Kilo Kontrolü ve DiyetEgzersiz

Basen Eriten Diyet

0
basen-kalca-1432

Kadınların en büyük zevklerinden bir tanesi güzel giyinmek ve güzel görünmektir. Ancak Basen problemi yaşayan bayanlar her giyindiklerinde bu konuda ciddi mutsuzluk yaşamakta ve ister istemez bunu yaşamlarına yansıtmaktadırlar.

Basen bölgesi özellikle Türk toplumunun genetik özelliklerine bağlı olarak kadınlarımızın büyük çoğunluğunun en büyük problemlerinden biri haline gelmiştir. Basenlerimizi küçültmek diğer bölgelerimize oranla sanıldığı kadar kolay değildir. Basen bölgemizden kilo vermek istiyorsak basen eriten diyet ve egzersizi eş zamanlı olarak yapmamız gerekecektir.

Hepimizin bu konuda bir bahanesi var. Ya çok çalışıyoruz, oturarak çalışıyoruz, vaktimiz kalmıyor, diyet programımıza gün içerisinde uyamıyoruz veya bunun gibi türlü türlü bahaneler. Ancak bu bahanelerimizi bir kenara bırakıp, kendimize hedefler koymalıyız. Hangimiz yazın plajlar güzel görünmek istemeyizki, göğsümüzü gere gere plajlarda gezmeyeli uzun zaman olmadı mı? O zaman sizler için aşağıdaki önerilerimizi paylaşıyorum.

Diyet programınızda mutlaka sirkeye yer verin. Sirke yağ yakımını hızlandıran, vücudu temizleyen bir besindir, basen bölgesinde yağ yakımına da yardımcı olmaktadır. Ayrıca baharatlara da diyetinizde yer vermelisiniz. Buna ek olarak günde en az 2 litre su içmelisiniz.

Basen Oluşumu Neden Olur?

Bölgesel yağlanma denilen şey başımızın belası. Peki vücudumuzun bazı bölümlerini neden diğerlerine göre daha fazla yağlı olarak nitelendiriyoruz? Fiziksel farklılıklar dolayısıyla kilo alımına bağlı olarak herkesin belli bir bölgesi daha fazla yağlanma sorunu oluşturuyor. Özellikle kadınlarda kilo almaya başladığımızı basen bölgemizdeki genişlemeden rahatça anlayabiliyoruz. Pantolonlarımıza giremediğimizde ya da en sevdiğimiz elbisede çıkıntılar gördüğümüzde hemen bunun çarelerine bakmaya çalışıyoruz. 

Basen bölgemizde oluşan yağlanma vücudumuzdaki yağlanma oranıyla bağlantılıdır. Vücudumuz yağ olmadan yaşayamaz ama fazla yağ oranına sahip olduğumuzda da fiziksel olarak tehlike çanları çalmaya başlar. 

Her şeyin dengede olması gerektiği gibi bu yağ oranının da vücudumuzda sıfır değil ama az olması önemlidir. %25 yağ oranını aştığımız zaman başta kalp damar hastalıkları olmak üzere birçok hastalığında habercisi olabilir.

Basen bölgesindeki genişleme genel anlamda östrojen dengesizliğinden dolayı oluşur. Östrojen, kadınlık hormonudur. Bu hormonda yağ hücrelerimizden salgılanır. Adet düzensizliğimiz de bu hormonun dengesizliğinden kaynaklanabilir.

Basen bölgelerimiz genetik faktörlerden dolayı da büyük olabilir. Yıllar süren diyet eksikliği, hareketsiz yaşam sonucu da basenler genişlemeye devam eder. Genetik faktörler sebebiyle büyük basenlere sahipsek, bu bölgeyi şekillendirmek daha zor olabilir ama imkansız değildir. 

Kilo alımına bağlı olarak da yağ oranın fazla olduğu basen bölgesinde yağlar birikmeye başlayacaktır. Fark edildiğinde büyümenin durması için beslenme alışkanlıklarımızda bazı değişiklikler yapılmalı, basen eriten diyet yardımıyla eski formunuza dönebilirsiniz.

Basen Eritmenin Püf Noktaları

Malumunuz kilo almak her kadının korkulu rüyası. Alınan kilolarla baş edebilmek ise uzun zamanımızı alıyor. İstediğimiz forma kavuşana kadar da denemediğimiz diyet ya da spor kalmıyor.

Özellikle basen bölgelerimizde biriken yağlar sebebiyle pantolonlarımıza giremiyor, sevdiğimiz eteği artık giyemiyor ve elbiselerimiz de daha önce görmediğimiz çıkıntılar ile başa çıkmaya çalışıyoruz. 

