeğiniz arzu ettiğiniz kadar eridiğinde ise karbonhidrat tüketimini tekrar artırabilirsiniz.
 • Metabolizmanızı hızlandıracak besinler tüketmeye özen gösterin. Yağ yakıcı etkisi olan bitki çaylarını tüketmeyi ihmal etmeyin.
 • Uyuduğunuz, uyandığınız, çalıştığınız, yemek yediğiniz, tuvalete gittiğiniz saat belirli olsun. Net olarak dakikasına kadar olmasa da genel hatlar çizilmiş olsun. Bu sayede metabolizmanız düzene oturacaktır.
 • Uykunuzu düzene koyun. Gece uykusunu minimum yedi saat olacak şekilde kesintisiz olarak uyuyun. Bu sayede hormonlarınız dengeye girer, metabolizmanız hızlanır.
 • Atıl olan karın kaslarını, belirli sırt kaslarını çalıştırmak için profesyonel bir antrenörden destek alın. Bu bölgelerin çalıştırılmasına yönelik egzersizler icra edin. Vücudun genelini ilgilendiren ve göbek bölgesini çalıştırmayan spor egzersizlerini biraz azaltın.

Hızlı şekilde göbek eritmek için yapabilecekleriniz genel olarak bunlardır. Özel durumunuza göre değişebilen bazı tavsiyeler de verilebilir. Eğer çok kısa sürede fazlaca yağ dokusundan kurtulma amacındaysanız profesyonel bir diyetisyene başvurarak yol haritası belirleyebilirsiniz.

Spor Yapmadan Sadece Diyetle Göbek Bölgesindeki Yağlar Erir Mi?

Her insanın boyuna, yaşına ve çalışma temposuna göre değişen ideal bir kilosu bulunur. Birçok faktörün birleşmesi sonucunda bu ideal kilodan sapmak mümkündür. Hem aşağı hem de yukarı yönlü sapma oldukça tehlikeli bir sürecin başlangıcıdır. Tüm diyetlerin, spor egzersizlerinin ve benzeri uygulamaların en temel amacı kişiyi ideal kilosuna yaklaştırmaktır. Bu amacı gerçekleştirmek için yeri gelir günde beş bin kalori alınması tavsiye edilir, yeri gelir bin kalori alınması tavsiye edilir. Ayrıca zayıflama ya da kilo alma amacı için hiçbir zaman tek yönteme başvurulmaz. Bunun en temel sebebi de zayıflamada kullanılan araçların (egzersizler, diyet, takviyeler vb.) birbirinin ikamesi değil, tamamlayıcısı olmasıdır.

Sadece beslenme alışkanlıkları ile göbek bölgesindeki yağlardan kurtulmak mümkün değildir. Bunun sebebi de ilgili bölgedeki kasların özel bazı hareketler yapılmadan erimemesidir. Beslenme alışkanlıklarını değiştirilmesi sonucunda vücutta yeni yağ dokularının oluşumu engellenebilir ancak fark edilebilir şekilde yağların erimesi, şekle girmesi sağlanamaz. Bu sebepten ötürü de eğer göbek bölgenizdeki yağları eritmek istiyorsanız spor egzersizleri vazgeçilmezdir.

Konu spor egzersizleri olduğunda profesyonel yardım almak gerekmektedir. Yapılan her hareket belli bir kası veya kas grubunu çalıştırır. Uzun süreler boyunca yanlış hareket yapılırsa göbek bölgesindeki yağların erimesi imkansız hale gelir. O yüzden uygulanan göbek eritme diyeti mutlaka ama mutlaka doğru spor egzersizleri ile desteklenmelidir. Bu doğru olarak adlandırılabilecek spor egzersizlerinin adı ise bölgesel zayıflama egzersizleridir. Günümüzde pek çok diyetisyen yazdıkları listeyle beraber spor egzersizlerini de içeren bir tavsiye listesi verir. Sizin de göbek yağlarından kurtulmak için bu tavsiyelere harfiyen uymanız gerekmektedir.

