Obezite

Motivasyonu Artır ve Zayıflamaya Başla

0
Motivasyonu Artır ve Zayıflamaya Başla

Peki, gelin biraz da hayatın gerçeklerini konuşalım. Diyelim ki dikkatinizi çeken bir
yöntem buldunuz ve zayıflamaya karar verdiniz. Duyduklarınızın ne kadarını uygulayabilirsiniz?

Bu yöntemi veya moda diyeti ne kadar süre ile yapabilirsiniz? En sevdiğiniz besinden veya içecekten ne kadar ayrı kalabilirsiniz? Diyet yapmak sizin için aç kalmak mı? Yoksa sadece salata yemek mi? Sevdiğin tatlıyı yiyerek zayıflamak imkânsız mı? Hayır, değil. Yapılan araştırmalar yıllardır aynı şeyi söylüyor! Moda değil, gerçek! Eğer hayatının içinde, yavaş ve küçük değişiklikler yaparak kilo  problemini halledersen, verdiğin kiloları geri almazsın!

Bu tam olarak ne demek?

■ Sabah çok zor uyanan birine “Sabah 7.00’de kahvaltı yapmak çok sağlıklıdır” diyemezsin!
■ Gece sabaha kadar prova yapan bir oyuncuya “Akşam 19.00’dan sonra yemek yeme” diyemezsin!
■ Çikolata yediğinde kendini çok mutlu, rahat, zinde, keyifli hisseden birine “Çikolatayı unut” diyemezsin!
■ Evde annesinin börekleri ile büyümüş bir çocuğa, börek zehirdir, diyemezsin,
■ Herhangi bir nedenden dolayı vejataryen olmuş birine “Her gün istediğin gibi et ye” diyemezsin,
■ Gastrit ağrısından kıvranan birine, “Günde 5 kez salata ye, detoks yap” diyemezsin. Bu örnekler uzar gider, bence bu kadarı yeter. Hele şimdi, tam da zamanı, etrafınızda kaç kişi bu hafta diyete başladı?

Demek istediğim, aslında sizin demek istediğiniz, Önce dönüp hayatınıza bakın. Yapmanız gereken şey sadece birkaç liste çıkarmak.
Başardığınız herhangi bir işi düşünün. Nasıl başlandınız? Önce hayal ettiniz, çok istediniz, başaracağınıza inandınız! Tabii ki aklınızda soru işaretleri vardı, ama bunları nasıl çözeceğinizi de düşündünüz.
Başardınız.
Takıldığınız yerler oldu, moraliniz bozuldu, kızdınız! Ama, başardınız…
Bu ilk yazımda size ‘Haydi!’ demek istiyorum. Motivasyon her işin başında gelir! Bu sebeple bu yazıyı okuduktan sonra kesin ve masanıza, dolabınıza, ajandanıza, gözünüzün önüne yapıştırın.

İşte Motivasyonu artırmanın ve başarmanın 10 yolu…

1- Mutlu olmanın yollarını öğren!

MUTLULUK ile yaptığınız her işte daha iyi bir sonuç alırsınız. Yapılan çalışmalar ve tecrübelerime dayanarak kesinlikle ilk kural bu diyebilirim. Mutlu olanlar, yani hayatın tadını çıkaran ve şükredenler, daha rahat zayıflıyor. Benden söylemesi… Peki nedir bu mutluluk? Bu tabii ki değişir, sizi ne mutlu ediyorsa! Sinemaya gitmek, yemek pişirmek, dışarıda yürümek, kız arkadaşınla geyik yapmak, seyahat etmek, fotoğraf çekmek. Bunun listesini çıkarın ve bunları daha sık yapmaya çalışın. Başkalarına da sorun, belki farklı şeyler vardır denemeniz gereken. Eğer sürekli diyeti, yemediğiniz yiyecekleri, uzun bir yolun başında olduğunuzu düşünürseniz, bu işkenceye dönüşür ve başarı oranı azalabilir.

2- Haftada 1 gün kaçamak yap!

BU kuralı sevdiğinize eminim! Ben de çok seviyorum. İlle de hafta sonu olması şart değil ama genelde danışanlarıma baktığımda cumartesi akşamı veya pazar kahvatısında kaçamak yapmak istiyorlar. Çok da haklılar. 1. kuralı uygulayabilmek için sevdiğiniz yiyeceklerden uzak durmamanız lazım. Ortalıkta dönen asılsız söylentiler ile canınızı sıkmayın. Sevdiğiniz besin ne ise, haftada 1 tüketin. Pazar kahvaltısında kuru kuru değil, ekmeğinizi zeytinyağına banarak tüketin. Nasıl keyifle zayıfladığınızı göreceksiniz!