Basen bölgemiz vücudumuzda yağ oranının yüksek olduğu bölgelerden biri olduğu için genelde de basen bölgemizdeki yağları eritmeye çabalıyoruz. 

Genetik faktörlerimiz basen bölgemizin daha yağlı olmasına sebep ise bile basen eritmek düzenli bir diyet ve spor ile kolayca eritilebilir.

Basen eritebilmek için öncelikle yağlı yiyeceklerden uzak durmamız gerekiyor. Yağlı yiyecekler sebebiyle vücutta depolanan yağlar basen bölgemizde birikiyor. Bu sebeple ilk olarak beslenmemizden yağlı yiyecekleri çıkartmalıyız.

Bir bölgemizi eritmek istiyorsak özellikle o bölgeyi çalıştıracak spor aktiviteleri yapmamız gerekmektedir. Fırsatınız var ise spor salonlarına gidebilirsiniz. Spor salonları için vaktiniz yok ise yürüyüş yapmak basen bölgeniz için faydalı olacaktır. Çalışan insanların özellikle zaman problemleri olduğundan bu tür aktiviteleri yapmakta zorlanabilirler. Bu sebeple örneğin sabah işe gitmeden önce 10 dakika önce evden çıkarak gideceğiniz duraktan bir sonraki durağa yürümek bile vücudunuzda farklılık yaratacaktır. 

Koşu, düzenli merdiven çıkıp inme gibi hareketlerde basen bölgenizi eritmek için en faydalı hareketlerdendir.

Bunun yanında uygulayabileceğiniz basen eriten diyet yaparak başarıya ulaşabilirsiniz.

Basen Eriten Diyet Yaparken Egzersiz Yapmak Gerekir Mi?

Çağımızın en büyük problemlerinden biri de hareketsizlik. Son zamanlarda spor yapmak sosyal medya üzerinde çok popüler ama herkes aynı şartlara sahip olamıyor ne yazık ki. Yaşam şartlarının zorluğu spor yapmak, hareketlenmek için vakit bırakmasa da diyet yanında evde yapabileceğimiz egzersizlerde bulunmaktadır.

Basen eriten diyet uygularken her gün 20 dakikalık egzersizler yaparak basen bölgemizdeki yağları eritebiliriz. Diyet tek başına da faydalı olacaktır ama egzersiz ile basen bölgemizi biçimlendirebiliriz.  

 • Squat: Son zamanlarda o kadar çok bahsediliyor ki duymamış olmanız neredeyse imkansız. 

Düz bir zeminde ayaklarınızı omuz hizasında açın. Dizlerinizi kırıp kalçanızı arkaya doğru olabildiğince çıkararak aşağı doğru eğilip kalkın. Basen bölgenizin yandığını hissedene kadar devam edin. Her gün tekrarlayabildiğiniz kadar tekrarlayın. 1 ay sonra basenlerinizin şekillendiğini fark edeceksiniz.

 • Düz bir zeminde uzanın. Bir kolunuzu başınızın altına diğerini belinize yerleştirin. Önce bacaklarınızı düz şekilde uzatın. Üstteki bacağınızı uzatabildiğiniz kadar yukarı kaldırıp indirin. Her iki bacağınız için de yapın. Basen bölgenizi hissedip acıyıncaya kadar devam edin.
 • Düz bir zemine dizlerinizi ve avuç içlerinizi yerleştirin. Karnınızı sıkıp sağ bacağınızı arkaya doğru, sol kolunuzu öne doğru uzatın. Aynı hareketi sonra sol bacağınız ve sağ kolunuz için tekrarlayın. Basen bölgenizde acıma hissedene kadar hareketi tekrarlamaya devam edin.

Evde bu hareketleri de düzenli şekilde günlük rutinlerle tekrarlarsanız basen bölgenizin eridiğini ve şekillendiğini hemen fark edeceksiniz.

Basen Eriten Spor Hareketleri

Leg Raise

Sırtüstü yere uzanın. Topuklarınızı sandalyeye koyun ve dengede kalmak için kollarınızı iki yana uzatarak yerden destek alın. Sağ bacağınızı yere 90 derece olacak şekilde havaya kaldırın. Kalça kaslarınızı iyice sıkın ve kalçanızı yerden yavaşça kaldırın. Üç saniye bekleyin ve kalçanızı tekrar yere indirin. Sağ ayağınız havada iken yapacağınız 20 tekrardan sonra, diğer ayağınızı havaya kaldırın ve 20 tekrar da bu şekilde yapın. Zamanla tekrar sayılarını artırın.