Düz Karın Diyeti

Kalıcı yağlar denildiğinde akla gelen ilk bölge karın bölgesidir. Buranın görece hareketsiz olması, buraya yerleşen yağ dokularının eritilmesini zorlaştırmaktadır. Karın, bel ve basen bölgesindeki yağların eritilmesi için özel bazı egzersizler ve diyetler uygulanmalıdır. Günümüzdeki güzellik algısının temelini oluşturan göbeksiz bir görünüm de ancak bu diyetler ve spor egzersizler ile sağlanabilir. Düz karın diyeti, göbek yağlarını eritmeyi amaçlayan diyetlerden yalnızca biridir. Kişinin durumuna, süresine ve yaşam tarzına göre ufak farklılıklar gösterse de disiplinli bir şekilde uygulandığında karın bölgesindeki yağların tamamı erir. Kişinin diyet döneminde kazandığı alışkanlıklarını devam ettirmesiyle de göbek bölgesindeki yağlar tekrar oluşmaz.

Düz karın diyetinin son üç yılda meşhur olduğunu söyleyebiliriz. Uygulayan insanların yaptığı geri dönüşler, diyetin kullanım oranını ciddi miktarda artırdı. Diğer diyetlerin aksine haftanın her günü değil belli günleri uygulanması da cazip noktalarından birisi olarak kabul edilmekte. Ayrıca diyetin uygulandığı günlerde de diyete özel bir sıvının hazırlanıyor olması sürecin tamamını oldukça ilginç bir hale getiriyor.

Düz Karın Diyetinde Tüketilen Sıvının Hazırlanması ve Kullanımı

Öncelikle diyet süresince tüketilen sıvının içeriğinden ziyade, diyetin nasıl uygulandığının açıklanması faydalı olacaktır. İsterseniz aylar isterseniz de yıllar boyunca uygulayacak olun, düz karın diyeti haftalık periyotlara ayrılır. Bu periyotların her biri oldukça özeldir. Bir haftalık sürenin sadece dört gününde diyet uygulanır. Yağlar tamamen verildikten sonra ise gün sayısı ikiye düşürülür. Yoğun bir uygulama sürecini takiben dinlenilen üç günden bahsetmek mümkündür. Genelde haftanın ilk dört günü diyetin uygulandığı günler olsa da duruma göre değiştirilebilir.

Diyet sıvısının hazırlanması için yeşil çay, organik salatalık, taze zencefil, limon, yeşil elma, taze nane ve tarçın kullanılır. Öncelikle iki litre suyun içerisine önceden demlenmiş ve soğutulmuş olan bir su bardağı yeşil çay ilave edilir. Bir adet salatalık kabuklarıyla beraber küp şeklinde doğranır, karışımın içerisine atılır. Biraz zencefil rendelenir, elmalar küp şeklinde doğranır ve karışıma atılır. Son olarak ise taze nane ve tarçın atılarak karışım tamamlanır. Oda sıcaklığında iyice karıştırılır ve sonrasında dolaba atılır. Bir gün bekletildikten sonra tüketime hazır hale gelir. Pazar günü hazırlanan karışımın tamamı pazartesi, pazartesi hazırlanan Salı, Salı hazırlanan Çarşamba, Çarşamba hazırlanan Perşembe tüketilmelidir. Bu sayede sekiz litreden biraz daha fazla düz karın diyeti karışımı tüketilmiş olur.

Diyeti yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

 • Tuz, rafine şeker, ağır karbonhidratlar ve proteinler, dinlendirilmemiş et tüketimi yasaktır. Asitli içecekler de yasaktır.
 • Diyet süresi boyunca spor egzersizleri yapılmalıdır.
 • Öğün sayısı artırılmalı, öğünlerde tüketilen besin miktarı azaltılmalıdır.

1 Haftada Göbek Yağlarını Eriten Hızlı Göbek Eritme Diyeti Nasıl Uygulanır?

Düzensiz beslenmek, beslenirken vücuda uygun olmayan besinleri tüketmek, hareketsiz bir yaşam, stres ve metabolizma gibi faktörlere bağlı olarak vücut kilo alma eğilimine girer. Eğer tüm bu faktörler birer birer düzeltilmezse de aşırı kilo almaya doğru giden bir süreç başlar. Bu süreç dahilinde uğranan durakların başında da göbek yağları gelir. Ülkemiz insanlarının genetik yapısı basen, bel ve göbek bölgelerinde yağ birikimine müsaittir. Tüm bu sağlıksız sürecin sonucu olarak ilk önce göbek yağlanmaya başlar. Tahmin edileceği üzere vücuda gereğinden fazla kalori almanın sonucu olarak oluşan bu yağların vücuttan atılması o kadar kolay değildir. Kişinin hem fiziksel görünümünü hem de psikolojik durumunu bozmaktadır.

