EgzersizKilo Kontrolü ve Diyet

Kilo Verme Sürecinde Profesyonel Desteğin Önemi

0
kilo vermek

Kilo verme sürecini evreler halinde incelemek mümkündür. Evrelerin tamamı kilo vermeye başlamadan önceki süreci ifade eder.

Kilo verme isteğine ne kadar geç kavuşur, ne kadar yavaş hareket ederseniz o kadar geç kalırsınız. Kilo alımı gibi oldukça ciddi bir problemin erken dönemde fark edilmesi ve fark edilmesiyle beraber de önlem alınması gereklidir. Erken evrede yapılan müdahalelerde profesyonel destek alma ihtiyacı düşüktür ancak yine de tavsiye edilir. Orta ve geç evrede ise mutlaka uzman bir diyetisyene başvurulması gerekmektedir. Çünkü sadece yeme bozuklukları değil, onlarca farklı faktör kilo alımını desteklemektedir. Profesyonel bir yardımın alınmasıyla beraber yalnızca kilo verme süreci planlanmaz. Kilo alımına sebep olan tüm faktörler tek tek incelenir ve sonuçlara göre hareket edilir.

Uzman diyetisyenlerin görevi matematiksel bazı hesapları tutturan diyet listelerini hazırlamak değildir. Kendilerine başvuranların beslenme alışkanlıklarını, vücutlarını, psikolojilerini analiz etmek; analiz sonuçlarına göre de onlar için en uygun olan beslenme sürecini oluşturmaktır. Her insanın kilo verme süreci birbirinden farklıdır. Bu farklılıkların profesyonel bir gözle izlenmesi sağlıklı kilo vermenin sağlanması için gereklidir. Uzman bir diyetisyenden alınan hizmet ile beraber verilen kilolara bağlı olarak sorunlar ortaya çıkmaz. Başta deri sarkması, cildin yaşlı görünmesi, sağlık problemleri, halsizlikler daha en baştan halledilir.

Bilinçsiz bir şekilde kilo vermeye çalışmanın ortaya çıkardığı en büyük sorun kilo verememektir. Hatta bazı durumlarda kilo vermeye çalışırken kilo almak dahi söz konusu olabilmektedir. Desteksiz ve amatörce yürütülen süreçler sonunda kişinin kilo vermeye olan arzusu azalmakta, durumu kabul etmekte ve diyetlerden umudu kesmektedir. Kısacası profesyonel destek alınması sayesinde hem sağlıklı şekilde kilo verilir hem de vücudun yıpranmasının önüne geçilir.

Kilo Vermenize Yardımcı Diyetisyen Önerileri

Kilo vermek bazen kendi kararlarınızla yürüteceğiniz bir süreç olsa da genelde uzman bir diyetisyenin yardımı alınmalıdır. Kendi kararlarınız ile devam ettiğinizde yanlış karar verme, yanlış diyeti uygulama, yanlış egzersizleri yapma ihtimaliniz bulunmaktadır. Yanlış kararlar vermenin en acı sonuçlarından bir tanesi de kilo almaya başlamaktır. Şaka gibi gelse de bazı insanlar bir uzmandan yardım almayı reddetmekte; bir süre sonra da yaptıkları hatalardan dolayı kilo almaktadırlar. İşte bu gibi sorunların ortaya çıkmaması için hayatını bu konulara adamış, bu alanda eğitim almış insanlardan faydalanmak gerekmektedir.

Diyetisyenler beslenme, insan vücudu ve bölgesel beslenme alışkanlıkları üzerine kendilerini geliştirirler. Teknolojiyi, trendleri ve araştırmaları yakından takip ederek danışanlarına hizmet ederler. Amaçları olabildiğince sağlıklı olacak şekilde kişileri ideal kilolarına yaklaştırmaktır. Sanılanın aksine diyetisyenler sadece kilo verdirmek için uğraşmazlar. Eğer gerekiyorsa kilo almanız için de diyet listeleri oluşturabilirler.

Kilo verme sürecinin sağlıklı olması için tek yönlü olmaması gerekmektedir. Yani sürecin altında yatan bir felsefe ve bu felsefeyi destekleyen çeşitli araçlar olmalıdır. Yaşam tarzının değiştirilmesi, diyet veya diyetler yapılması, bölgesel ve genel spor egzersizlerinin yapılması gibi. Uzman diyetisyenler de bilgi birikimleri sayesinde tüm bu süreci profesyonelce dizayn ederler. Bu dizaynı elde edebilmek için de kendilerinden yardım almak gerekmektedir. Spesifik olarak diyetisyen ismi vermek mümkün olmasa da başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere neredeyse tüm illerimizde profesyonel diyetisyenler bulunur. İyi bir diyetisyene gitmek çok önemli olduğundan dolayı gitmeden önce diyetisyeni iyice araştırmak gerekir. Daha önce gidenlerin yorumları, internet yorumları, özgeçmişi ve tecrübesi dayanak noktaları olarak kullanılabilir.

Diyetisyen seçerken dikkat edilmesi gereken hususlardan bazıları şunlardır:

  • Pahalı olan diyetisyen en iyi diyetisyendir diye bir kaide olmadığını unutmayın. Bütçenize en uygun diyetisyeni seçmekten kaçınmayın.
  • Diyetisyene gitmek demek kilo vereceğiniz anlamına gelmez. Tüm kilo verme sürecinin yüzde yirmisi diyetisyene, yüzde sekseni size bağlıdır.
  • Evinize yakın bir diyetisyene gitmek daha iyi olacaktır. Ayrıca bazı diyetisyenlere yirmi dört saat ulaşmak mümkündür. Bu da sizin açınızdan avantaj olacaktır.
  • Yüzlerce hastaya hizmet vererek hizmet kalitesini düşüren diyetisyenlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. İyi bir diyetisyen her hastasına eşit ve yeterli zaman ayırır.

Bilim İnsanları: Pirinç Tüketimi Obeziteyi Azaltabilir

Previous article

Fast Food Geçici Mutluluk Obezite Depresyon Getiriyor

Next article

You may also like

More in Egzersiz