ObeziteTedaviler

Oksitosin, Obeziteyle Mücadeleye de Yardımcı Olabilir

0
oksitosin

Milyonlarca insanın sorunu olan obezitenin çaresi ‘sevgi’de olabilir. Araştırmaya göre, ‘sevgi veya bağlanma hormonu’ olarak da adlandırılan oksitosin, erkeklerin özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durmasını sağladı

Oksitosin içeren burun spreyini kullanan erkekler daha az yağlı yiyeceklere yöneldi.


Bu sonuç; ABD‘deki Harvard Üniversitesi‘nden bilim insanlarının araştırmasından çıktı. Araştırma, “sevgi ya da bağlanma hormonu” olarak da adlandırılan oksitosinin erkeklerin özellikle yağlı yiyeceklerden uzak durmasını sağladığını gösterdi.

Bilim insanları, ortalama 27 yaşındaki erkek katılımcılardan bazılarından oksitosin içeren, diğerlerinde içinde tuzlu su bulunan burun spreyi kullanmasını istedi. Bir saat sonra kahvaltı verilen katılımcılardan oksitosin alanların tek dozdan sonra bile daha az yağlı yiyecek tükettiği görüldü.

Araştırmanın bir diğer sonucu ise, oksitosin spreyinin insülin hassasiyetini arttırdığı ve metabolizmayı hızlandırdığı yönünde. Bilim insanları oksitosin spreyinin yan etkisinin bulunmadığını belirtiyor.

Araştırmaya imza atanlardan Elizabeth Lawson, konuyla ilgili başka araştırmalar gerekse de sonuçların obezite ve metabolizma sorunlarının tedavisine ışık tuttuğuna dikkati çekti.

OKSİTOSİN, SEVGİLİYİ DAHA ÇEKİCİ KILIYOR

Araştırmanın sonuçları ABD‘de pazar günü 97′ncisi düzenlenecek Endokrin Derneği’nin konferansında ayrıntılı şekilde sunulacak.

Daha önce yapılan araştırmalar oksitosinin hormonunun erkeklerin sevgililerini daha çekici bulmasını sağladığını ve sarhoşluğun etkilerini azalttığını ortaya koymuştu.

“Mide Küçültme, Obeziteyle Mücadelede en etkin Yöntem”

Previous article

Çocuklardaki Obezitenin Üç Ana Nedeni

Next article

You may also like

More in Obezite