Normalde bir hafta, iki hafta ya da bir aylık sürelerde belli bir bölgenin tamamen zayıflatılması söz konusu olmaz. Ancak konu göbek olduğunda işler bir nebze olsun değişmektedir. İnsanlar belirli bir kıyafetin içine girmek, bikini veya mayo giymek, psikolojik olarak rahat hissetmek için göbeklerindeki yağı eritmek istemektedir. Bunu kısa sürede eritmek için de özel olarak hazırlanmış, herkesin uygulayamayacağı bir diyet vardır. Bir haftada göbek yağlarını eriten bu diyetin uygulanması için ciddi bir irade ve dayanma gücü gerekir. Bir haftalık sürede beslenme alışkanlıkları radikal olarak değiştirilmeli, bol bol da bölgesel kasları çalıştıran (göbek bölgesi) spor egzersizleri yapılmalıdır.

1.Gün Diyet Listesi

Başlangıç günü olduğu için beslenme listesi hafif bir geçiş amacıyla düzenlenmiştir. Ayrıca diyetin tamamında olduğu gibi ilk günde de öğün saatlerine azami özen gösterilmeli; kahvaltı olabildiğince erken, öğle yemeği normal saatinde, akşam yemeği de yediden önce yapılmalıdır. Bu sayede metabolizmanın olması gerekenden yüzde kırk daha hızlı çalışması sağlanır.

 • Kahvaltı: Bir adet haşlanmış yumurta ve yanında arzu edilen kadar maydanoz. Yağ yakması amacıyla da şekersiz yeşil çay tüketilmeli.
 • Öğle yemeği: 75 gram haşlanmış tavuk göğsü. Yanında da bol limonlu salata.
 • Ara öğün: Bir avuç leblebi.
 • Akşam yemeği: Bir kase mercimek çorbası, iki dilim tam tahıl ekmeği.

2.Gün Diyet Listesi

 • Kahvaltı: Bir porsiyon sütlü yulaf.
 • Öğle yemeği: Bir adet patates haşlaması ve yanında bir dilim yağsız peynir.
 • Ara öğün: Bir adet orta boy elma.
 • Akşam yemeği: Bir adet orta boy az yağlı balık buğulama. Yanında da bol limonlu yeşillik salatası.

3.Gün Diyet Listesi

 • Kahvaltı: Bir adet küçük boy elma püresi ile karıştırılan bir kase yoğurt.
 • Öğle yemeği: Haşlanmış tavuk but. Yanında da limonlu salata.
 • Ara öğün: Bir avuç badem.
 • Akşam yemeği: 100 gram yağsız kırmızı et ve yanında bol limonlu salata.

4.Gün Diyet Listesi

 • Kahvaltı: Bir adet haşlanmış yumurta ve arzu edilen kadar maydanoz.
 • Öğle yemeği: Bir adet orta boy yağsız balık buğulama. Yanında da bol limonlu yeşillik salatası.
 • Ara öğün: Bir adet orta boy kırmızı elma.
 • Akşam yemeği: Bir porsiyon taze fasulye yemeği ve yanında iki dilim tam tahıl ekmeği.

5.Gün Diyet Listesi

 • Kahvaltı: İki dilim tam tahıl ekmeği, arzu edilen kadar yeşil çay, bir adet domates, bir adet yeşil biber, bir dilim yağsız beyaz peynir.
 • Öğle yemeği: 100 gram ızgara tavuk göğsü ve yanında bol limonlu salata.
 • Ara öğün: Bir kase yoğurt ve yanında orta boy meyve.
 • Akşam Yemeği: Haşlanmış brokoli veya kereviz yemeği. Yanında bol limon ile servis edilmeli.

6.Gün Diyet Listesi

 • Kahvaltı: Bir kase sütlü yulaf.
 • Öğle yemeği: Bir adet haşlanmış patates ve yanında bir dilim yağsız peynir.
 • Ara öğün: Bir avuç leblebi.
 • Akşam yemeği: Bir adet orta boy yağsız balık ve yanında bol limonlu yeşillik salatası.

7.Gün Diyet Listesi

 • Kahvaltı: İki dilim tam tahıl ekmeği, bir adet haşlanmış yumurta, yeşillik salatası.
 • Öğle yemeği: Bir adet ızgara tavuk göğsü ve yanında bol limonlu salata.
 • Ara öğün: Bir kase yoğurt ve yanında bir adet elma.
 • Akşam yemeği: Bir porsiyon bol limonlu bamya yemeği.