3- Vücudunu TANI!

DOMATES çok iyi bir besindir ama size iyi gelmeyebilir. Yıllardır kabızlık problemi ile uğraşıyor olabilirsiniz. Çorba birini tok tutarken, birini de daha çabuk acıktırıyor olabilir. Size iyi gelen ve gelmeyen besinleri bir yere not alın. İşte bir liste daha! Size neyin iyi geldiğini en iyi siz bilirsiniz. Vücudunuz size her şeyi anlatıyor, yeter ki onu dinleyin!

4- Hedeflerini belirle, plân yâp!

YOLUN sonunu düşünüp, ideal rakamı hesaplayın gözünüzü korkutmayın! Demek istediğim bu değil. Bir vücut analizi yaptırın ve sağlıklı aralıkları öğrenin. Önünüze küçük hedefler koyun. Örneğin; 1. hedef 5 kg vermek olsun. 1. hedefi gerçekleştirene kadar diyetinizi bozmayın. Sevdiğiniz yiyecekleri 2. hedefe geçerken kullanın. 20 kg vereceğim yerine, ben önce 5 kg vereceğim deyin, sonra bir 5 daha, bir 5 daha….

5- Diyetisyen ile çalış!

TÜM bu bahsettiklerimi bir uzman desteği ile yapmak çok daha doğru adımlar atmanızı sağlar. Diyetisyene bu yaptığınız listeler ile giderseniz, o da, siz de kendinizi daha iyi tanır ve takip edebilirsiniz. Diyetisyen ile çalışmak sizi sağlıksız denemelerden korur. Bu bir ekip işidir! İyi anlaştığınız ve sevdiğiniz bir diyetisyen ile çalışın.

6- Ne yediğini yaz!

ÇOĞUNUZUN hoşuna gitmeyen, sıkıcı bulduğunuz bir öneri. Günlük tutmak! Ne yediğini, nerede yediğini, nasıl yediğini… Tüm ayrıntıları not alanlar daha kolay zayıflıyor. O zaman neden üşeniyorsunuz? Yediğinizi not almak sadece 1 dakika sürer. Biriktirmeyin, hemen yazın. Sütü çok seviyor olabilirsiniz ama belki de 3 gündür hiç süt içmediniz? Meyve sevseniz de belki de alışverişe çıkamadığınız için 2-3 gündür hayatınızdaki meyveler de azaldı. Neyin eksik neyin fazla olduğunu görmek ve besin çeşitliliğini artırmak için günlük harika bir fikir!

7- Daha çok hareket edin!

NE kadar çok hareket ederseniz, diyet yaparken o kadar özgür olabilirsiniz. Gidip de bir spor salonuna saatlerce kendinizi yormayın. Gidecekseniz bile egzersiz uzmanına size özel bir program vermesini isteyin. Çok fazla yüklenmeyin. En iyisi, yürüyün, yürüyün, yürüyün…

8- ARA ÖĞÜNLER metobolizmayı hızlandırır!

ARALARDA yemek yemeyin de, zayıflayın gibi bir şey asla yok. Yıllardır takip ettiğim binlerce hastaya en az 6 öğün verdim, çok da güzel zayıfladılar. Daha da önemlisi, aç kalmadan, zorlanmadan, acı çekmeden. Ara öğün metabolizmaya ‘haydi çalış’ demektir. Kan şekerinizi düzenlemek, iştahınızı dengelemek ve metabolizmanızı hızlandırmak için mutlaka ara öğün yapın. Arada 2 ceviz atıştırmak bile bir ara öğün sayılır. Bunun için zaman ayırmanıza bile gerek yok, en yoğun insanlar bile ara öğün yapabilir.

9- YEŞİL ÇAY TÜKETİN

Metabolizmayı hızlandıran hiçbir şey yok diyoruz ya… aslında var! Yapılan çok güzel çalışmalar var. Yeşil çay metabolizmayı hızlandırıyor! Günde 2 yeşil çay, tarçınlı, tavsiyem! Birini sabah, birini de akşamüzeri içebilrsiniz.

10- SU İÇİN!

SU içmenin faydasını sürekli hatırlatıyoruz. Ben yine size her fırsatta hatırlatacağım çünkü su sağlıklı olmak için gerekiyor. Günde 2-3 lt arasında su tüketmeye çalışın. Kişiye göre bu miktar değişir. Gün içindeki sıvı kaybınıza, tuz tüketiminize, terlemenize göre miktar artabilir, azalabilir.

Obezite ile Mücadele Programı

Previous article

Zayıflamak İçin Motivasyona İhtiyacım Var

Next article

You may also like

More in Obezite