Plank Side Ups

Önce plank pozisyonu alın ve tek kolunuzun üzerinde yan dönün. Vücudunuz tamamen gergin olmalı. Yukarda kalan bacağınızı 30 cm kadar yukarı kaldırın ve yavaşça indirin. Bu hareketi 15 tekrardan oluşan 3 set halinde yapın. Diğer tarafı da tamamlayın.

Hip lift

Sırt üstü yere uzanın. Dizlerinizi bükün ve yere 90 derecede kalın. Kolarınızı yanlara yerleştirin.Kalçanızı yavaşça yerden yukarı kaldırın. Tepe noktasında 3’e kadar sayın ve tekrar yavaşça yere inin. Bu hareketi maksimum sayıda yapmalısınız. Kalçanızı yere değdirmeden yerden tekrar devam edin.

Lunge

Dik durun. Önce sağ adımınızı biraz ayağınızı açarak atın aynı anda yere çömelin. Kalkarken diğer ayağınızı öne alarak tekrar eğilin.

Squat

Dik durun. Kalçanızı hafif dışarı çıkartarak bacaklarınızı kırın ve çömelin. Bacaklarınızın üst kısmı yere paralel olsun.

One Leg Lunge

Bir ayağınızın burun kısmını sandalyeye yerleştirin. Diğer ayağınızı dizden kırarak yere eğilin. Tekrar kalkın. Bu hareketi yavaş yapın.

Donkey Kick

Eller dizler yerde, köpek pozisyonunda.Sırt düz, kalça tam ortada, sağa sola kaymayacak, özellikle hareketi yaparken. Sağ bacağımızı geriye doğru uzatıp 90 derece kırıyoruz.Kırdığımız bacağı yukarı doğru tekme şeklinde uzatıp indiriyoruz.

Basen Bölgesi Diyet ile İnceltilebilir Mi?

Herkesin bölgesel kilo problemleri vardır. Kilo almaya başladığımız zaman en hızlı basen bölgemize biriken yağları fark ederiz.  Kilo almaya devam ettikçe de basenler gittikçe genişler ve severek giydiğimiz çoğu kıyafetimizi artık giyemez hale geliriz. Bu durum canımızı sıksa da düşünüldüğü kadar büyük bir problem değildir. Hatta 7 ila 14 günlük bir diyetle eski formunuza hızlıca kavuşmanız mümkün. 

Her şeyden önce kalçalarınızı ve etrafında toplanan yağları yok etmek için kalorili yiyecekleri yemeyi acilen bırakmanız gerekmektedir. Basenlerinizi hızlı bir şekilde inceltip eski formunuza kavuşmayı hedefliyorsanız günlük aldığınız kalori miktarını en az 500-750 kalori düşürmeyi de hedeflemeniz gerekmektedir.

Basen gölgenizi zayıflatmak için uygulayacağınız diyet, kalorisi düşük, protein ve lif açısından zengin gıdaları içeren bir diyet olmalıdır.

Basen eriten diyet uygularken günde en az 2,5-3 litre su içmeye çabalamanız gerekmektedir. Diyetin işe yaraması için yapmamız gereken en önemli şey su içmeyi unutmamak ve asla bırakmamaktır. 

Diyetinize başlamadan önce basenlerinizi ölçerek not etmelisiniz. Diyet sonunda basen bölgenizde en az 3-4 cm incelme olduğunu fark edeceksiniz.

Diyeti uygularken basen bölgenizdeki yağlarınızı yakmanızda yardımcı olacak pratik ve evde uygulayabileceğiniz basen hareketleri de yapabilirsiniz. Böylece kilo verirken basen bölgenizi de şekillendirmiş olacaksınız. 

Örnek Basen Eriten Diyet Listesi

Kahvaltı

 • Yeşil çay
 • 2 dilim tam buğday ekmek arasına 1 ince dilim beyaz peynir ve 1 orta boy domates ile tost

Ara öğün

 • 1 adet orta boy greyfurt
 • 1 su bardağı süt

Öğle yemeği

 • Zeytinyağlı pırasa yemeği
 • 1 kase sebze çorbası
 • 1 su bardağı ayran

Ara öğün

 • 1 adet orta boy portakal
 • 5 adet badem

Akşam

 • 150 gram ızgara balık
 • Marul salatası (1 tatlı kaşığı sirke ile)
 • 2 ince dilim tam buğday ekmeği

İngiltere ve Bahreyn’de Obez Martılar Artık Uçamıyor

Previous article

OP. DR. VOLKAN KINAŞ ile 4 ayda 22 kilo verdi

Next article

You may also like