Diyet uygulanırken bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Şekerden, asitli yiyecek ve içeceklerden, hareketsizlikten uzak durmanız gerekmektedir. Ayrıca diyeti uygulamadan önce kan değerlerinizi ölçtürerek bu ağır diyete uygunluğunuzu kontrol ettirin.

2 Haftada Göbek Eritmenin Yolları

Ufak ya da büyük fark etmeksizin göbeğe sahip olmak aynı zamanda sürekli olarak göbekten kurtulma fikrine sahip olmak anlamına da geliyor. Yani göbeğinizi eritmek için gerek düşünsel gerekse de fiziksel olarak devamlı bir çaba içerisindesiniz. Bunun en temel sebebi de göbekli olmanın, güzel olmanın önündeki bir engel olarak algılanıyor oluşu. Kısmen doğru olan bu sorunu ortadan kaldırmanın en etkin yolu da beslenme alışkanlıklarının tamamen değiştirilmesinden geçiyor.

Günümüzde diyet yapanların neredeyse yarısının amacı göbeğinden kurtulmak. Hal böyle olunca da göbek eritmeye dair onlarca diyet bulmak mümkün. Her diyetin herkese uygun olmadığını, en iyi diyetin ise size özel hazırlanmış olanı olduğunu söyleyerek konuya devam edelim. Karın bölgesi yağlanma sürecinin başından itibaren değerlendirdiğimizde, en çok yağlanan bölgedir. Doğal olarak buradaki yağ tabakasının kolay kolay eritilmesi de mümkün değildir. Sadece diyet ile göbek bölgesindeki yağlar eritilemediği için de özellikle iki haftalık göbek eritme diyetlerinde yapılması gereken şeylerin başında spor egzersizleri gelir. Çok yönlü uygulamalar sayesinde iki haftalık süre sonunda göbekten tamamen kurtulmak mümkündür. Aynı zamanda tamamından kurtulamasanız bile estetik görünüşünüzü bozan kadarından kurtulmanız da mümkündür.

İki haftada göbek eritmenin yollarını şöyle sıralayabiliriz:

 • Yağlanma bölgesel olsa da kaynağını beslenme alışkanlıklarından alır. O yüzden beslenme alışkanlıklarınızı radikal bir biçimde değiştirmelisiniz. Sağlıklı, az ve sürekli beslenmek bu değişim öncüsü olacaktır. Sonrasında ise hayatınızdan şekeri, asitli yiyecekleri, geç parçalanan proteinleri ve karbonhidratları, paketlenmiş ürünleri çıkarmanız gerekecektir. Et tüketimini azaltarak sebze tüketimine yönelmeli, tuz kullanımını da büyük oranda sınırlandırmalısınız. Sağlıklı yağların kullanımına geçerek, yağlanmanın başlıca sebeplerinden olan sağlıksız yağları hayatınızdan tamamen çıkarmalısınız.
 • Sadece diyet yapmak, beslenme alışkanlıklarını değiştirmek ya da bazı şeylerin tüketimini tamamen kesmek göbek eritmek için yeterli değildir. Sorun bölgesel olduğu için vücudun tamamını ilgilendiren diyetler bir yere kadar etkilidir. Sonrasında etkili olan yegane şey ise spor egzersizleridir. Bilindiği üzere bölgesel egzersizlerin yapılması sayesinde, ilgili bölgede toplanan ve büyük bir tabaka haline gelmiş yağların erimesi söz konusudur. Sizin yapmanız gereken temel şey de bu iki haftalık süre içerisinde günde en az bir saat bölgesel göbek eritme hareketleri yapmanızdır.
 • Spora ve diyete ek olarak psikolojik yönden de rahatlamanız faydanıza olacaktır. Bu iki haftalık sürece bir savaştan ziyade, vücudunuzla barışma süreci olarak bakabilirsiniz. Erken uyanmak, günü fazla yaşamak, gece uykusu uyumak, kaliteli uyumak da göbek eritmek için oldukça önemli tavsiyelerdir.

Sonuç olarak, iki haftada göbek eritmek için beslenme alışkanlıklarınızı, vücut hareketlerinizi ve yaşamınızı değiştirmeniz; değiştirdiğiniz alışkanlıkları da en az iki hafta korumanız gerekmektedir. İki haftalık süreç sonunda göbeğinizden kurtulduktan sonra daha sağlıklı bir beslenme düzeni ile tekrar göbek oluşumunu engeller, sağlıklı bir yaşam sürersiniz.

Dana Biftek Fajita

Previous article

Acı Çehre Otu ile Zayıflama

Next article

You may also like

More in Egzersiz