ObeziteHayvanlarda Obezite

İngiltere ve Bahreyn’de Obez Martılar Artık Uçamıyor

0
MARTİ

Bahreyn ve İngiltere’deki martılar, çöpe atılan fast food yiyeceklerle çok fazla beslendiği için uçamayacak kadar şişman hale geldi.

Martıların denizdeki martılarla artık beslenmediği belirtiliyor.

Fast food, martıları sağlıksız hale getiriyor

Fast food, martıları sağlıksız hale getiriyor

İngiltere’de çöpe atılan yiyecekler martıları genellikle açık alanda bırakılan fast food yiyecekleri yedikleri iç kesimlere çekiyor. Liverpool Üniversitesi’ndeki araştırmacılar 6 yıl önce yaptıkları araştırmada paket servis yiyeceklerinden çok fazla yiyen kuşların şişmanladığını ortaya çıkarmıştı. Çalışma, bunun kuşlarda sağlık problemlerine yol açabileceğini ortaya koymuştu.

Artık balık yemiyorlar

Artık balık yemiyorlar

Yetkililere göre Bahreyn’in martıları buna o kadar alıştı ki artık doğal beslenme alanlarından, yani denizden kaçınıyorlar. Kuşlar, Bahrey’in baharatlı tavuktan ve yağda pişirilmiş pilavdan oluşan ulusal yemeği machboos tepsileriyle kendilerini tıka basa dolduruyor.

"Martılar sanki işten çıkmış eve dönüyorlar"

“Martılar sanki işten çıkmış eve dönüyorlar”

Bahreyn’in kuzey belediye meclisinin teknik komitesi başkanı Abdullah El Qubaisi, sokaklarda dolaşan şişman martıların “saygın mahallelerin itibarını düşürdüğünü” söyledi. Gıdaların uygunsuz şekilde atılmasına karşı önlem alınması çağrısında bulunarak, “Martılar artık çok kilolu hale geldikleri için uçamıyorlar. Onları yerde yürürken görüyoruz, sanki işten çıkıp öğle yemeği için eve gidiyorlar gibi. Onları sadece machboos ve benzeri geleneksel yemeklerin artıklarıyla beslenirken görüyoruz.” dedi.

Teknik olarak 'deniz martısı' diye bir kuş yok

Teknik olarak ‘deniz martısı’ diye bir kuş yok

Teknik olarak ‘deniz martısı’ (seagull) diye bir kuş olmasa da kuzey gümüş martıları (herring gulls), küçük gümüş martıları (common gulls), kara sırtlı martılar (black backed gulls) ve karabaş martılarına (black-headed gulls) genel olarak ‘deniz martısı’ adı veriliyor.

Şişman hayvan fotoğrafları kötü etkiliyor

Şişman hayvan fotoğrafları kötü etkiliyor

Veterinerler, Instagram’da şişman evcil hayvan fotoğraflarının popüler olmasının hayvan sahiplerini hayvanlarını aşırı beslemeye teşvik ederek bu hayvanların sağlıklarını tehlikeye attığına dair de uyardı.

Obezite Cerrahisi Sonrası 10 Günde İşe Dönebilirsiniz

Previous article

Basen Eriten Diyet

Next article

You may also like

More in Obezite