ObeziteTedaviler

“Mide Küçültme, Obeziteyle Mücadelede en etkin Yöntem”

0
mide kucultme

Obezitede cerrahinin, mevcut tedavi standartları içinde sonucu en iyi bilinen, en iyi kanıtlanmış yöntem olduğu belirtildi

Düzce Üniversitesi (DÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mevlüt Pehlivan, obezitede cerrahinin tedavi standartları arasında sonuçları en iyi bilinen. kanıtlanmış yöntem olduğunu belirterek, “Süper obez hastada ameliyatın hayati riski, bir yıl içinde süper obeziteye bağlı herhangi bir komplikasyondan daha az” dedi.

Pehlivan, yaptığı açıklamada, obezitenin dünyada giderek yaygınlaştığını söyledi.

Mide küçültme, obeziteyle mücadelede en etkin yöntem” diyen Pehlivan, “Obezitede cerrahi, mevcut tedavi standartları içinde sonucu en iyi bilinen, en iyi kanıtlanmış yöntem. Maalesef henüz obeziteyi giderebileceğini düşündüğümüz sihirli hap yok, gelişmeler var, umutluyuz. Cerrahi prosedürler bazı riskler içeriyor, hap çıksa mutlu oluruz fakat mevcut koşullarda obezitenin en kalıcı ve kesin tedavisi cerrahi görülüyor. Diyet ve diğer yöntemler, cerrahiyle asla kıyaslanamayacak düzeyde” şeklinde konuştu.

Cerrahinin ilgi gördüğünü, daha fazla meslektaşının bu alana yöneldiğini anlatan Pehlivan, bunun beraberinde bazı sorunlar getirdiğine dikkati çekti.

Ameliyatın bazı riskler içerdiğini kaydeden Pehlivan, “Bu işte deneyimin çok önemli olduğunu değerlendirmek isterim. Bu prosedürlerin yürümesinde merkezin ve cerrahın deneyimi çok önemli çünkü hakikaten bu, genel cerrahi öğretisinin dışında başka bir cerrahi alanı” ifadesini kullandı.

“Ameliyat sonrası süreç önemli”

Pehlivan, obeziteyle mücadelede ameliyatın başarılı olduğu bilgisini vererek, hastalarda kabul edilebilir kilo dönüşleri olabildiğini dile getirdi.

Hastalardan yeni hayat tarzı geliştirmelerini istediklerine işaret eden Pehlivan, tüp mide ameliyatından sonra 6 ila 8 yılda yeniden kilo alma ihtimalinin yüzde 15 civarında olduğunu vurguladı.

Operasyonlarda yüzde 90 başarı sağlandığını aktaran Pehlivan, cerrahinin kıyafetlerdeki moda gibi vazgeçilmez hale geldiğini savundu.

Pehlivan, “Süper obez hastada ameliyatın hayati riski, bir yıl içinde süper obeziteye bağlı herhangi bir komplikasyondan daha az” diyerek, “Bu kişiler zaten süper obez oldukları durumda tıbbi komplikasyonla burun buruna. Toplamda ideal obez hastanın bu ameliyata bağlı hayati riski, safra kesesi ameliyatının hayati riski kadar ama riskler hastaya bağlı değişebiliyor. Net olarak şunu söyleyebiliriz, bu hastaların tamamı kendi hallerine bırakıldıklarında hayati riskleri çok daha fazla” ifadesini kullandı.

Kilo Vermek İsteyenlerin Unuttuğu Önemli Faktör

Previous article

Oksitosin, Obeziteyle Mücadeleye de Yardımcı Olabilir

Next article

You may also like

More in Obezite